Naziv V4 potiče od oblika glavne ploče, na koje su postavljena četiri burenceta. Kaiševi su postavljeni na kuglične ležajeve i nalaze se pod uglom od +- 13 stepeni, te svojim izgledom podsećaju na cilindre trkačkog motora u Formuli jedan. Inžinjeri u Tag Heuer-u uspeli su da naprave ultra-tanke i ultra-otporne kaiševe, što nije bio lak zadatak. Tanki su kao jedna ljudska vlas.
Pored ovakvog zanimljivog rešenja, tu je i turbijon. Tehnički najsloženija komplikacija u časovničarstvu. Turbijon je takođe pogonjen kaišem, što omogućava maksimalnu fluidnost u rotaciji.
Mehanizam je postavljen u za Tag Heuer karakterističan oblik kućišta. Kockasto kućište u crnoj boji doprinosi celokupnoj atraktivnosti sata. Izrađeno je od crnog titanijuma koji se koristi u industriji svemirskih istraživanja.
Preglednost prilikom razvoja ovog sata nije bila u prvom planu, ali sasvim sigurno je da će kupac ovog sata više gledati u njega, nego na njega. Tu je i providna poleđina koja otkriva delove mehanizma.
Kompletan sat napravljen je ručno u TAG Heuer radionici za visoko časovničarstvo, lociranoj u La Šez de Fonds, u Švajcarskoj. Očekivana cena iznosi oko 120.000 evra.
Izvor: TAG Heuer
Ocenite ovaj tekst