Satovi sa automatskim mehanizmom i navijanje:
Da li neko zna koliko je potrebno da se navije sat sa automatskim mehanizmom(koliko nosenja)?
Satovi sa automatskim mehanizmom i navijanje:
Da li neko zna koliko je potrebno da se navije sat sa automatskim mehanizmom(koliko nosenja)?
Kod automatika (u zavisnosti koji automatik imas) je pisano pravilo da se sat nosi do 10 i vise casova. Ja sam negde pisao da je satu potrebno za punu znagu i do 10 sati za sat koji pomenut u temi mislim da se radi o Seiku 007. gde sam bio i demantovan.
Dakle, sve je zavisno od mehanizama,
primer jednostrano namotavanje kod mehanizama je brzi proces namotavanja od obostranog. Moj ti je primer Valjouh 7750, dok stavljam taj mehanizam na ruku rotor je rotirao 36 puta, brojao sam, nije mi bilo tesko! Ujedno se ovaj mehanizam brze navija. Kod obostranog u mom primeru je ETA 2893-2, obostrano navijanje se slabije navija od 7750. Nije mi neki primer ali ajde....Ja sam slusao, negde i procitao da je za punu rezervnu snagu sata potrebno od 10-12 sati dnevnog nosenja.
Naravno da sat ne stane sa radom ako ga nosis po nekoliko sati na ruci, a da je pritom navijen do kraja, tako ga ujedno i dopunjavas ali za manje odstupanja, tacnosti sat se dugo nosi na ruci.
Voleo bi da cujem ostale clanove koje imaju razlicite satove da li im se podjednako mehanizmi navijaju i da li se mehanizam potpuno navio ako je sat par puta protresen i odmah s njim seo za komp?
Pa.....da znaš koliko je sat navijen,možeš jedino ukoliko ima komplikaciju za rezervu snage(Orient ima puno takvih modela,a i brzo se navijaju)! Otprilike je 10-tak sati dovoljno,naravno da sve zavisi od mehanizma! Par puta protrešen sat jedva da će se pokrenuti-o nekakvoj rezervi snage nema ni govora! Meni je Lorus znao stati, a nošen je oko 7 sati na radnom mjestu(mehanizam Seiko 7S26)! Treba više vremena ili više mahanja sa rukom! Znači uglavnom se slažem sa ANGELOM!
Zavisi od mehanizma do mehanizma i aktivnosti osobe koja nosi sat.
Mene samo interesuje kako si ti to uspeo da izbrojiš i kako te nije mrzelo da brojiš?Angel kaže:
PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA
"Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"
Men invented time. Seiko perfected it.
Sat se bas brzo navija ukoliko se sat nosi na ruci, a covek krece. Medjutim ako samo sedi i ne pomera ruku, onda kao da ga ne nosi. Posto danas svi manje vise sedimo na poslu, onda nas sat opominje i da moramo malo da setamo Moja iskustva su da se sat navije u potpunosti za oko 6h.
Poštovanje,
imam stari model Certine,clasic, naravno automatski.
Stavim ga na ruku, obično, oko 7 časova ujutru, i nosim ga na poslu, a skidam ga sa ruke oko 16 časova. Ujutru, normalno radi. Sa tačnošću sam vrlo zadovoljan.
Eto to je moje iskustvo sa automatikom, a ponavljam model je od pre 10-15 godina, verovatno je to danas ipak usavršeno.
puno pozdrava
Grica
Ja sam jedno vreme sat nosio samo nakon posla, i to je bilo od 17h pa do 22h. I nije bilo nikakvih problema, ali ne mogu da znam da se navijao do kraja posto nemam na satu indikator. U svakom slucaju moja preporuka je kutija za satove sa automatskim mahanizmom i nema nikakvih briga
Hiljadu zašto - hiljadu zato
P: Što je automatski sat?
O: Automatski sat je mahanički sat čija se osnovna opruga navija zahvaljujući pomicanju ruke na kojoj se sat nalazi.
P: Znači li automatski sat isto što i ručno navijani sat?
O: Ne, ručno navijani sat je mehanički sat kojega vlasnik rukom navija pomoću krunice.
P: Zašto se ovi satovi nazivaju automatskima?
O: Zbog toga što ih vlasnik ne navija, već se oni automatski navijaju samim time što se nose.
P: Tko je izumio automatski sat?
O: Moderni susat s rotorom razvio je i patentirao Rolex te ga predstavio u svojoj liniji Oyster u modelu Oyster Perpetual 1931. godine.
P: Zašto u posljednje vrijeme ima sve više automatskih satova?
O: Automatski satovi dijelili su sudbinu mehaničkih satova tijekom kvarc revolucije. Nakon pada popularnosti kvarcnih satova i sa usponom mehaničkih, vratili su se i automatski satovi.
P: Zašto su automatski satovi tako omiljeni?
O: Mnogima se sviđa trud koji je uložen u izradu mehaničkih automatskih mehanizama, dok drugi cijene čistu prirodnu energiju kojom se pokreću, bez baterija koje zagađuju okoliš.
P: Jesu li automatski satovi precizni?
O: Automatski satovi su prilično točni, s dnevnim odstupanjem od +30/-5 sekundi, ovisno o kvaliteti pojedinog mehanizma.
P: Jesu li automatski satovi skupi?
O: Mogu biti, ali ne nužno. Ima ih u svim cjenovnim razredima, počevši od automatskih Swatch satova.
P: Koliko je pokreta ruke potrebo da bi automatski sat funkcionirao?
O: Dovoljni su normalni pokreti ruke i zgloba, ali ljudi koji se ne miču često, morali bi navijati svoje satove.
P: Koliko često treba servisirati automatske satove?
O: Većina kompanija preporučuje da se ovi satovi servisiraju svakih tri do pet godina, ali ako je automatski sat i vodootporan, onda se mora kontrolirati jednom godišnje.
Dosla plavusa kod casovnicara da promeni bateriju. On ljubazno odgovara
da je to sat na navijanje.
Plavusa izlazi iz radnje i poce navijati "Aleeeee-aleeeee, aleeeeee-aleeeeee..."
Eto i u sveznalici se moze naci nesto o automatskim satovima. Ali nisu precizno odgovorili na postavljeno pitanje, ali dovoljno je za pocetak
Bookmarks sajtovi