Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree4Likes
  • 1 Post By latkovicn
  • 3 Post By stanis

tema: Gustav Becker podešavanje

  1. #1
    Novi član
    Član od
    13.10.2011.
    Poruke
    1
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Gustav Becker podešavanje

    Dragi drugari, treba mi pomoć. Posedujem Gustav Becker zidni sat iz kraja 19. veka, klatno plus tegovi. Sat sam pre nekoliko godina nasledio, nije bio u funkciji, pokojni otac je bio časovničar amater u pokušaju, ali nikada nije uspeo da ga osposobi. Kada je sat došao u moje ruke, odneo sam ga kod jedno starog časovničara, sada nažalost pokojnog, čovek ga je izremontovao, 9 meseci tražio odgovarajuću feder platnu za klatno, i čekanje se isplatilo, osposobio mi je sat.
    Čovek mi je pokušavao objasniti proceduru podešavanja vremena, ja to baš nisam najbolje shvatio i uspeo sam da sat raštelujem. Naime, kada se pomera velika skazaljka da se podesi vreme, doteraš do 12, sačekaš da on odradi svoje, nastaviš da vrtiš skazaljku do 6, sačekaš.. E pa ja nisam razumeo to da treba da sačekam, i sada mi sat radi, ali ne zvoni na pun sat i pola sata, već na nekim drugim položajima velike skazaljke.
    Može li mi neko objasniti proceduru kako da ovo podesim?
    Nalazim se u Subotici, ukoliko ima nekog u okolini ko bi to znao srediti, bio bih voljan i da ga donesem pa da uslugu platim.
    mrgudns likes this.

  2. #2
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.676
    Lajkovi
    7530
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Gustav Becker podešavanje

    Pogledaj video, možda pomogne. Od polovine objašnjava tvoh problem - minutna nije na 12 kad zvoni pun sat

    https://youtu.be/lfanbGVOVzY?si=2t6fjZoAVGbHhh_U

    Koliko sam uspeo da zaključim, kod satova koji zvone na pun sat i pola sata, ako je minutna (duža) na 12 kad zvoni za pun sat ali se broj zvonjenja ne poklapa sa brojem na koji pokazuje mala kazaljka - treba samo malu kazaljku pomeriti na odgovarajući broj.

    Ako je problem što minutna nije na 12 kad sat zvoni na pun sat - treba je skinuti i postaviti na 12. U par videa što sam našao izgleda da postoji mali šfraf koji drži minutnu. Odvrneš, skineš i postaviš na 12 kad odzvoni pun sat

    Ali svakako pretraži i ti još malo, ja sam tražio sa "wall clock set chime"

    A možda se javi i neko ko stvarno zna

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

  3. #3
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    152
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Gustav Becker podešavanje

    Minutna ima cetvrtku i moze da ima samo dve pozicije na 180 stepeni, na 6 ili 12 sati. Na sest otkuca jednom a na 12 otkucava sate. Minutna se prvo pozicionira na pola sata pa onda na sat vremena i zavisno od otkucaja (koliko puta otkuca toliko je sati), postavi se satna kazaljka i fiksira na konus potiskom a preko nje ide minutna na cetvrtku (na 12h), i fiksira maticom ili kod starijih bekera "stiftom" ili presavijenom zicom. Ako otkucava/zvoni na nekoj drugoj poziciji minutne kazaljke, osim na 6 i 12 sati, onda je matica otpustena ili je cetvrtka na osovini "oblajznula".
    Poslednja ispravka: stanis (4.4.2024. u 13:22)
    eee, mrgudns and boskom like this.

  4. #4
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.676
    Lajkovi
    7530
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Gustav Becker podešavanje

    Znači - mora majstor?

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

  5. #5
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    152
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Gustav Becker podešavanje

    Verovatno, osim ako nema maticu pa se otpustila. Da ima neka slika pa da probamo da pomognemo daljinski...

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •