Neće sigurno, jer 50 godina su časovničari uglavnom servisirali razne ETA mehanizme, pa ima delova za još toliko decenija.
Neće sigurno, jer 50 godina su časovničari uglavnom servisirali razne ETA mehanizme, pa ima delova za još toliko decenija.
Omega rules !!!
Kakvih 1:1.
1 : 0 za svakoga od njih, jer ne igraju u istim ligama.
Što se tiče servisiranja Roamer sa ETA mehanizmom (ili svih satova, koje proizvode brendovi izvan Swatch grupe a u sebi nose ETA mehanizam) neće biti problema. Sat se odnese na zvaničan servis jednog od ETA brendova, gde će normalno uraditi popravak i staviti originalan deo. Serviseri ne prave razliku po brendovima, nego po mehanizmima, za koje imaju zvaničnu licenciju. Prosečan serviser, kada mu pomeneš brend, obično nije siguran o čemu se radi ali kada mu pomeneš naziv mehanizma, onda je ko riba u vodi.
Godinama će doći do situacije, kada će sve manje nezavisnih časovničara biti u mogućnosti popravljanja raznih satova, jer neće biti u stanju naručiti originalne ETA delove. Mnogi će se snalaziti sa naručivanjem takoreći istih delova od Sellite. A i pitanje, koliko će biti nezavisnih servisera za 20 ili 30 godina, jer ih je već danas sve manje i manje.
Što se tiče Ronda mehanizama - tu nema nikakvih problema. Ronda nema nikakvu restrikciju ograničavanja i njihove mehanizme je moguće kupovati On Line. Pošto se radi o masovnoj produkciji i niskim nabavnim cenama, čak i oni popravljivi mehanizmi se retko popravljaju već se zamenjuju potpuno novim. To mogu uraditi i oni "časovničari", koji sada samo menjaju baterije.
Što se tiče Seiko 4R mehanizama. Mislim, da će se do novih delova sve teže dolaziti. Razlog je u tome, što Seiko vrlo često menja mehanizme. Oni nemaju kalibar, čija proizvodnja traje duže od 15 - 20 godina. Obično ga menjaju novim odnosno nekom nadgradnjom, mnogi delovi su kompatibilni sa starijim. Ali ovde postoje dve dodatne okolnosti. Masovna proizvodnja satova sa ovim mehanizmima i još masovnija proizvodnja NH4xx za druge proizvođače će još dugi niz decenija omogućavati dostup do pojedinih delova, kupovinom polovnog kalibra. Druga okolnost, koliko se zaista servisa vrši na Seiko entry modelima. Više ih je u početnoj fazi ako je u pitanju manji kvar nego kasnije, kada je servis zaista potreban. Razlog je u odnosu cena servisa prema realnoj tadašnjoj ceni toga sata.
Casio AW80-1AW | Seiko SNKS09K1 | Casio W800-H | Seiko SPC131P1
| Orient Ray II | Citizen BM7390-14E | Citizen NJ0100-11E | Casio MTP-1381L-7AVDF |
Da, razllika između 2824 i 2836 je samo dodanoj komplikaciji dana. Zbog toga je 2836 za 0,05 mm viši od 2824-2.
2836 se takođe proizvodi u standard, elabore, top i chronometer varijantama.
Visodate je Standard stepen.
Pošto ETA daje (prodaje) mehanizme proizvođačima izvan Swatch grupacije, da li je ona kao Ferrari, koji nkad drugim timovima ne prodaje motore koje on koristi za tu sezonu, ili je kao Renault, koji svojim kupcima prodaje motore koje korisi njegov tim te godine, tj. da li je ETA 2824 u Tissotu identična mehanizmu u npr. Laco satovima?
Drugo, na više mesta sam pročitao da kod automatskih mehanizama koji imaju opciju ručnog navijanja, isto treba koristiti samo prilikom pokretanja sata, i da ga treba izbegavati zbog habanja delova. Šta je sa satovima na ručno navijanje, da li je kod njih sklop takav da se navijanjem delovi manje habaju, ili se oni habaju istim intezitetom kao i automatici, prilikom ručnog navijanja?
