HAMILTON PAN EUROP AUTO CHRONO H35657375
Kada su se krajem 2010 godine odvijale poslednje aktivnosti u kreiranju novog, Hamilton H-31 mehanizma, odnosno tehnološko unapređenog ETA Valjoux 7753 kalibra, nije bilo nikakvih dvojbi, koji će model imati čast, da bude nosioc ove novitete.
Četrdeset godina ranije, u martu 1971, na tržištu se pojavio automatski hronograf Hamilton Chronomatic Pan-Europ 702, koji je bio jedan odprvih automatskih hronografa, a u sebi je nosio čuveni Caliber 11, kao rezultat tajnog razvoja pod nazivom Project 99, tadašnjih velikana Heuer, Breitling, Hamilton-Buren i Dubois-Depraz.
Mehanizam je bio predstavljen u New Yorku, 3.3.1969, odnosno 52 dana nakon, što je veza Zenith-Movado predstavila svoju verziju, kalibar El Primero.
Pan Europ je bio veliki komercijalni uspeh tadašnjeg Hamiltona i obeležavanje 40-godišnjice pojavljivanja modela je sadržavalo 1971 komada, limitirane serije nove verzije sa istim nazivom. Novi model se nije u poptpunosti naslanjao na izvorni ali je zadržao osnove – sportski automatski hronograf sa brojčanikom plave boje u karakterističnom školjka kućištu, na kožnoj narukvici.
Osim u mehanizmu, glavna razlika se odnosila, na položaj glavne krunice, koja je kod rimejka postavljena u skladu sa mehanizmima modernog doba, na poziciji 3. Na originalnom modelu, njen položaj je bio napoziciji 9.
Cela serija je bila razgrabljena u rekordnom vremenu, pa zato odluka, da se proizvodnja modela nastavi, nije predstvaljala iznenađenje. Od 2012 do 2014 godine, hronograf je izlazio u dve boje brojčanika – srebrnom i crnom. Od 2014 godine, Hamilton plasira nešto pristupačniji model, koji nije hronograf ali je zadržao osnove dizajna a izlazi u 4 boje: plava, crna, srebrna i zelena.
Hronograf H35657375 dolazi iz 2014.
Kućište je napravljeno iz nerđajućeg brušenog čelika. Prelazak stranskog dela na gornji deo kućišta je visoko poliran. Radi se o vrhunsko finiširanom elementu sata. Prelaz iz brušene u poliranu i nazad u brušenu površinu je čist i sa obe strane potpuno jednakomeran.
Prečnik sata bez krunice iznosi 45,0 mm, visina 15,0 mm i dužina 43,4 mm.
Razdaljina od luga do luga iznosi 48,7 mm a između lugova 22,0 mm.
Krunica je postavljena na poziciju 3. Kao i oba hronografska druckera, napravljena je iz poliranog čelika. Ušarafljena je i potpisana. Prečnik je 7,4 mm. Postupak uvijanja teče glatko i jednakomerno. Ležaj kućišta odmah prihvata navoj krunice i potreban je blag pritisak za početak uvijanja. Pusheri se odlično odazivaju na komande. Sekundara hronografa se vrača tačno u početni položaj.
Poklopac kućišta je kombinacija brušenog nerđajućeg čelika sa središnjim delom iz safirnog stakla, koji se konveksno uzdiže. Pričvršen je sa 4 šrafa.
Kućište ovog modela je za 5 mm veće od originalnog. Napravljeno je u potpuno jednakim manirima. Izuzetno je kompaktno, masivno i čvrsto. Rubovima lugova je dopuštena određena doza oštrine ali je još uvek u granicama, koje omogućavaju udobno nošenje.
Bezel je jednosmerno rotirajući. Za ceo krug je potrebno 120 klikova. Okretanje bezela je jednakomerno, što znači, da je kvalitetno smešten u ležište, ali je potrebna određenja doza napora i strpljenja, da se uhoda i da se ceo proces odvija lakše i brže. Ovaj elemenat je jednakomerno nazubljen i sa strane obrađen finim poliranjem. Korona je crne boje, sadrži minutnu skalu a njegova širina iznosi 4,3 mm.
Prednje staklo je safirno, premazano antirefleksnim slojem. Ravno je i nalazi se u potpuno jednakoj razini, kao prsten bezela. Prečnik iznosi 33,3 mm. Staklena površina omogućuje odličnu čitljivost brojčanika iz različitih uglova.
Brojčanik je oličenje potpunog izgleda sportskog hronografa sedamdesetih godina prošlog veka. Već pri prvom pogledu, samo od sebe dolazi pitanje: koliko ide na sat? Dinamičan, u potpunom kontrastu i pregledan.
