veberz,djolea
ok ajd da pojednostavimo
[-1] ima 18,000 otkucaja na sat, frekvencija 2.5Hz
[-2] i ima 21,600 bph radi na nesto visoj frekvenciji, 3Hz
Kako je to mehanicki moguce za movement koji ima isti broj tockova i identican raspored? Jednostavno: [-2] ima drugaciji 'prenos' tj. vise zubaca
u svakom zupcaniku od federhausa nadalje. Drugim recima, tockovi nisu interchangable, kao naravno ni oscilator.
S druge strane, kad se digne frekvencija (sto je lako sa odabirom prenosa) potrebno je obezbediti i duzi feder da bi power reserve ostao neproemenjen. E tu ej mali problem, jer kuciste federa ne dozvoljava vise prostora za duzi feder. [-2] ipak ima nesto duzzi feder pa je power reserve donekle ocuvan.
Znaci u pitanju je kompromis: [-2] ima visu frekvenciju ali malo manji power res.
Zasto je veca frekvencija bolja? Nije u pitanju kozmetika vec cinjenica da mehanicki oscilator koji radi na visoj frekvenciji bolje podnosi spoljne sile koje uznemiravaju rad oscilatora. Da ne komplikujemo monogo: sat na ruci trpi konstatno "uznemirenje", zavisno od polozaja i pokreta, te spoljne sile nekad ubrzavaju a nekad upsoravaju oscilator, pa se greska na kraju nakupi i sat ne pokazuje tacno vreme. Dakle [-2] je teoretski bolji merac vremena na ruci.
Veca frekvencija zahteva i kvalitetnije lubrikante jer sat ima vise "obrtaja". Mehanicki satovi koji rade na jos visoj frekvenciji 5 Hz i visoj - su nalik na Formulu 1 znaci jos cesce odrzavanje i bolji lubrikanti.
U vezi federhausa i federa: rutinski servis sata zahteva (kad god je to moguce) zamenu opruge, kucista i osovine kucista federa. Te komponente se 'trose' a opruga vremenom gubi sposobnost da zadrzzi energiju. Sto se tice lezajeva federhausa, kao sto si primetio vecina mehanizama nema rubine (lezajeve) mada finiji satovi imaju. Pretpostavlja se da je sat predvidjen da radi 20-30 godina i da ce se pre istrositi nesto drugo.
Lezajevi na koje sam mislio (koje je dobro imati u rezervi) su prvenstveno incabloc sistema.
Iz prakticnog iskustva: svaki mehanizam je neverovatno individualan jer se radi o sumi toleranicja veceg broja komponenti. Neki satovi rade 'u sekundu' mesecima, dok drugi konstantno zure/kasne nekoliko sekundi dnevno. Tu pomoci nema, osim ako je vlasnik sata spreman da sat vraca u radionicu na 'stelovanje' svakih mesec dana. Uz malo srece, i takav sat mozze da se dotera da radi vrlo precizno ali to majstori ne vole i takve preterano pedantne musterije su na losoj reputaciji. O reputaciji lenjih majstora da i ne govorim.
Uz malo dodatne edukacije prilikom prodaje, musterija ce najcesce biti zadovoljna performansom sata, bez obzira na malu gresku. I jos jednom: greska postoji kod satova bilo koje marke i to nema ni najmanje veze sa cenom sata.
Bookmarks sajtovi