Svaki vintage sat mora da pokaže znakove staranja. To nije ništa neobično.
Dosta toga zavisi od toga da li se takav sat nosio u pretežno suvoj ili pretežno vlažnoj okolini. Dugo izlaganje suncu odnosno UV žarcima će doneti žutu ili žutu-narandžstu boju brojčanika. Pošto je osnova brojčanika napravljena iz metala, kada se sat nosio u pretežno vlažnoj okolini onda patinira zahvaljujući oksidaciji, koja je razvidna po tome što je ta patinirina površina napuknuta odnosni sadržava minijaturne plikove.
Do svega toga je dolazilo iz razloga, jer su lakovi za premazivanje brojčanika bili napravljeni iz nitroceloluze, koja je vremenom postala porozna, što je dovelo do toga da su kiseonik i vlaga došli u kontakt sa metalnom podlagom i započeli proces oksidacije odnosno patiniranja.
Viši kvalitet laka je prozrokovao jednokomernije patiniranje, dok je kod slabijih dolazilo do većih i znatno primetnjiih razlika na oksidiranim slojevima. Npr. Patek, Rolex i mnogi prestižni brendovi su koristili lak sa nazivom Zapon, a njegovo patiniranje je dovodilo do stanja brojčanika, koji je dobio naziv Tropical Dial i izuzetno je cenjen kod kolekcionara.
Takav brojčanik može udvostručiti cenu vintage sata.
Danas se najviše koriste sasvim drugi lakovi, uglavnom iz poliuretana, koji su neprobojni i time ne dozvoljavaju kiseoniku i vlagi kontakt sa metalnom podlagom brojčanika a time i proces oksidacije. Moderni satovi će sasvim drugačije stareti nego nekadašnji i nema nikakve bojazni, da će kod korektno održavanog i nošenog sata doći do sličnog procesa.
Bookmarks sajtovi