Slažem se sa ovime što kaže Sky, a pošto je Aleksandar nov, mislim da će biti najlakše ako se uzme klasifikacija koju nudi Swatch. Naravno, pošto ne govorimo o fizici ili matematici, i ova podela je relativno uslovna, jer teško je obrazložiti zbog čega neki sat spada u ovu ili onu kategoriju, budući da su cene postavljene u okruglim brojevima da bi se lakše klasifikovale.
Kada poredimo satove, najispravnije ih je porediti po cenovnim kategorijama, kao što kod automobila imamo A klasu, B klasu itd. Ako gledamo samo cenu, uvek možemo da se zapitamo šta možemo dobiti za određeni novac, ali opet, u nekim slučajevima se može desiti da upoređujemo babe i žabe.
Ukoliko govorimo o satovima koji koštaju do 100 evra, tu će svakako biti mnogi modeli koje proizvode Seiko, Pulsar, Lorus, J. Springs, Casio, Citizen i još neki, ali tu će biti i kineskih satova promenljivog kvaliteta. Za 100 evra se konkretno mogu kupiti neki kineski mehanički model, ali i osvedočeni seiko. Svakako, bolji izbor je ovaj drugi. U isti cenovni rang možemo staviti i neki Casiov model, npr. G-Shock ili Illuminator, ali iako govorimo o istoj ceni, ne poredimo satove istih osobina. Iako će mehanički, odnosno automatski seiko 5 i kvarcni G-Shock imati istu cenu i biti pouzdani, mi poredimo dve vrste mehanizma.
Naravno, ne sporim da kakva-takva podela mora da postoji, da su navedene podele veoma praktične, u okviru svake kategorije može se navesti više potkategorija, što možda priču čini komplikovanijom, ali ovde i jesmo zato da diskutujemo i pomognemo pri izboru.
Bookmarks sajtovi