Haifisch23 kaže:
Kada je sat istovremeno potpisan sa Swiss Made i Swissmatic, to znači najnižu moguću tačku na kojoj se može naći švajcarska industrija mehaničkih satova.
Swissmatic nije ništa drugo nego nego nešto sofisticiranija nadgradnja System 51, koji je predstavljao nastavak Swatch linije plastičnih satova odnosno prelazak iz kvarca u mehaniku. Ti satovi su sadržavali samo 51 komponenti, koje su bile u potpunosti proizvedene i sastavljene sa strane robota. Priča kod Swissmatica je takoreći identična, osim što je C15.111 ekskluzivno napravljen za Tissot i umesto prvobitnih 90 sati rezerve snage, sada radi na 72 sata. Za njega je isto tako karakteristično, da su mnoge komponente mehanizma međusobno lemljene, pa zato sadržava samo 1 šaraf. To znači, da nije popravljiv, da nema regulatora, nego je podešen fabrički pomoću lasera, a kada dođe vreme za servisiranje odnosno, kada se pokvari, menja se kompletan. Koliko je plastike u njemu svedoči podatak, da sadržava samo 19 rubina, što je čak 4 manje nego Powermatic sa plastičnim ankerom.
Sa druge strane, gledano sa stanovišta korisinika sata, sistem radi. Ovo je utisak jednog analitičara, kada se ETA prvi put pojavila sa Swissmaticom:
"As far as keeping time is concerned, performance is perfectly satisfactory – good, even – varying between -4 and +2.5 sec./day depending on position, with an average of -2 sec./day. This gives a delta of 6.5 seconds, not far off the COSC standard. Denis is visibly impressed. “It’s actually quite scary,” he admits. “If you can get results like this with a watch entirely produced and assembled by robots, where does that leave traditional watchmaking?”
Na svu sreću, švajcarska industrija nije pošla putem Seika i Citizena i još uvek je ostala u za 21. vek prihvatljivim tradicionalnim kriterijumima, pa su poduhvati u vidu Swissmatica i hronografskog C01.211 potpuni izuzetak.
Lično, nikome ne bih savetovao kupovinu Swissmatica kao ozbiljnog sata, već više kao dopunu već postojeće kolekcije u smislu njene tehnološke šarolikosti. Vlasniku tog sata bih preporučio, da se dugovečno ne oslanja na njegovu stabilnost i preciznost. U navedenom izboru bi se rađe odlučio za Seiko ili Orient. Iako su i oni rezultat potpune robotizacije, ubeđen sam da su u ovom krugu Seiko ili Orient mehanizmi puno bolje dugoročno rešenje. Mogu se regulirati i održavati. Bar u tom osnovnom kriterijumu zadovoljavaju smisao razumevanja pojma mehanički sat.
Bookmarks sajtovi