Poslednja ispravka: mezzano (15.4.2020. u 22:25)
Casio AW80-1AW | Seiko SNKS09K1 | Casio W800-H | Seiko SPC131P1
| Orient Ray II | Citizen BM7390-14E | Citizen NJ0100-11E | Casio MTP-1381L-7AVDF |
Problem sa habanjem je samo kod automatika sa rucnim navijanjem (objasnio sam na prvoj strani), osim seikovih automatika sa rucnim navijanjem, oni imaju drugaciji sistem, mnogo jednosavniji a time i bolji.
Kod njega se habaju samo zupci na "second reduction wheel-u" i na magic lever-u ali minorno u odnosu na habanje reversnih zupcanika(dva komada) na eta i drugim swiss mehanizmima.
Poslednja ispravka: stanis (15.4.2020. u 23:23)
Nisam toliko domać u praktičkom hardware-u i ne znam iz svoje glave ali ću ponoviti reči svojeg časovničara, što se tiče ručnog navijanja Seika sa 4Rxx: Što manje navijanja. Samo nekoliko zavrtaja, ako je sat duže vreme stajao. Kod 4Rxx prilikom ručnog navijanja opadaju mikro čestice, koje vremenom mogu oštetiti mehanizam. Imao je slučaj jedne stranke, koja je imala više satova, pa je u strahu, da se sat ne bi zaustavio svoj Seiko diver ručno navijao svaki dan sa otprilike 20 zavrtaja. Nakon dve godine, sat se našao kod njega na servisu, jer je bilo potrebno temeljno čiščenje mehanizma. Imao je više sličnih primera.
Takođe ni ETA 2824-2 nije priajtelj ručnog navijanja. Po njegovim rečima ne zbog habanja delova, nego zbog same strukture mehanizma. Dugoročno ručno navijanje može uticati na preciznosti kalibra.
Što se tiče ETA 2824-2 u Tissotu ili Lacu. Da,u osnovi je identična.
Ovde treba uzeti u obzir, da ima proizvođača, koje određene delove mehanizama prilagođavaju nekim svojim kriterijumima. Poznato je, da je Oris dugo vremena umesto Nivaroxa u svoje mehanizme ugrađivao Seikov Spron, jer je ovaj jeftiniji. Čak je neko vreme kružila informacija, da je Breitling u kalibar Breitling 17, koji je baziran na ETA 2824-2 Chronometer, umesto Nivaroxa ugrađivao Grand Seikov Spron 610. Ali radi se o neproverenoj informaciji, tako da je potrebno prihvatiti sa rezervom.
Izvinjavam se sto je malo off topic, ali sve sto mi je moglo pasti na pamet kao podpitanje Haifisch je pasus za pasusom davao odgovor.
Moram priznati da ma koliko bio naviknut na ovakve stvari (da roba odredjenih brendova nosi etiketu made in china/taiwan/...) nekako bih ocekivao da je u oblasti casovnicarstva to ipak mnogo strozije deklarisano.
Da li postoji jasna podela Seikovih modela (mehanizama) koji se rade u Maleziji i koji se rade u Japanu (ako se uopste neki rade u Japanu?) I do koje mere je ovo kontrolisano i nomenklaturisano kao sto je na primer swiss made/swiss parts/swiss movement? Sta je sa ostalim japanskim proizvodjacima, ponajvise Citizenom, cija Miyota se takodje tura u raznorazne satove? A sta tek sa brendovima koji dolaze pod vlasnistvo velikih grupacija, npr da li Bulova i dalje garantuje americko poreklo?
Ti problemi koji mogu biti izazvani rucnim navijanjem, jel to vazi i za jos neke mehanizme ili samo za ove pomenute? Jel se moze dati generalna preporuka da se automatici sto manje rucno navijaju?
Sent from my LG-H440n using Tapatalk
To važi za sve automatik satove. Mogućnost ručnog navijanja je zamišljena, kao fina pomoć, kada sat stane i kada je potrebno ponovo pokretanje. Tek tolko, da počne, da radi.
Kada bi se automatik satovi bez posledica mogli ručno navijati, onda ne bi postojali navijači, koji brinu za to, da sat radi i za vreme, dok se ne upotrebljava. Naravno postoji i razlika među njima, jer ima mehanizama, koji se navijaju samo u jednu smer, dok isto tako postoje mehanizmi sa bidirectional navijanjem. Bolji navijači imaju obe funkcije.
Bookmarks sajtovi