Eterna
( istorija kompanije, modeli, zanimljivosti )
Uvod
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat velikog ličnog interesovanja za starovremenske satove, mehaničke satove, istoriju i satove kompanije Eterna. Za pisanje teksta korišten je velik broj izvora. Tekstovi su prevedeni u određenoj meri izmenjeni, dopunjeni, dodatno prokomentarisani, obogaćeni velikim brojem fotografija i uklopljeni u celinu. U tekstu će biti predstavljena istorija i jedan deo onoga što je ova čuvena kompanija proizvela. Naglasak je na starovremenskim satovima ali biće prikazano i ponešto iz novije proizvodnje.
Sedmog novembra 1856. godine , doktor Joseph Girard i školski učitelj Urs Schild osnivaju fabriku za proizvodnju eboš ( ebauche- neobeleženi satni mehanizmi ) satnih mehanizama. Kompanija je nosila naziv „Dr.Girard & Schild“ . Nekoliko godina kasnije u pisanoj formi definišu se prava i obaveze na relaciji poslodavac – zaposleni.Grupa slika 2
Grupa slika 1
1860. godine Dr Girard za iznos od 35000 švajcarskih franaka prodaje Urs Schild-u svoj udeo u kompaniji. Tokom 1870-tih u proizvodnju se uvode potpuno automatizovane mašine pogonjene vodom i parom. Prema dostupnim zvaničnim podacima , kompanija postaje prvi proizvođač koji u potpunosti samostalno ( in house ) proizvodi satove. Godine 1882. gospodin Urs Schild postaje nacionalni savetnik ( verovatno neka politička funkcija ) a šest godina kasnije ( 1888. god. ) umire u 58. godini života. Godine 1889. naziv Eterna prvi put se pojavljuje na brojčaniku džepnog sata. U to vreme kompanija posluje pod imenom “Gebr. Schild & Co.“ . Na njenom čelu , kao partneri u kompaniji, su Elise, Walter, Max i Theodor Schild ( Max i Theodor Schild su braća i deca Urs Schild-a a za Elise i Walter-a nisam siguran ali pretpostavljam da su i oni deca Urs Schild-a ). Godine 1899. vođstvo nad kompanijom preuzima Theodor Schild. Teško je reći tačnu godinu, jer takav podatak ili ne postoji ili je teško dostupan, kada kompanija menja ime u „Schild Fréres“ . Verovatno da se preimenovanje desilo na samom kraju 19. i početkom 20. veka. Takođe prema dostupnim podacima 1905. godine kompanija menja ime u Eterna.
Početkom 20. veka kompanija počinje proizvodnju ručnih satova i to, prema prikupljenim podacima, tako što su prerađivali male džepne satove dobijajući na taj način ručne ženske satove . Godine 1908. kompanija patentira prvi ručni sat sa komplikacijom alarma a serijska proizvodnja pomenutog sata počinje 1914. godine. Taj sat predstavljen je u Bernu ( Swiss National Exhibition , Berne ) .
Grupa slika 3
Godine 1932. kompanija Eterna deli se na dve kompanije tačnije akcionarska društva . Kompanija „ETA AG“ specijalizovala se za proizvodnju mehanizama a kompanija „Eterna AG“ za proizvodnju satova. Te iste godine ( 1932. ) Theodor Schild prepušta vođenje kompanije svom nećaku Rudolf Schild-u.
Grupa slika 4
Godine 1948. Eterna dolazi do inovacije koja će zauvek unaprediti automatske satne mehanizme. U pitanju su kuglični ležajevi postavljeni na rotor ( klatno ) mehanizma koji su značajno smanjili otpor pri okretanju rotora a samim tim povećali efikasnost navijanja . Takođe smanjeno je habanje a povećana dugovečnost mehanizma . Eterna mehanizmi sa pomenutom inovacijom nosili su naziv Eterna –Matic . Tu inovaciju ubrzo su usvojili svi ostali proizvođači mehanizama. Eterna je bila toliko ponosna na svoj izum da od tada pa do danas Eternin logo predstavlja pet kuglica koje simbolišu kuglični ležaj rotora.
