Kućiste ovog sata je izrađeno od nerđajućeg čelika sa brušenim površinama. Prečnik kućišta bez krunice iznosi 45mm i sa debljinom od 14mm spada u kategoriju nešto masivnijih satova. Uprkos tome sat odlično stoji i na užem zglobu. Nominalna vodootpornost sata je 200m što je zaista impresivno imajući u vidu da je ovo pilotski sat. Kvalitet izrade i završne obrade kućista je zaista odličan, a bitno je napomenuti da se satovi iz ove serije mogu kupiti i u varijanti sa kućištem od Titanium+IP materijala poznatog i pod nazivom Super Titanium. Ovaj materijal ima 5 puta veću površinsku tvrdoću u odnosu na nerđajući čelik, a pritom je i 40% lakši. Proizvodi se specijalnim procesom čija je tehnologija u vlasničtvu kompanije Citizen.
Krunice sata nisu ušrafljujuće, veoma su prijatne za rukovanje zahvaljujuću svojoj reljefnoj površini, a krunica sa desne strane ima utisnut Citizen logo. Korona je fiksna, polirana, reljefne površine, a staklo je safirno sa antirefleksnim premazom, potpuno je ravno i blago izdignuto iznad korone.
Ovaj model dolazi sa kožnim kaišem, ima širinu 23mm i prošiven je belim štepovima. Poseduje preklapajuću kopču sa utisnutim Citizen logotipom koja je jako jednostavna i prijatna za rukovanje.
Poklopac kućišta je takođe izrađen od čelika i poseduje standardni “Citizen Promaster Eco-Drive” ispis sa dodatnim informacijama o satu.
Brojčanik je sigurno deo sata koji nikog neće ostaviti ravnodušnim. On je crne boje, ima jako puno ispisa na sebi, i zaista je jedan od najsadržajnijih koje možete naću u ručnim satovima. Bez obzira na pregršt informacija koje se na njemu nalaze, on je neverovatno čitljiv zahvaljujuću upadljivo belim kazaljkama, što je jako bitno sa obzirom da se radi o pilotskom satu. Uprkos prvom utisku ubrzo ćete shvatiti da brojčanik i nije toliko kompleksan za razumevanje koliko se na prvi pogled to čini.
Na samom obodu brojčanika se nalazi unutrašnja skala sa raznim oznakama i ona zajedno da spoljnom skalom na unutrašnjem rotirajućem prstenu čini veoma jednostavan alat za razne kalkulacije i konverzije. Unutrašnji prsten se okreće okretanjem krunice na poziciji 8 sati. Korišćenjem ovih skala moguće je raditi razne navigacijske proračune kao što je izračunavanje brzine aviona, prosečne potrošnje goriva pri letenju i mnoge druge koje su detaljno objašnjene u uputstvu ovog sata.
U unutrašnjem delu brojčanika se nalaze tri podbrojčanika, gde se u podbrojčaniku na poziciji 10 sati nalazi 24-časovni indikator, u onom na poziciji 2 sata je prikaz dana u nedelji i 60-minutna skala hronografa sa dodatnim prikazom 20-og dela sekunde. Ostatak ispisa na brojčaniku su opisani kroz pregled funkcija ovog sata, a čije se oznake nalaze u trećem podbrojčaniku na poziciji 6 sati, i koje ćemo opisati u nastavku teksta, u zasebnom video klipu. Satni markeri su pravougaonog oblika sa oborenim poliranim ivicama i luminescentnim premazom i doprinose luksuznom izgledu brojčanika. Indikator datuma se nalazi na poziciji 4 sata i veličina prozora omogućava odličnu čitljivost. Kazaljke su potpuno bele, a kazaljke za sate i minute su premazane belim luminescentnim premazom što omogućava izuzetno lako očitavanje vremena.
Citizen Promaster Sky AS4020-28E pokreće Citizen e670 mehanizam iz proslavljene Eco-Drive serije mehanizama sa solarnim napajanjem. Eco-Drive je tehnologija koju je razvio Citizen i funkcioniše na sledeći način - Ispod brojčanika se nalazi solarna ćelija koja primljenu svetlost pretvara u električnu energiju i skladišti u sekundarnoj bateriji koja pokreće sat. Jednom napunjen sat može raditi bez dopunjavanja u potpunom mraku 6 meseci, ili čak godinu dana ukoliko je uključena Power Save funkcija uštede energije. Životni vek solarne ćelije i sekundarne baterije je minimum 10 godina, ali je procena da ona može trajati i preko 20 godina. Deklarisano odstupanje mehanizma je +-15 sekundi mesečno, ukoliko je van domašaja signala za sinhronizaciju.
