Hvala kolega na trudu!
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Hvala kolega na trudu!
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Eta 2801 je u principu 2824 bez rotora. Koji je prvi nastao, ne bih znao reci, ali su pravljeni na istoj platformi. Novije iteracije sa produzenom rezervom snage su, kao sto je kolega Waldi lepo objasnio, u istoj relaciji sa powermatic mehanizmima. Dakle, razlika je automatic vs hw. Sve ostalo je teoretski isto.
U principu nema greske ni sa H50, ni sa 2801, Hamilton Khaki Field generalno vazi za jedan od najpovoljnijih mehanickih satova sa swiss made mehanizmom.
Ako si zagrejan za navijace, preporucio bih ti da potrazis neki sat sa Eta/Unitas 6497 ili 6498. Taj mehanizam je jako robustan, a osecaj navijanja je neopisivo dobar.
Arhitektonski vrlo slican njemu, ali manji mehanizam je gorepomenuti Eta/Peseux 7001. Takodje pouzdan, ali delikatan. Nije za grube i bahate ljude.
@Waldi Teoretski se radi 2801 u top i cosc varijantama, ali ja nisam bas nigde naleteo na ponudu takvih mehanizma u satovima. A trazio sam bas dosta po internetu...
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Peseux 7001 predivno izgleda. On me je i navukao na istrazivanje o mehanickim mehanizmima. Stowa trenutno nudi varijante da se prakticno bira (kod nekih modela) izmedju Peseux 7001 ili Sellite SW215. Kazu da je oko 40% delova te Sellite kompatibilno sa ETA 2804.
Generalno sto se 2801 tice, ne znam ni da li se vise proizvodi uopste, a i da se proizvodi, verovatno je rec o manjim kolicinama ili rezervisano za odabrane. Zato verovatno i ne nalazimo puno toga na internetu. Automatici su ovladali, ako se tako pored zivog kvarca moze reci Sve ce to na kraju mislim ´pokupití´Sellita i u buduce ce ici u tom pravcu, barem za satove do 1000e.
Poslednja ispravka: Waldi (9.10.2021. u 22:08)
2804 je prakticno isti 2801, ali sa komplikacijom datuma. Koliko znam, proizvode se jos uvek i ima ih u ponudi, bas kod Stowe i jos nekih nemackih brendova, ali iskljucivo u standard ili eventualno elabore verziji. Ali nigde nema top ili cosc, valjda jer nisu toliko popularni kao im braca automatici.
SW210 i SW215 su klonovi gorepomenutih i uglavnom se sve cesce nalaze, a Eta polako postaje egzotika... U sustini ista situacija kao i sa 2824 i SW200.
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
A jeli po bilo čemu H50 inferioran u odnosu na matičnu Eta 2801( osim po frekfenciji)? I predpostavljan po cijeni da je rađen u Standard verziji?
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Sustinska inferiornost ne postoji. Vise je stvar u razlikama. Imas 80h rezerve kod H50 zahvaljujuci nizoj frekvenciji. Dakle, nesto gubis, nesto dobijes. Posmatraj to kao odnos 2824 prema H10. (Ili obrnuto) Da je kojim slucajem 80.111 pa da pricamo o plastici, ali ovako, pre bih rekao da je stvar sta zelis vise, vecu frekvenciju ili vecu rezervu snage.
Pre bih rekao da Khaki ima tu inferiornost kao sat, da mu je safir nerazumljivo lose odradjen, odnosno, antirefleks sloj. Kao i luminacija. Te dve stvari zameram Hamiltonu, posto cak ni kod skupljih Khaki modela, isti ti problemi nisu reseni. Neke druge serije poput Intramatic-a su definitivno bolje, ali i skuplje. Cak ni Jazzmaster mi se tu ne svidja previse ali je nesto bolji od Khaki serije. Diveri takodje imaju slabasan lume u poredjenju sa Seikom, Citizenom, ili ostalim Swiss brendovima Hamiltonove klase ili cak ispod nje. Ono sto Hamilton definitivno ima kao oruzije, to je srce, odnosno mehanizam. Iste mehanizme ces naci kod Rado modela (entry level) koji su dosta skuplji. Mada polako i Certina ulazi na teren sa 80.611. Tako da, u principu, sa Hamiltonom moras kompromise da napravis.
Dilema je Orient star diver ili Seiko samurai srpd23k1?
Volim Seiko al mi Samurai
Sent from my iPhone using Tapatalk
Produkcija STP Mehanizama:
https://www.youtube.com/watch?v=kjJvd_V2EuA
Produkcija Powermatic Mido 80 - ETA:
https://www.youtube.com/watch?v=K-STIrB9yuc
Produkcija kalibara u Seiko Instruments - Sinagapur, gde se proizvodio i još uvek se povremeno proizvodi 7s26. Sada se u fabrici najviše proizvodi 4R35 i 4R36 i nešto entry kvarca. To je prvi Seikov pogon izvan Japana, koji će za 4 godine slaviti pola veka postojanja.
https://www.youtube.com/watch?v=7Vwpt5zgC98
Razlika u pristupu je više nego očigledna. U sva tri primera govorimo o entry razredu.
Poslednja ispravka: Haifisch23 (19.10.2021. u 17:28)
Bookmarks sajtovi