Podlaga je crne boje, a skale podbrojčanika i tahimetra bele. Podbrojčanici malog sekundnika i hronografa se nalaze na pozicijama 9 i3. Spušteni su pod razinu podlage i zajedno sa dubokim prozorom za datum, napoziciji 6, čine idealan trougao.
Markeri su u obliku barova, postavljeni su na podlagu i ono što je najefektnije u vezi sa njima je njihov izlazak iz tahimetarskog prstena, koji asocira na postavljenost trkačkih bolida pred start utrke.
Vrlo je zanimljiv položaj tahimetarskog prstena. Za razliku od većine ostalih unutrašnjih jednakih elemenata, u ovom slučaju se skala uzdiže koso prema rubu kućišta. Time oduzima nešto prostora crnoj podlogi brojčanika ali sat puno pridobiva na vizualnoj agresivnosti, zbog povećanog kontrasta.
Stick kazaljke su srednje široke, dugačke i premazane sredstvom za luminaciju. Za postizanje vizualne dinamike su zadužene crvene kazaljke hronografa i malog sekundnika.
Jedina primedba plavom modelu iz 2011 godine je bila neodgovarajuća kvaliteta kožne narukvice. Hamilton je u ovom slučaju to popravio. Uspeo je, da ponudi komad kože, koji je sasvim dostojan ovom satu. Ručno urađen, prilično krut ali dovoljno prilagodljiv, sa prvenstvenom funkcijom vizualne usklađenosti sa satom, kojeg nosi, svoj zadatak ispunjava sasvim konkretno i od njega ne treba tražiti više. Širina kod lugova iznosi 22,0 mm i spušta se do 20,0 mm kod kopče.
Kopča je klasična. Napravljena je iz brušenog čelika i potpisana je.
Težina sata sa originalnom narukvicom iznosi 129 g a deklarisana vodoodpornost iznosi 10 ATM odnosno 100 metara.
Luminacija je potpuno primerna karakteristikama sata. Nije blještava ali je dovoljno raspoznavna i dugotrajna, da zaslužuje pozitivnu ocenu.
Sat pokreće automatski mehanizam H 31, koji ima mogućnost ručnog navijanja. To je mehanizam, koji je nastao na bazi ETA Valjoux 7753, 2011 godine. Sa izboljšanjem glavne opruge (mainspringa) na ETI 7753, dobijena je rezerva snage rada od 60 sati, što je 18 sati više od baznog kalibra. Cilj je bio smanjiti potrebno navijanje uz predpostavku, da vlasnik, sat skine sa ruke u petak popodne i onda ga ponovo stavi u upotrebu u ponedeljak ujutro.
Mehanizam ima hacking funkciju, frekvenciju od 28.000 oscilacija u jednom satu i opremljen je sa 27 rubina. Znajući za reputaciju Valjoux-a, kao proizvođača najboljih tipskih mehanizama u današnjoj horologiji, zaključci o srcu ovog modela, dolaze sami od sebe. U toku je sedma godina od njegovog uvođenja i do sada nisu zabeleženi problemi, što se tiče pouzdanosti. Hamilton ga i dalje uspešno plasira i mehanizam je stigao u fazu osnovne namere uvođenja. Zajedno sa vršnjakom H21 (baza ETA Valjoux 7750), te mehanizmima, koji su predstavljeni 2014 godine, H10, H30, H40 (baza C07.6xx), ovaj pokretač sata sve više pridobiva na značenju vlastitog odnosno delimičnog in-house mehanizma.
Sat dolazi u standardnoj Hamilton ambalaži, sastavljenoj iz vanjske (zaštitne) i unutrašnje, dekorativne kutije iz izuzetno tvrdog materijala, koja sat čuva u sigurnom prostoru i omogućava dugi vremenski period upotrebe.
Hamilton Pan Europ Automatic Chronograph je sat sa trkačkim manirima. Kao što je originalan model iz 1971, produkt utrke velikana u kreiranju prvog automatskog hronografa, tako je i novodobni Pan Europ u neku ruku rezultat ponovo započete utrke među subjektima iz srednjeg i višeg-srednjeg razreda švajcarske časovničarske industrije u delomičnom prilagođavanju i ukrašavanju klasičnih tipskih mehanizama i njihovom davanju vlastitih imena.
Najveća odlika ovog modela dolazi iz činjenice, da je dva puta stajao na pobedničkom postolu. I tada i sada. Uzevši u obzir novodobnu ponudu u segmentu Hamiltona, Pan Europ Auto Chrono sa cenom od 1.550 €, možemo još jednom postaviti na podijum. Hrpa satova konkurencije bez istorijske validnosti modelai slabije tradicije proizvođača, ni u kojem slučaju boljim kvalitetom, se nudi po 10 do 20 posto višim cenama.
Bookmarks sajtovi