Haifish kvalitetan kao i uvjek, respect!
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Haifish kvalitetan kao i uvjek, respect!
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Veliko hvala za sve informacije!
Ako sam dobro razumeo samo "L592" ne postoji, postoje L592.2 i L592.4, ergo ako nije COSC hronometar onda je bar top grade. Sto se nekih posebnosti mehanizma tice-nema ih, sem manjeg precnika zbog velicine satova, a kako ide uglavnom u damske satove mozemo pretpostaviti da je vise princeza nego traktor
@haifisch23 jel postoji razlika izmedju termina: etachoc/nivachoc/novodiac?
@davorb predpostavljam da je tesko dati tacan odgovor da li je neki A20.l11 tj L592 bolji/losiji od 2824 ili 2892 i zasto je bolji/losiji. Osim dimenzija i nekih tehnickih karakteristika, retko ko moze da kaze neku razliku u kvalitetu. Ja nikad nisam cuo za ovaj mehanizam, ali mi je drago da se pravi. Fora je u tome, sto danas na prste mozes da izbrojis ove klasicne Swiss mehanizme, a nekada ih je bilo na hiljade. Retko koji je preziveo. Zamisli tada u to vreme kupis 100satova a u svima drugaciji mehanizmi, na desetine proizvodjaca a svi mehanizmi razliciti..verujem da je 2681 samo imao srece pa je preziveo. Doduse vise je navijaca imalo...jedan od 1000primera, jedan serviser mi je skoro pokazao kako radi neka zenska Chaika(verovatno sssr), velicina mehanizma ko orbit zvaka, ocistio ga i stavio na timeghraper, posle 50god amplituda 340, 0s/d, beat error 0.1. Mehanizam skroz nebitan nepoznat, nikad na servisu, zapeko. Gde bi bila sad ta indistrija da nije bilo kriza..
Poslednja ispravka: bezbi (20.8.2020. u 20:41)
Davore, na početku je Longines upotrebljavao termin L592, koji se i danas može naći u nekim njihovim dokumentima. Kada su razvili COSC verziju L592.4, onda su na specifikacijama za prvi upotrebili termin L592.2. Tako, da u praksi postoje samo 2 verzije ovog mehanizma.
Ali još uvek mi je zagonetka, gde baš nađe ovaj mehanizam i kud si toliko zapeo za njega. Uopšte ne mogu, da se setim, kada mi je poslednji put zapao za oko neki sat sa klasičnom ETA 2681. Ako se ne varam neki Rado i Oris. Valjda.
Bezbi,
Novodiac je antišok apsorber, koga proizvodi Incabloc. Radi se o verziji, koja se upotrebljava u osnovnim mehanizmima, sa nižim Grade-om.
Etachoc je ETA verzija Novodiaca. Jednostavno, ETA ga pravi u svojoj varijanti i ugrađuje ga takođe u niži grade mehanizama. Swatch Grupacija koristi i jedne i druge (Novodiac i Etachoc)
Nivachoc je malo više komplicirana tema ali u osnovi se radi o ETA verziji Inabloc apsorbera. Ako se ne varam, napravljen je pre nekih 10 - 12 godina. Swatch grupa ga najviše upotrebljava u Omega mehanizmima i u nekim Mido COSC. Inače, puno više ugrađuje klasičan Incabloc. Najlakše ih je razlikovati po obliku. Incabloc je još uvek zadržao oblik instrumenta Lire, dok je Nivachoc u obliku spiralne, prekinute kružnice.
Razbijao sam glavu, sad je jasno. Au kakav auto go, imao sam davno neki satic sa 2824, imao je Incabloc, nije mi se svidjao bukvalno sam ga dzabe dao...a u njim znaci bio top grade
Haha, nisam ni specijalno zapeo za njega, niti me nešto muči, samo sam želeo da saznam koji detalj više o dotičnom mehanizmu... Kao što Bezbi reče, od stotina varijacija preživela je samo nekolicina, valjda je red da proniknemo zašto je tako i kakvi su ti mehanizmi, a ipak posle samo 2-3 posta ponovo smo ušli u raspravu o 2824 vs 2892. Valjda ljudima lakše da polemišu o onome o čemu znaju mnogo više, a mene baš zanima obratno, pa nekad budem i površan ali se trudim da proučavam naširoko.
E sad, otkud BAŠ taj a ne neki drugi, to je već splet okolnosti. U neku ruku me neretko interesuju i ženski satovi-ne zato što ih nosim krišom dok mažem usne ružom kasno noću, već što uprkos svi saznanjima ne mogu da se otrgnem a da na sat ne gledam kao prevashodno specifično (nekad dobro, a nekad i ne) dizajnersko rešenje, pa je osvrt na žensku liniju satova jednako interesantan.
A možda ima malo i toga da mi se "ženskasti" primerci svidjaju, mada ja bih pre rekao klasični.
Prvo je tako u fokus naišao jedan sa ETA 2671, potom Oris 561 (iliti opet eta 2671), da bih na kraju na vrhu liste prioriteta došao L592.2. Zamisli kako bi tek bilo da sam pitao za komparaciju izmedju 2671 i 2681...
Elem, ako još nisi shvatio o kojim modelima pričam, mogu reći da je ljuta borba između:
i
bilo je tu još nekoliko varijanti, ali ova 2 su finalisti, a kako Orisa nema kod nas (ni da se pazari nov, niti ovlašćeni servis da proveri autentičnost polovnog), a sasvim izvesno ovakav sat moram prvo probati na ruci mislim da je Longines nokautirao Orisa.
Eto, kad si toliko zapeo zašto i zašto...
Ja se izvinjavam za off ma ko ce znati zasto bas on(ili ona). Pitanje je samo konstrukcije koja je mozda i slicna sa 2824, a materijali su verovatno isti. I mene je ovih dana uvatilo nesto, gledam ovakve Cartiere, pa trazio omaze, pa narucio sinoc nekoliko vintage zenskih satovo da malo cackam te minijaturne mehanizme
Bookmarks sajtovi