Haifisch23 kaže:
Pozdrav,
Pitanje nisi potkrepio slikom sata, jer C1 je serija satova, koji je pravila Nivada pod ovim nazivom. Bez obzira, radi se o dress satovima, sa kućištem od čelika, sa ili bez tankog sloja pozlate. Neki od C1 su sadržavali mali sekundnik, dok su neki bili opremljeni samo sa satnom i sekundnom kazaljkom.
Nivada je švajcarski proizvođač, koji dolazi iz jednog od središta Swiss industrije - Grenchena. Ustanovljena je 1926 godine. Nikada nisu raspolagali sa vlastititim mehanizmima i važilu su za vrrlo dobrog sastavljača satova. Najveći uspeh predstavlja model Depthomatic iz 1964 godine, koji važi za prvi mehanički sat sa dubinometrom, koji je pokazivao dubinu, na kojoj se ronioc nalazi. Najpoznatiji i najporodavaniji sat je bio hronograf Chronomaster Aviator Sea Diver iz 1963 godine. koji je imao tachymeter, rotirajući bezel i funkciju odbrojavanja vremena. Proizvodio se 15 godina, a pokreatli su ga legendarni kalibri Valjoux 92, Valjoux 7733 i Venus 210.
Nivada je postala poznata po tome, što je 1967 godine izgubila sudsku parnicu sa mnogo poznatijom firmom Movado, koja se odnosila na vrlo blisku zvučnu sličnost naziva oba brenda, pa je od te 1967 godine preimenovana u Nivada Grenchen. Inače, satovi ovog brenda su širom sveta poznati i pod nazivom Croton. To je trgovačka marka, koju je Nivada osnovala 1940 godine, pod kojom je izvozila svoje satove na tržiše S.A.D.
Za ljubitelje horologije iz regiona, Nivada je zanimljiva, što je neko vreme u '70-godinama na vrhu firme bio čovek sa poreklom iz Srbije, čijeg se imena i prezimena, na žalost, sada ne sećam.
Sve u svemu, vrlo solidan assemblier, koji nikada nije dostigao horološke vrhove, jer nije iskazao sposobnost i snagu vlastitog kreiranja najazhtevnijeg segmenta horologije - In House produkciju mehanizama. Zato je njihove satove pokretala izuzetno široka serija kalibara od France Ebauches, preko Adolph Schild do najvišieg generičkog stepena u vidu Landerona, Venusa i Valjouxa.
Jedan od takvih pokretača je i Unitas. To je jedan od istaknutijih proizvođača mehanizama u Swiss produkciji. Od Nivade je stariji 8 godina. Poznat postaje iste godine, kada je osnovana Nivada, time što ga kupuje tada prilično veliki brend Auguste Raymond (ARSA). Zlatnim slovima u istoriju horologije se upisuje 1950 godine, sa kalibrima 6497 i 6498, koji su prvobitno bili kreirani za džepne satove ali je odmah postalo primetno, da su upotrebljivi i za ručni segment. Njihova proizvodnja traje i danas. 1966 godine prelazi pod okrilje najvećeg švajcarskog proizvođača ETA, kod kojeg ima privilegij, da kreacije naziva vlastitim imenom. U istoriji je napravio preko 600 različitih mehanizama a zanimljivost predstavlja činjenica, da su svi bili ručni navijači (nikada nisu napravili kalibar na automatski pogon) i da se nikad nisu upustili u stvaranje hronografskog mehanizma.
Kalibar, koji napomnješ (UT6565) je nastao 1974 godine i kao i svi Unitasovi mehanizmi nosi osobine izuzetne robustnosti i pouzdanosti. Ističe ga izuzetno mala visina (3,3 mm), dok je prečnik 19,7 mm. Zbog ovoga je bio veoma pogodan za dress satove, pa je to razlog, što se našao u C1 modelu Nivade. Ima 17 umetnih rubina, frekenciju od 21.600 b/h i 39 sati rezerve rada.
Šteta je, štio je nastao u vreme, kada su satovi na ručno navijanje pali na treće mesto tadašnjeg interesovanja, odnosno daleko od automatskih satova, koji su istovremeno izgubili bitku sa neuporedivo jeftinijim kvarcom, pa je ostao gotovo nezapažen, baš kao i model, koji ga je nosio - Nivada C1.
Sa današnjeg gledišta, Nivada C1 je zanimljiv jer dolazi iz zadnjih godina postojanja ovog švajcarskog brenda, koji nije uspeo da preživi kvarčnu krizu. Istina je, da je pre nekoliko godina brend pokrenut na novo ali to je vrlo slična i još nešto žalosnija priča, kao sa današnjim Romaer-om. Oba nemaju nkakve veze sa svojim izvornim prethodnicima. Zato njihove satove kupuju, oni kojima se pojedinii modeli sviđaju ili priličan broj onih naivnih, koji kupovinom današnjeg Roamera misle, da su se dotaknuli slavne prošlosti. Ovo važi i za Nivadu. Danas se može kupiti reizdanje legendarnog Chronomastera Aviator Sea Divera, kojeg pokreće čak švajcarska Selitta SW 510 ali šta vredi, kada je ona ugrađena u sat u Kini, pa zbog toga taj model na sebi nosi oznaku Swiss a ne Swiss Made. Ovo je kod Roamera nešto bolje, jer je Swiss Made ali ipak, svaki pokušja povezivanja novih satova sa starim Roamerom je bespredmetan.
Zbog toga je C1 više nego solidan sat, sa uverljivim istorijskim potpisom i za razliku od mnogih drugih modela Nivade iz tih vremena (npr. Baby Whale), pokreće ga mehanizam za stepen višeg kvaliteta.
Bookmarks sajtovi