Danas se skoro svi delovi satova proizvode mašinski. Ručna proizvodnja u masovnoj produkciji je prestala sredinom pedesetih godina prošlog veka, pa čak i tada su to bili samo pojedinačni primeri, jer je mašinsku proivodnju satova započeo američki Waltham već davne 1854 godine. Ta metoda je dobila zvaničan naziv American System of Watch Manufacturing.
Sve to važi i za mehanizme. Naravno, da ETA, Sellita, Miyota, Lemania, pa čak i IWC, Omega, Rolex pa sve do Patek Philippa delove za mehanizme proizvode na mašinama. Od umetnih rubina, opruga do oscilatora.
Osim same kvalitete materijala, kvalitete mašina i pre svega načina, kako mašine prave te delove, glavna razlika nastaje prilikom integracije tih pojedinih delova u konačni mehanizam. Tu se na kraju vidi, da li to pravi vrhunski časovničar, samo spretni Li Huao iz Guangzhoa ili robot u Seiku.
Nije potrebno raspolagati sa velikom prirorodnom obdarenošću smisla za logiku, da bi se znalo, šta je od ovoga najcenjenije i šta je najzahtevnije. Naravno, da je lakše programirati robota i dati mu algoritam, sa kojim sastavi mehanizam, gde su moguća odstupanja od toliko i toliko procenata. Vrhunski časovničar ima takođe taj algoritam ugrađen u mozak i u neku ruku je čak i njegov rad automatiziran u smislu, da to radi svaki dan ali njegovo znanje dolazi u obzir prilikom najzahtevnijeg procesa - podešavanja tog mehanizma. Uprkos činjenici, da su svi delovi mehanizma napravljeni na potpuno jednak način, krajnji rezultat daje određene devijacije, pa zato u proseku svaki 5 do 7 mehanizam omogućava status Top Gradea (preciznost od -4 do + 6 sekundi) na dnevnoj bazi a tek svaki 12 do 15 mehanizam, u proseku, daje mogućnost statusa hronometra sa jednakim dnevnim odstupanjem kao Top Grade ali sa 30 % više testiranja od tog istog Top ranga.
Ujedno proizvodnja jednog robotskog mehanizma traje najmanje deset puta kraći vremenski period od ručnog sastavljanja mehanizma u konačni oblik.
Možemo samo zamisliti sposobnost časovničara jednog Breitlinga, IWC, Omege, od kojih svi satovi dolaze sa statusom hronometara ili sposobnost časovničara Rolexa, kod kojeg svi satove dolaze sa dnevnim odstupanjem +-2 sekunde na dnevnoj bazi. Ovde ujedno leži i odgovor zašto Rolex ne može pokriti sve potrebe tržišta, jer se ne radi samo o procesu sastavljanja mehnaizma, koji je još duži kao kod Breitlinga ili IWC, nego i o dužem testiranju istoga pre konačne ugradnje u sat.
Da budem još precizniji - postoje pojedine operacije i u celokupnoj Swiss Made produkciji, gde se pojedini delovi mašinsko integrišu u mehanizam (postavljanje na osnovnu ploču, ugradnja umetnih rubina i još neke pojedinosti) ali se one najosetljivije operacije prave ručno od strane čoveka, za razliku od robotske proizvodnje, gde se celokupan proces obavlja putem mašine. Ovo je temeljni uzrok zašto Seikovi mehanizmi imaju puno veće odstupanje od Swiss Made produkcije prilikom procesa ISO standardizacije.
Sve navedeno važi za mehaničke satove, dok za kvarc produkciju možemo reći, da je u celini mašinska. Postoji samo jedan manji deo ljudskog doprinosa u ETA Normflatline i Flatline liniji, dok je taj deo još nešto jače prisutniji u termokompezacijskim kvarčnim satovima, čija proizvodnja je svedena na skoro nepostojeći minimum.
Baš u periodu ove virusne krize se može lepo videti, kada je Swiss Made produkcija prestala sa proizvodnjom još u prvoj polovini marta, jer su časovničari fizički prisutni u procesu proizvodnje, dok je Seiko svoju jedinu proizvodnju zatvorio u Maleziji, zbog razloga, koji je zvanično naveden u obaveštenju - japanski kontrolori kvalitete končanih satova su vraćeni u Japan.
Sa obzirom, da se situacija u Japanu dodatno pogoršava, za očekivati je, da će se i tamo zaustaviiti proizvodnja. Ovde će razlog biti ipak malo šireg konteksta, jer u Japanu se pravi satovi višeg cenovnog ranga, koji sam naveo u prošlom postu, gde je prisutnost časovničara u proizvodnom procesu temeljni nosioc produkcije.
Bookmarks sajtovi