Detaljan prikaz funkcija sata
Kao što možete videti na osnovu oznaka u podbrojčaniku koji se nalazi na poziciji 6 sati, ovaj sat poseduje sledeće funkcije: hronograf, lokalno vreme, alarm i večiti kalendar. Funkcija koja nije eksplicitno navedena je radio kontrol funkcija, koja je ujedno i jedna od najzanimljivijih, a koja se aktivira u standardnom režimu rada obeleženom kao TME.
Radio kontrol funkcija omogućava da se ovaj sat sinhronizuje sa atomskim satom putem radio talasa koji se emituju sa namenskog predajnika u Majnflingenu u Nemačkoj. Talasi se emituju 24h dnevno i maksimalni domet ovog predajnika može biti čak i do 2000km. Prema Citizen specifikaciji ovaj sat bi trebalo da ima nesmetan prijem signala u radijusu od 900km od predajnika, pa možemo zaključiti da je prijem signala moguć i u našoj zemlji. Sat pokreće automatsku sinhronizacija svakog dana u 3h i u 4h ujutru, a možete je i sami aktivirati po potrebi pritiskom na donji taster duže od dve sekunde nakon čega ćete ostaviti sat da miruje sa pozicijom 6 sati okrenutom prema severozapadu kako bi se omogućio što bolji prijem signala. Za proveru uspešnosti prethodnog pokušaja sihnronizacije, pritisnite donji taster, nakon čega će će vam sekundara pokazati da li je sinhronizacija bila uspešna i koja je jačina signala bila tom prilikom (L, M, H).
Promena funkcija se vrši izvlačenjem krunice na prvi stepen i njenim okretanjem. TME je oznaka za standardni režim prikaza vremena i funkcije manuelnog podešavanja tačnog vremena. Okretanjem krunice na desno aktiviramo funkciju hronografa čije se vrednosti očitavaju u ovom podbrojčaniku. Startuje se i zaustavlja pritiskom na gornji taster, dok se pritiskom na donji prikazuje vreme tačnosti 20-og dela sekunde. Pritiskom na gornji taster duže od dve sekunde hronograf se resetuje na nultu poziciju.
Funkcija L-TE, odnosno lokalno vreme je veoma korisna za one koji dosta putuju, a pritom je jako jednostavna za korišćenje. Izvlačenjem krunice na drugi stepen centralna sekundara će pokazati da li je uključeno letnje računanje vremena koje se može uključiti ili isključiti pritiskom na gornji taster. Okretanjem krunice na desno pomeramo lokalno vreme za jedan sat unapred, odnosno u nazad prilikom okretanja krunice na levo.
Nulta funkcija predstavlja proveru kalibracije sata, jer u slučaju da je sat bio izložen jakom magnetnom moguća je pojava odstupanja od referentne pozicije što može prouzrokovati neispravno funkcionisanje funkcija prikaza vremena, datuma i alarma. Na ovaj način se referentna pozicija proverava i eventualno koriguje.
Prilikom aktiviranja funkcije alarma, kazaljke se automatski postave u poziciju trenutno podešenog vremena alarma. Pritiskom na gornji taster aktiviramo odnosno deaktiviramo funkciju alarma, a okretanjem krunice podešavamo novo vreme alarma imajući pritom u vidu 24-časovnu vremensku skalu. Okretanjem za jedan klik pomeramo kazaljke za jedan minut, a ukoliko kontinualno pomeramo krunicu kazaljke će početi da klize dok krunicu ne okrenemo u suprotnom smeru kada će se ponovo zaustaviti.
Funkcija večitog kalendara odnosno korekcije datuma je verovatno funkcija koju nećete koristiti, barem ne pre 28. februara 2100. godine do kada će ovaj sat bez potrebe za manualnim podešavanjem voditi računa o prestupnim godinama i samim tim o ispravnom prikazu datuma. Ovo je funkcija koja vas ni na koji način neće opterećivati, već će vam samo dodatno olakšati život, a vlasnici automatskih satova će sigurno znati da cene ovu funkciju.
Ocenite ovaj tekst