@anpi - ima razlike, sklop zupčanika na autmatskim mehanizmima za ručno navijanje je lakši, od mekšeg materijala, mnogo manje robustan od onih kod navijača! Postoji detaljna priča na WUS-u o ovome, probacu da nađem link.
@anpi - ima razlike, sklop zupčanika na autmatskim mehanizmima za ručno navijanje je lakši, od mekšeg materijala, mnogo manje robustan od onih kod navijača! Postoji detaljna priča na WUS-u o ovome, probacu da nađem link.
No time to lose
Imaju zastitu od prenavijanja, to stoji, ali svrha rucnog navijanja na automatiku, a narocito kod tog mehanizma, nije da ti dopunjujes rezervu snage sa recimo 80 na 95%, vec da ga u startu malo navijes dok krene, pa onda da ga stavis naruku.
E sad, neki mehanizmi trpe konstantno rucno navijanje, a neki ne, sve zavisi od same konstrukcije mehanizma.
"I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna
I ja bih voleo znati kako ti se ponasa- okreni sat da vidis mehanizam i postavi ga ravno vodoravno da gravitacija nema uticaja pa javi sta se desava kada se navija rucno.
Anpi nije problem u prenavijanju, vec u tim zupcanicima i sta se sa njima desava od pocetka do kraja navijanja, na kljucu je znas vec prvi zupcanik pa onda ide na njega drugi vodoravan itd..e a fora je sto ti zupcanici nisu isti kao oni na npr 2804, manji su sitniji brze se trose pa samim tim i nije preporucljivo navjanje rucno.
hahaha i kod mene ko da turiras Yamahu boga pitaj koliko okretaja pravi u sekundi
^ i ^^ E to već nije bilo OK, onda je moguće da je bio kvar u pitanju. Svakako bi pomoglo ako Alexanderov Hami ima prozirni poklopac, pa da proveri kako mu se ponaša teg.
EDIT: Evo da dopunim, znam da se lysanderxiii sa WUS-a dosta bavio time. Naći ću i detaljniju njegovu priču ali i ovde se već lepo objašnjava . Uglavnom - preterano navijanje troši ulje + samo konstrukcijsko rešenje.
Poslednja ispravka: vladas (30.12.2013. u 23:58)
No time to lose
evo pokusao sam, pola obrta krunice je okrenulo teg jednom. otpor je toliki da se ne osudjujem ni okrenuti krunicu ceo krug. Ono što je bitno je da je sat od prvog dana (par meseci je star) takav.
@vladas - upravo to sam hteo da znam , dakle isti mehanizam (kod tebe u Tag-u i Hami-ju a kod mene u Stowa-i i Hamiju) se može ponašati različito u smilsu da je navijanje kod prvih lako a kod druga dva gotovo nemoguće.
inače meni je i časovničar rekao da generalno navijanje automatika ručno nije preporučljivo, nije ni fatalno ali ga, u principu, treba izbegavati...
Jasno je da se svaki mehanizam ponasa razlicito, ali nisam znao da su to tolike razlike-da se jedan ne moze uopste navijati...Ja sam zbog toga i prodao taj sat-mislio sam da je mehanizam los i nisam ga hteo zadrzati. Izgleda da sam se prevario.
Moram se nadovezati jos jednom porukom.
Na brzinu pogledah o ovom problemu na netu. Moram se ispraviti, nije svaki mehanizm razlizit. Taj sistem navijanja kod ovog sata je izgleda slaba tacka mehanizma, i lako se desi da mehaniam iz potpuno ispravnog stanja ubrzo pokaze znake ovog problema. Problem postoji i ono sto sam ja procitao je da ga mnogi imaju, nekima se pretesko navija, nekima se obrce rotor u velikoj meri, odgovori su na stranim forumima na Eng jeziku pa ne mogu prevesti zasto se ovo tacno desava. Jasno mi je samo da se ceo sistem navijanja brzo upropasti ako se sat konstatno navija manuelno.
Poslednja ispravka: RUS (31.12.2013. u 7:13)
Kod mene na Tissot-u, mada je 2834-2, ali suštinski je isti mehanizam, se takođe teško navijalo i vrteo se rotor, ali ne uvek, a sat je bio nov. Mada ja se nisam ni trudio nešto da ga navijam, a i više sam mislio da je do krunice koja je bila dosta glatka pa je i podešavanje vremena bilo teško... Inače na Seiku 4r36 se baš lako navija, ali to i onako izbegavam...
Jedini automatici gdje sam ja vidio da je dozvoljeno svakodnevno manuelno navijanje su Nomos mehanizmi. Samo,oni su napravljeni na osnovu Paseux 7001.
Vjerovatno postoji još koji takav automatik ali se nisam nešto raspitivao.
Bookmarks sajtovi