Neko sa foruma je, čini mi se, ispolirao, odnosno, matirao narukvicu pre nekoliko godina. Ne mogu da nađem slike.
Izgledalo je odlično.
Jesi ga probao na koži?
Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
Neko sa foruma je, čini mi se, ispolirao, odnosno, matirao narukvicu pre nekoliko godina. Ne mogu da nađem slike.
Izgledalo je odlično.
Jesi ga probao na koži?
Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
Nisam na kozi, ja sam vise za metalne narukvice
Ova podseca na Ball, ali mi cudno sija.
Ako se dobro sećam, kolega Araphel ga je imao i matirao narukvicu.
Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
E tačno, on je
Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
Više puta sam na forumu naišao na ovu informaciju, da se ETA 2824-2 više ne proizvodi. To nije tačno. On se još uvek proizvodi ali je njegova dostupnost znatno sužena, jer sada SWATCH grupacija nije više pod obavezom COMCO i sama odlučuje kome i koliko će prodavati određeni mehanizam. Npr. Tag Heuer i Breitling su još uvek regularni kupci ovog mehanizma, kao što je npr IWC redovan kupac 7750 ili 2892-A2.
To je ujedno i razlog zašto određeni ETA mehanizmi nisu dostupni širom tržištu odnosno individualnom kupcu. Ne prodaju se više masovno On-Line dealirma, preko kojih su do njih dolazili privatni časovničari. Razlog je u tome, što svaki regularan kupac odnosno assembler (sastvaljač) satova, koji kupuje od ETE ima neke posebne zahteve, koje se najčešće odnose na finiš samog mehanizma. Oni mogu kod ETE naručiti napr. finiš sa ženevskim šarama, Perlage, sa različitim stepenom poliranja i coatinga (više ili manje rodijum platiranja), mehanizam zajedno sa rotorom na kome će biti ugraviran naziv sastavljača .....Standardan ETA Ebauche mehanizam, koji je bio masovno prisutan još pre 5 ili 6 godina takoreći više ne postoji. Zbog toga su mehanizmi Sellite, Miyote ili Seika (posebno 4RXX, pa čak i komercijalni 6R15 odnosno NE15 ili NE88 - 8R48), koji se komercijalno prodaju najširem krugu kupaca, dostupni svakom potrošaču, pa onda ti proizvođači deluju "više fer" od ETA, koja je pod okriljem SWATCH-a.
Grupacija je još ranije uvela ekskluzivne mehanizme za svoje članice ispod High End razreda (Tissot, Certinu, Hamilton, Mido, Rado, Longines), a sa Powermaticima od 2014 godine su dodatno zatvorili široku dostupnost svojih kalibara. Pogrešno je na današnju ETU gledati istim očima kao na gore pomenute Sellitu, Seiko ili Miyotu, jer se radi o sasvim drugačijoj poslovnoj interakciji sa svojim klijentima, koja je sada ugovornog karaktera. Nešto slično kao što JLC ili Audemars Piguet svoje mehanizme prodaje određenim High End subjektima ali naravno u puno većom srazmeru.
Što se tiče STP1-11 i Roamer Searocka, kojeg pokreće. On jeste u neku ruku klon Sellite ili ETA, jer ima jednake dimenzije ali opet ima određenu specifiku, pa je pitanje (uspešne) zamenljivosti pojedinih delova uvek otvoreno. Ako ostavimo na stranu razlike u rezervi rada, jer STP navodi čak 6 sati više od ETE i Sellite (44 vs 38), gde se uglavnom radi o tome, da ETA zvanično specifikuje taj deo kao najmanje 38 sati, najveća razlika dolazi iz činjenice, da je glavna opruga kot STP Nivaflex NM, koju inače kupuje od SWATCHinog Nivaroxa, ali tu vrstu opruge ETA i Sellita ugrađuju u svoj Top Grade i COSC stepen, dok Standard i Elabore opremaju sa Nivaflex NO, koji je ipak slabijeg kvaliteta. Zbog toga je STP podešen na 5 pozicija a Standard i Elabore ETA i Sellita na 3 pozicije. Preciznost kod STP 1-11 je u rangu od -0 do +15 sec/d, što je nešto bolje nego kod osnovnih ETA/Sellita kalibara. Zato, kada dođe vreme servisiranja i do zamene ovog, vrlo vitalnog dela mehanizma, nema nikakvog smisla u STP staviti Nivaflex NO, nego bi to trebao biti Nivavflex NM. To su te "male" cake, kojima proizvođači vezuju na sebe, pa je ipak prikladnije Roamer servisirati preko zvaničnog servisera i dati neki € više. Za ovih 14 godina, STP se pokazao kao pouzdan proizvođač kalibara, krug kupaca mu se širi pa je sa 100.000 komada godišnje produkcije dogurao do skoro 300.000. I ja sam na početku njihovog puta bio skeptičan, jer su raširili priču, da su prvi u Swiss produkciju uveli robotski način sastavljanja mehanizama, gde su se ugledali na japance ali to se odnosi na nauljavanje mehanizama i neke operacije na šarafljenje pojedinih komponenti ali još uvek je prisutnost ljudske ruke značajno zastupljena, što se odražava i u zvaničnim specifikacijama, koje se približavaju Top Grade kriterijumu.
Preporučena cena za ovaj model je još uvek oko 670 € i ova akcijska cena je više nego ugodna. Sat ima sve, što je potrebno, da se označi kao pristojna ponuda i ako zadovoljava lični afinitet, što se tiče izgleda, ne vidim nikakvu prepreku, da se ne bi kupio.
Poslednja ispravka: Haifisch23 (7.10.2021. u 17:12)
Poštovanje poznavaocima satova. Do sada sam uglavnom čitao forum a sada imam i pitanje u vezi džepnog sata Longines železnice koje sam video na sajtu Kupujem-Prodajem. Da li bi neko mogao da potvrdi da li je sat original jer su mi i natpis Longines a i kazaljke na ciferu dosta neobični. Unapred hvala.
Nigde ne mogu da nadjem kolika je duzina od luga do luga ovog Roamer Searocka, moze li neko od vlasnika da izmeri.
Za slucaj da ne nadjes tacan podatak, ovako odokativno bih rekao 52mm, mozda i vise. Probao sam ga i bas mi bili preveliki lugs, na zglobu od 17cm.
I meni ce da bude veliki, zglob mi oko 18-18,5. Šteta.
Bookmarks sajtovi