Za sat, koji nosi oznaku Diver(s), Prospex, Professional, Oyster (u slučaju Rolexa) je pravilo, da je bio svaki pojedini primerak iz cele serije testiran na vodoodpornost a time i na ostale vremenske (ne)prillike i da je nosioc ISO standarda 6425, koji se odnosi na ronilačke satove.
Algoritam testiranja je određen samim standardom i ne radi se o jednoj samoj kontroli, nego više njih.
Za satove, koji nose naznaku Water Resistant, Waterproof ili samo naveden broj u metrima važi, da su iz cele serije bili testirani samo slučajni uzorci.
Zato ne treba brinuti, da sat koji nosi ISO standard ne bi izdržao uslove, koji vladaju u vodi i izvan nje uz napomenu, da je redovito servisiran.
Zato je po ISO 6425 standardu sat sa oznakom
Water Resistant 100 m primeran za rekreacijske aktivnosti na vodi ali ne za bilo kakvo ronjenje
Water Resistant 200 m primeran za profesionalne morske aktivnosti na vodi i primeran samo za tzv. skin diving (obično ronjenje, bez profesionalne opreme - scuba)
Divers 200 m - primeran za scuba diving - zaron sa profesionalnom ronilačkom opremom
Divers 300 m i više - primeran za sve vrste ronjenja tzv. saturation diving, dubinama gde se razvija helijum gas
Što se tiče Victorinox satova - Ronda u njima nije Swiss Parts nego Swiss Made. Nije napravljena u Kini, nego u Švajcarskoj. Inox Čelik se pravi u Kini ali radi se odličnoj vrsti čelika. U nižem i srednjem gotovo, da nema proizvođača, koji čelik ne uvozi iz Kine. Do 2002 godine je to bio Jaguar, ali ga je kupila Festina i od tada i on ulazi u istu priču.
Evo jednog odličnog sata, koji za kulturnu cenu predstavlja reizdanje kultnog modela iz 1972 godine i koji je najbolji mehanički model, koji je Bulova napravila u poslednjih 12 godina od kada je član Citizen konglaremata.
https://intl.bulova.com/collections/archive-series/products/98b320
https://www.chrono24.com/bulova/ref-98b320.htm#gref
Bookmarks sajtovi