Sada, kada sam pročitao ovo o pametnim satovima setio sam se jedne zanimljive priče i o transformaciji mehaničara u elektroničara
Pam Koeslag, 42-godišnji holananđin je jedan od wunderkindera te malo poznate ali u modernom časovničarstvu zahvaljujući Christiaan Van Der Klaauwu i Gronfeldu, vrlo uticajne scene.
Nakon što je završio školovanje na časovničarskoj školi u Amsterdamu kao najbolji student generacije, nagrada je bila odlazak na specijalizaciju u Patek Philippe, koji mu je prepoznavši talenat vrlo brzo ponudio stalno zaposlenje. Ali njegov nemirni duh nije popustio pod težinom velikog imena, nego je na nekoj jednodnevnoj ekskurziji u Frederique Constantu i Alpini, koje su tada bračni par Stas postavljali na noge, na pitanje da li je neko od 15 talentiratnih časovničara spreman da im pomogne pri razvijanju vlastitih mehanizama, javio rečima "Do sada još nisam stvorio nijedan vlastiti mehanizam ali sam spreman da prihvatim izazov". Tako je postao prvi časovničar u tadašnjoj 10-članskoj ekipi Frederique Constanta. Nakon te 2003, svake godine je lansirao po jedan novi mehanizam, da bi došao do In House hronografa, torubillona, večitog kalendara pa do zadnjeg dela za FC a to je zaista impresivan Monolithic. Sve zajedno 30 vlastitih mehanizama i 10 patenata na njima. Kada je napustio Frederique Constant, ekipa časovničara je brojala 65 zaposlenih.
Pri kraju rada za FC je sa vlasnikom FC i Alpine ustanovio poznati studio Ateliers de Monaco, gde je sa satova od 30 hiljada eura preko vlastitio kreiranih Grand Tourbiollona Minute Repetitora, izrađivao remek dela sa 10 puta višom tržišnom cenom, koja su se odlično prodavala.
Prošle godine je ostvario mladalačke snove, postajući većinski vlasnik Christiaan Van Der Klaauwa.
Dok je radio za Frederique Constant, Peter Stas je odlučio da u portfolio preduzeća uvede i smart satove. Većina delova je ionako dolazila iz Silicujomove doline ali ih je bilo potrebno sastaviti, pa je pošao u potragu za formiranjem ekipe a pre sve nekoga, ko će sve to pravilno postaviti. Pam je ponovo video izazov i zabezeknutom Peteru potvrdio, da će on izraditi temelje za novi proizvod.
Kada su ga kasnije pitali, šta mu je bilo najteže. Rekao je, da taj osećaj, kada je sa navijača morao preći na lemilicu
. Ali imao je veliki izazov oko čipa povezanog sa antenom. Sada se ne sećam najbolje, ali znam da se obratio za savet nekom tehničkom institutu gde je dobio objašnjenje da to Apple radi pomoću robota i da drugačije nije moguće.
Reći tako nešto nekome koji ugrađuje najfinije flying tourbillone...vratio se nazad u firmu, stavio čip pod mikroskop, izbrusio njegov gornji deo i ručno ga fiksirao tamo gde mora da bude.
Kada su ga pitali, šta je to što ga tako snažno drži u vezi sa mehaničkim satovima. Rekao je: "Citiraću Jean-Clauda Bivera: Mehanički sat je večnost uhvaćena u njegovom kućištu. Nijedan drugi to nije".
Da, sve više ljudi razume, da je mehanički sat rezultat istovremenog plesa i borbe sa zakonima fizike. I to poštuju i kao što su glavni inžinjeri Appla i Googla potvrdili vlasniku Pateka, Thierry Sternu: održava ih na zemlji.
Zato su su i sve više popularniji.
Uvek kada pratim statističke rezultate prodaje mehaničkih satova, najviše pažnje posvetim brendovima kao što su Tissot, Hamilton, Certina pa sve do Longinesa. Entry i početku luksuznog razreda, jer tu dobijem neku realnu sliku kakva je zaista snaga mehaničke grane časovničarstva. Naravno, tu uključujem i Seiko i Citizen. Zašto? Jer to je razred, gde kupac ima alternativu da posegne za kvarcem i elektornikom ali ipak se odlučuje za mehanički sat. Možda se varam, ali taj kupac vrlo dobro prepoznaje odnosno oseća princip rada mehaničkog sata i zato ga kupuje.
U luksuznom razredu je takođe slično ali tu je više uticaja snage brendova, gde određenu masu kupaca sa velikom kupnom moći više magnetizira naziv brenda nego sama srž proizvoda koji kupuje.
Na žalost entry i srednji razred je najviše izložen negativnim uticajima, kao što su ekonomske krize i uvek je u opasnosti da prvi padne.
Na sreću, sada ima mesta za sve. Mehanički satovi se prodaju nekoliko puta manje kao pre 50 i 70 godina ali je zato sada njihov, ako to mogu tako da nazovem, integritet jači nego ikada do sada.
A tome je najviše pridonela ta borba (koju često ističem), časovničara sekundu za sekundom, kroz svo ovo vreme postojanja.
Kada to ističem, ne radi se samo o toj fizičkoj jedinici merenja vremena, nego svega onoga što u pozadini stoji iza nje. Kvalitet materijala, izrade i konačne kontrole.
Razumem da mnogima dosađujem time ali kada dajemo savete, moramo se postaviti u ulogu onoga ko ih traži. To su najviše puta članovi, koji su na početku puta i koji prvi put kupuju "ozbiljniji" sat. Ovde je bilo konkretna trilema, kao i pitanje da li cena predstavnika po imenu najjačeg brenda zaista opravdava takvu razliku u cenovnoj vrednosti. Davaoci satova su obično oni koji imaju kolekcije ili im je preko ruku prošla masa satova pa se više ne opterećuju nekim osnovnim elementima časovničarstva. Odnosno kako je Boško naveo, pri izboru novog sata se sve više vodi emocijama nego tehničkim detaljima. Ali emocije sa takvom kilometražom su sasvim drugog karaktera nego nekoga koji je na početku puta.
Sa znanjem kojeg imamo, moramo ponuditi što širu slike a kupac će se ionako na kraju sam odlučiti.
Mogu da navedem, šta bih ja uradio u ovoj trilemi. Pre 20 godina bi bez ikakvog razmišljanja uzeo Longines HC. Danas ne bi. Ne bi uzeo ni Mido Chronometer, već bi se naoružao strpljenjem i nekakao stisnuo još 500 € i kupio Longines hronometar.
Ako ni zbog čega drugoga, da ga ne sakrivam ili pomalo sramežljivo izbegavam komparaciju sa jačim satom iz "nižeg" razreda, nego da mogu da ga ponosno isprsim pred velikima i izazvati ih: ajde momci da vas vidim
Bookmarks sajtovi