Kao što sam naslov kaže, u tekstu na koji sam naleteo je odrađen uporedni pregled dva najpopularnija i najzastupljenija mehanizma u svetu časovničarstva. Kako bi svi imali određenu predstavu šta kupujemo, preveo sam članak u skladu sa mojim znanjem engleskog jezika.
Pa da krenemo...
Miyota 8215 i ETA 2824-2 predstavljaju 2 automatska mehanizma sa opcijom prikazivanja datuma, i oba mehanizma su već godinama prisutna na tržištu. I ETA i Miyota su kvalitetni mehanizmi a glavne odlike su im pouzdanost i tačnost. Mnoge kompanije za proizvodnju časovnika ih obilato koriste.
Iako to niko nije zvanično objavio, ovih dana većina proizvođača satova ne proizvodi svoje mehanizme. Švajcarski proizvođači su bili poprilično uzdrmani sredinom sedamdesetih pojavom jeftinih kvarcnih mehanizama. Mnogi proizvođači su ostali bez posla a većina onih koji su opstali sada koriste "ebauche" (eboš) mehanizme, proizvedene od strane ETA, Valjoux i par drugih proizvođača.
Švajcarski ETA 2824-2 automatski mehanizam, 25 rubina
Švajcarski ETA 2824-2 mehanizam koriste mnogi proizvođači satova, a neki od njih su Cartier, Fortis, Maurice Lacroix, Dugena, Eterna, Oris, TAG-Heuer, Tissot, Hamilton, itd.
Japanski Miyota 8215 automatski mehanizam, 21 rubin
Miyota 8215 mehanizam koriste proizvođači kao što su Citizen, Dugena, Festina, Invicta, Laco, Jacques Lemans, itd. Citizen sa sedištem u Japanu je proizvođač Miyota mehanizama.
Oba mehanizma, iako veoma slična, se razlikuju u nekoliko detalja, kako u funkcionalnosti tako i u opcijama.
CENA KOŠTANjA
ETA 2824-2 automatski mehanizam sa 25 rubina može se kupiti putem specijalizovanih sajtova kao što je Ofrei za ~78 $. Stavlja se u satove čije cene dostižu i nekoliko hiljada dolara, uključujući i čuveni Rolex Tudor Submariner.
Miyota 8215 sa 21 rubinom ima cenu od ~37 $ i najčešće se koristi u satovima čija cena kreće od 100 $ pa na više.
BPH – Beats per hour (broj otkucaja u satu)
ETA 2824-2 karakteriše 28800 BPH ili 8 otkucaja u sekundi (4Hz) dok je za Miyota 8215 mehanizam karakteristično da ima 21600 BPH ili 6 otkucaja u sekundi (3Hz). Većina mehaničkih mehanizama ima 18000 BPH ili 5 otkucaja u sekundi (2.5Hz). Oba mehanizma, i ETA 2824-2 i Miyota 8215 imaju veći broj otkucaja u satu od prosečnog i to predstavlja plus.
Tačnost mehanizma je veća ukoliko sam mehanizam ima veći broj otkucaja u satu. Kvalitetniji i prestižniji satovi u sebi imaju mehanizme koji imaju visok broj otkucaja u satu, tzv Hi-Beat mehanizme (npr. Ullyse Nardin cal. NB 11 QU koji je u stvari modifikovana ETA 2824 ili Grand Seiko 9s85). Jednostavan način da se odredi kvalitet mehanizma bez vađenja istog iz kućišta sata jeste da se pogleda koliko glatko otkucava sekundara na satu. Što je mehanizam kvalitetniji i ima veći broj otkucaja u satu (BPH) to sekundara ima mirniji rad.
IZRADA
Izrada i završna obrada ETA mehanizma je bolje odrađena u odnosu na Miyota mehanizam. ETA mehanizam se može naći i u pozlaćenoj varijanti, iako to ne utiče na performanse samog mehanizma. Moglo bi se diskutovati o tome dal je, koliko je i kome je uopšte bitan izgled mehanizma u satu, ali ovom prilikom se nećemo time baviti. Treba napomenuti da se mehanizmi švajcarskog proizvođača izrađuju u nekoliko klasa, Standard, Elaboré i Top. Standard i Elaboré su mehanizmi istog kvaliteta a razlikuju se po broju pozicija na osnovu kojih su regulisani. Standard i Elaboré koriste Novodiac/Etachocs dok Top koristi incabloc. Dok je Standard regulisan u odnosu na 2 pozicije sa dozvoljenim dnevnim odstupanjem od +/- 12 s, Elaboré je regulisan u odnosu na 3 pozicije i dozvoljeno dnevno odstupanje iznosi +/- 7 s. Standard i Elaboré koriste Novodiac/Etachocs dok Top koristi incabloc. Na kraju, Elaboré i Top klasa su mehanizmi sa elementima dekoracije, dok je Standard nema.
