Haifisch23 kaže:
Nešoni, Swiss Made standard kod mehaničkog sata se odnosi na najmanje 80 % proizvodnih troškova sata. Znači na vrednosti, a ne na 80 % broja sastavnih delova sata.
Kod kvarčnih satova, taj standard je još niži. 60 % od ukupnih proizvodnih troškova sata.
Morali su to da urade inače danas ne bi imali prliku, da pričamo o Hanowi, Roameru, Rondi i mnogim sličnim. Japanci bi zauzeli celo tržište. Kada uvidiš, zašto je jedna obična baterija skuplja od proizvodne cene Seiko hronografskog kvarčnog mhenaizma, onda se upitaš: Gde sam to pogrešio?
Baš zbog porekla određenih delova satova, povremeno dolazi do sukoba u Švajcarskom horološkom savezu. Sa strane fabrikanata iz luksuznog razreda je bila više puta izražena ideja, da bi određeni satovi morali nositi standard Swiss Assembled umesto Swiss Made. Ali pošto se radi o dva potpuno različita segmenta tržišta, onda sve ostaje po starom.
Ali, ako smo iskreni. Priličan broj tih istih aktera svoje mehanizme označuje kao In House ali u stvarnom svetu, to nije baš potpuna istina. Tri četvrtine In House kalibara Pnaeraia nastaje u ValFleurieru, koji proizvodi i 100 % In House kalibara za Baume & Mericer. Ali oba su u Richemont grupaciji. Tourbillone za Richard Mille izrađuje Audemars Piguetov Renaud & Papi, dok hronografe za istog tog Richard Mille, izrađuje studio Vaucher iz Fleuirera. Sličnih primera je ogromno. Od Entry razreda pa do navjišeg Haute Horlogerie. Mislim, da bi se takvi mehanizmi morali označivati kao ekskluzivni a ne kao In House. Nije isto, kada ti daš ideju i zamisao a onda to ostvari i napravi neko drug, bez obzira, što plaća naručioc.
Bookmarks sajtovi