Ukoliko tome dodamo da su osnivači Bremonta, braća Nik i Džajls Ingliš – piloti, da dosta drže do aeronautičke istorije, da su do sada sarađivali sa brojnim kompanijama i institucijama povezanim sa vazduhoplovstvom, shvatićemo da je ovaj sat verovatno nešto najambicioznije i najemotivnije što je Bremont ikada uradio. Za vlasnike i kompaniju koji gaje toliku pasiju prema vazduhoplovstvu, mogućnost da se oda počast događaju i ljudima koji su celu aeronautičku avanturu, koja nas je na kraju odvela i u kosmos, započeli, je poput nalaženja Svetog grala.
Za Bremont je ovaj sat prekretnica slična prvom letu braće Rajt. Bremont Wright Flyer ne samo da u rotoru sadrži komad originalnog muslinskog platna koje je sačinjavalo krilo Letelice Rajtovih, nego je pokretan prvim Bremontovim in-house mehanizmom – BWC/01.
Prvi let
Nekoliko godina su eksperimentisali sa jedrilicama, a 1903. su svojim kreacijama dodali snagu motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Ključni doprinos Rajtovih bio je, zapravo, u domenu kontrole i upravljanja letelicom. Način na koji su oni to rešili, u osnovi, je omogućio sve kasnije uspehe na polju avijacije.
Istorijski događaj desio se 17. decembra 1903. godine na polju Kitty Hawk, Severna Karolina. Prvi let motornog vazduhoplova težeg od vazduha načinio je Orvil Rajt u 10:35h. Let je bio dugačak samo 37m i Letelica se kretala brzinom od samo 10.9km/h, na visini od oko 3m. Ovi podaci danas zaista pomalo smešno zvuče, međutim, to je, rečima čuvenog Nila Armstronga (čije je dostignuće utemeljeno na dostignuću Rajtovih) bio mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo.
„Bili smo veoma zainteresovani za saradnju sa Bremontom pre svega jer je reč o saradnji sa ljudima koji su i piloti i braća – baš poput Vilbura i Orvila. Kada sam čula sve detalje o Bremontu, shvatila sam da Nik i Džajls rade na gotovo isti način kao moji pra-ujaci, da su džentlmeni-piloti i da znaju šta istorija znači“. Amanda je Bremontu ustupila muslinsko platno sa krila prve, revolucionarne Letelice Rajtovih. Komadići ovog artefakta su pronašli svoje mesto u rotoru svakog od 450 primeraka Bremont Wright Flyer-a. Kroz safirni poklopac se može uživati u pogledu na prelepo finiširan rotor i na delić istorije vazduhoplovstva.
Deo prihoda od prodaje limitirane serije, Bremont će odvojiti za rekonstrukciju kuće braće Rajt na Hotorn Hilu u Zapadnom Dejtonu, koja je proglašena za spomenik od nacionalnog značaja.
Mehanizam BWC/01
Dakle, svi elementi za uspeh: snažna inspiracija, zanimljiva priča, mehanička kompetentnost - bili bi sjajno uklopljeni da nema jedne kontroverze u vezi sa in-house prirodom BWC/01 mehanizma. Prema sada dostupnim podacima, izgleda da se Bremont malo zaigrao i preterao u marketingu, dovevši u pitanje svoj kredibilitet i eventualni ugled među satofilima.
Šta je po sredi?
Bremont je na sva zvona oglasio da se radi o in-house mehanizmu, međutim satofili su otkrili da se zapravo radi o La Joux-Perret 6091 mehanizmu koji se pre Bremonta našao i u Arnold & Son satu. I La Joux-Perret i Arnold & Son pripadaju Citizenu. Mnogo se buke podiglo oko ovoga, mnoga su koplja lomljena po virtuelnim okupljalištima svetskih satoljuba. Konačan epilog još uvek nemamo, ali na osnovu svega, izgleda da je Bremont uhvaćen „krvavih ruku“ i da je nemušto, medijskim spinovanjem pokušao da zabašuri istinu i iskontroliše štetu.
Zaista je velika šteta što je jedna filmska priča i jedan omaž događaju koji je našu civilizaciju iz korena promenio, na ovakav način upropašćena. Bremont je u želji da ubrza stvari baš zabrljao i načinio sebi više štete nego koristi. Vaš autor se slaže sa konstatacijom jednog od komentatora u internet debati da je ovaj potez Bremonta direktan šamar u lice braći Rajt kao istinskim pionirima, revolucionarnim mehaničarima i ljudima sa istinskom vizijom o napretku.
IZVOR
IZVOR
IZVOR
Ocenite ovaj tekst