Kroz istoriju kompanija je nekoliko puta menjala vlasnike. Godine 1932. postaje deo „Ebauches SA“ ( ESA danas poznatija kao ETA , članica Svoč grupe ) . Te godine, kao što je rečeno, Eterna je podeljena na dve firme , jedna je „ETA AG“ za proizvodnju mehanizama , druga je „Eterna AG“ za proizvodnju satova. Dakle današnja ETA nosi naziv Eternine ćerke firme. Negde se pominje 1982. a negde 1984. godina kao godina kada je Eterna izašla iz grupe koju su činile ASUAG - Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG ( koji je obuhvatao velik broj proizvođača satova i mehanizama ) i SSIH - Société Suisse pour l’industrie Horlogère ( Omega, Tissot, Lemania ). Bilo kako bilo Eterna izlazi iz ASUAG-SSIH grupe , koja će kasnije postati poznata kao SMH - Société de Microélectronique et d'Horlogerie a kasnije još poznatija kao Swatch Group. Godine 1995. Eterna je u vlasništvu „ F.A.P. Beteiligungs GmbH“ tj Porsche Design-a. Inače F.A.P. su inicijali Ferdinand Alexander Porsche-a . Eterna je godinama proizvodila satove koji su prodavani pod imenom Porsche Design. Tridesetog juna 2011. godine Porsche Design prodaje Eternu kompaniji International Volant Ltd koja je deo China Haidian kompanije.
U nastavku teksta biće prikazani neki od satova ovog proizvođača.
Na početku sve se vrtelo oko džepnih satova
U okviru grupe slika pet prikazan je džepni sat iz 1939. godine . Pokreće ga mehanizam Eterna 467, 18000 vns, 15 rubina, 47 sati rezerva snage.
Grupa slika 5
Sledi prikaz sata iz 20-tih godina prošlog veka ( pominje se 1926. godina ). Pokreće ga mehanizam Eterna 165, 18000 vns, 15 rubina, 38 sati rezerva snage.
Grupa slika 6
Videti džepni sat sa automatskim mehanizmom je više nego retko.Eterna verovatno iz želje da pokaže efikasnost kugličnih ležajeva na rotoru, lansira upravo džepni sat po imenu Golfer sa Eterna –Matic mehanizmom. Da bi vlasnik mogao da uživa u okretanju rotora postavljen je providan poklopac. Mehanizam koji pokreće ovaj sat nosi oznaku 1414U , 17 rubina ( postoji verzija ovog mehanizma sa 21 rubinom ), 47 sati rezerva snage. Sat Golfer pojavio se 1950-tih.
Grupa slika 7
Alarmi
Eterna je poznata po proizvodnji satova sa komplikacijom alarma. Sat koji je prikazan u grupi slika osam, prema navodima sa sajta na kome je prodat, datira iz 1914. godine. Kada se uporedi sat iz grupe slika 8 sa satom iz grupe slika 3 ,vidi se da je sve identično osim ušica kaiša. Ovi satovi su izuzetno retki . Retki za videti, retki za kupiti i retki za uporediti. Prečnik sata je 36 mm, srebrno kućište i porcelanski brojčanik a sudeći prema jednoj od fotografija pokreće ga mehanizam oznake 68. Prema navodima sa sajta na kome je prodat , sat je prodat za 5995$.
Grupa slika 8
Zatim sledi jedan model sa potpisom Schild Fréres na brojčaniku. Sat je iz 1940. godine, pokreće ga mehanizam oznake 51.
Grupa slika 9
Ovde možemo videti nekoliko džepnih satova koje pokreće mehanizam oznake 52.
Grupa slika 10
Pored džepnih Eterna je proizvodila i tzv travel alarm clocks tj putničke satove sa alarmom . To su satovi koji nevise na lančiću nego stoje u odgovarajućoj kutijici. Mehanizam koji pokreće sat je takođe oznake 52.
Grupa slika 11
Takođe bilo je i putničkih satova sa alarmom i rezervom snage od 8 dana. Sat iz grupe slika 12 pokreće mehanizam oznake 53.
Grupa slika 12
Ovde možemo videti primerak sata sa alarmom ( alarm je u podbrojčaniku ) i rezervom snage od 8 dana , koji pokreće mehanizam 805A.
Grupa slika 13
Pored džepnih satova sa i bez alarma, putničkih satova sa i bez alarma, stonih satova , Eterna je ugrađivala svoje satove i u upaljače. Upaljač koji vidimo je 50 mm visok, 37 mm širok i 12 mm debeo. Pokreće ga mehanizam oznake 360. Ovakvi satovi tj upaljači – satovi proizvođeni su otprilike 1930-tih godina.
Grupa slika 14
Bookmarks sajtovi