Kolega Waldi - prvo da pohvalim avatar. United we stand, Living after midnight, pri tome Breaking the law, da bo postali Metal Gods
Kod Junkersa Swiss Made produkcija Rondinih mehanizama baš i nije česta pojava.
Ronda ima svojevrsnu specifiku, koja stvara dosta problema onima, koji dublje ulaze u materiju.
Mehanizme pravi u Švajcarskog a takođe ima ogromnu fabriku u Tajlandu. Tako se isti mehanizam može naći u dve verzije. Swiss Made komponente su prevučene mesingom i označene su Gold Plated, dok su Tajlandske prevučene niklom i označene su sa Nickel Plated. Kao i obično mehanizmi napravljeni u Švajcarskoj nose standard Swiss Made, dok su oni napravljenu u Tajlandu označeni sa Swiss Parts. Obično ih razlikuje i broj umetnih rubina, koji je kod Swiss Made obično duplo veći ali i ovde ima izuzetaka. Na primer hronografi iz Startech linije 3520D i 3540D sadržavaju jednaki broj rubina 4 odnosno 5. Razlikuju se samo po oznaki Swiss Made Gold Plated i Swiss Made Nickel Plated.
Posoji još jedan izuzetak. Najosnoniji Entry razred Startech Entry X20 i X30, gde su oba mehanizma Nickel Plated, bez rubina a zanimljivo je, da su napravljena u Švajcarskoj Swiss Made.
Ili naprimer cela serija Mastertech 7000 je Swiss Made. Ne postoji Swiss Parts.
Zbog svega navedenog, kupac mora pažljivo pristupiti kupovini sata, proveriti podatke o mehanizmu i doneti odluku. Nije ništa loše uzeti i Nickel Plated Swiss Parts, mada je uvek bolje izbor Swiss Madei oponent, iako je nešto skuplji. Bolji materijal garantuje duže trajanje rada sata.
Ne znam sada, kakva je situacija kod Junkersa ali pre je bilo svega. Od Swiss Parts do Swiss Made. Zavisi od modela. Obično se već po ceni vidi. Sat do 350 € sa hronografom je obično Swiss Parts.
Npr. funkcije, koje je želeo kolega Mezzano, koristi Maurice Lacroix a taj sat košta preko 1000 €.
Kod Ronde uvek treba biti pažljiv. Oni uz Miyotu i Seiko pokrivaju najširi segment kvarca i zato je sve tako šareno. Od vrhunskih kallibara do čistog proseka. Ovde je ETA puno jednostavnija.
Bookmarks sajtovi