RUBINI
ETA 2824-2 ima 25 rubina dok Miyota "samo" 21 rubin. Rubini, najčešće sintetički rubini se koriste u mehanizmima za satove, ne da bi povećali vrednost samih mehanizama, već da bi smanjili trenje i habanje kod rotirajućih delova. Satovi nižeg kvaliteta imaju između 7 i 15 rubina, dok standard za kvalitetnije satove iznosi 17 rubina ili više. Postoji gornja granica za broj rubina koji se koriste u mehanizmima, obično je taj broj 25 rubina, dok se sve iznad tog broja koristi za dekoraciju mehanizma. Mora se naglasiti da standard za broj rubina koji se koriste u mehanizmima ipak predstavlja 17.
REZERVA SNAGE
Koliko će sati mehanizam raditi kada je potpuno navijen je karakteristika koja se predstavlja kroz rezervu snage. Većina opruga će sat držati funkcionalnim oko 30h ili više. ETA 2824-2 poseduje oko 40h rezerve snage, dok je kod Miyota 8215 mehanizma ta brojka malo veća i iznosi 45h.
MEHANIZAM ZA NAVIJANJE
Oba sata poseduju rotirajući teg, odnosno zamajac koji navija oprugu pomeranjem ruke (sata). Miyota poseduje jednostrano rotirajući teg (videti sliku ispod) dok ETA koristi obostrano rotirajući teg. ETA mehanizmu je potrebno manje pokretanja ruke da bi se navila opruga.
MEHANIZAM SEKUNDARE
Miyota koristi indirektan mehanizam za sekundaru, dok ETA koristi noviji direktan mehanizam za sekundaru.
Može vam se učiniti da sekundara, na Miyota mehanizmu, ponekada stane na trenutak u skladu sa različitim pokretima ruke, ali to ne utiče na tačnost samog mehanizma.
OTPORNOST NA ŠOKOVE/POTRESE
ETA koristi incabloc sistem, metod razvijen 1930.-te godine koji dozvoljava rubinu da se kreće ili “pluta” kako se balans ne bi oštetio kada sat padne ili se udari.
Miyota koristi svoj sistem koji predstavlja pandan incabloc-u i naziva se parashock.
HACKING tj. Mogućnost zaustavljanja sekundare
Kod ETA 2824-2 mehanizma, sekundara staje čim se poluga izvuče prilikom podešavanja vremena. Opcija poznata pod imenom "hacking" je zgodna za sinhronizaciju satova (kao što to rade u ratnim filmovima) ili radi podešavanja sata u skladu sa standardnim satom.
Kod Miyota 8215 mehanizma ova opcija ne postoji.
PODEŠAVANjE DATUMA
Oba mehanizma, i ETA 2824-2 i Miyota 8215 poseduju funkciju brzog podešavanja datuma.
ZAKLjUČAK
Oba mehanizma krase dugovečnost, pouzdanost i tačnost. Koriste ih mnogi proizvođači satova kako nižeg cenovnog tako i višeg cenovnog ranga. ETA 2824-2 je, po mom mišljenju, bolji mehanizam. Švajcarski mehanizam koji se nalazi u upotrebi od 1982 godine. Sa 25 rubina, većim brojem otkucaja u satu, sa mehanizmom koji se navija u svim položajima i mogućnošču zaustavljanja sekundare, 2824-2 je jednostavno bolji mehanizam.
Ako gledamo cenu, Citizen-ova Miyota 8215 predstavlja odličan mehanizam i dobar izbor za satove koje želimo svakodnevno da nosimo na posao, reku, planinarenje, itd.
izvor članka
Dopune ovom kratkom testu su svakako dobrodošle.
Bookmarks sajtovi