Ovaj sat je odličan korak, da se uđe u svet mehanike. Cenovno je vrlo dostupan, sa mehanizmom koji se već 45 godina dokazuje kao pouzdan, safirno staklo i dobar WR.
Što se tiče preciznosti, njegova dnevna ISO certifikovana preciznost je u rangu od -20 do + 40 sekundi prosečnog dnevnog odstupanja. To znači, da je testiran u raznim pozicijama (5) i u naglim promenama temperature i vlažnosti, te izložen određenom fizičkom stresu. Ako se nosi u nomalnim uslovima, on dostiže i prosečno 5 do 8 puta bolju preciznost od certifikovane.
Ono što je kod njega najvažnije je to, da nema funkciju hackinga - sekundara se ne zaustavlja prilikom podešavanja vremena, što vodi u nemogućnost potpuno preciznog podešavanja. Postoji izlaz i za to. Prilikom podešavanja vremena, kada je krunica na poziciji 2, jednim malim pokretom krunice prema nazad, može se postići, da se zaustavi za sekundu lii dve. Ovim potezom je moguće prilično tačno podesiti sat.
Obično se mehanički sat ne kupuje sa ciljem imati maksimalno tačan merač vremena. Tom cilju se približavaju COSC hronometar satovi, koji u svim uslovima rade sa maksimalnim mogućim dnevnim odstupanje -4 do 6 sekundi ili Rolex sa Superlative Chronometre standardom +2 - 2 sekunde. Ali sve to ima svoju cenu.
Ako misliš, da će ti puno smetati ranije navedenih +-5 sekundi dnevnog odstupanja, što za japanske mehanizme znači rad u sobnim uslovima, onda možda bolje, da razmotriš ovaj faktor, da ne bi bio na kraju razočaran.
Opterećivati se preicznošču mehaničkog sata je, kao neprestano stavljati prst u vodu, kada se kuva kava. Nema nikakve svrhe. Kada proključa, znaćeš šta raditi.
Bookmarks sajtovi