Omega rules !!!
Ovako ćemo: ja sutra palim mašinu i zuljam zlato, znam da ga ne voliš nije red da čekaš 8 god.
Iskreno nisam ni pomislio da ćeš reci Daytona, ali posto imam taj sat ( na žalost sa jednim djelom žutila) mogu da razumijem zašto si bas njega izabrao.
Daytona jednostavno ima to nešto. Kao sto si primjetio nakon nekog vremena zasitim se, prodam neke satove pa kupim druge i tako u krug. Daytona nikad nije bila ni dovedena u pitanje da se proda i kad mi prodje misao kroz glavu nestane brzinom svjetlosti. Jednostavno sat ima to nešto.
Mislio sam da ćeš izabrati sat sa nekom od komplikacija koje bas nisu uobičajene.
Sad si postigao da mi je Daytona još draža.
Pozdrav.
Ivke, nisam nikad imao prilike staviti Dejtonu na ruku, reci mi da li si nekad poželeo da ima 1-1,5 mm veći prečnik ili je tih klasičnih 40 mm ono što Dejtonu čini tako poželjnom?
Sent from my SM-A605FN using Tapatalk
Moj zglob je nešto preko 20cm i uglavnom mi odgovaraju veći satovi. Probao sam metalnu Daytonu i ne bi škodilo da je malo veća. Moja Daytona zbog zlata izgleda pomalo kao narukvica. Izgubilo bi se na eleganciji da je sat veći zbog količine zlata. Mislim da bi bilo previše. Dvobojna i zlatna ni slučajno, 40mm je idealno. Metalna možda milimetar max dva jer virtualno izgleda manja.
Poslednja ispravka: Ivke1 (12.10.2020. u 22:00)
Sa vetrom u kosi
HAMILTON PAN EUROP AUTO CHRONO H35756735
Kućište
Prečnik: 45,0 mm
Visina: 15,0 mm
L to L: 49,0 mm
L - L: 22,0 mm
WR: 10 ATM - 100 metara
Težina: 130 g
Nerđajući čelik, Brušena završna obrada, gornji spoljni delovi lugova i nosilac lunete finiširani visokim poliranjem
Bezel: Aluminijum, jednosmerno rotirajući, 120 klikova
Poklopac kućišta: Transparentno (mineralno staklo), ušarafljiv, čelične površine obrađene grubim brušenjem
+
Masivno, kompaktno kućište sa visokim stepenom kvaliteta obrade
Cushion oblika je garancija sportskog izgleda sata
Kratki lugovi strmom završnicom smanjuju izgled, inače prilično velikog sata
-
Otežano upravljanje bezelom, koji ne omogućava solidan prihvat
Krunica
Pozicija 3
Ušarafljiva
Prečnik: 7,5 mm
Završnica urađena visokim poliranjem
+
Potpisana
Homogena proporcionalnost veličine sa dimenzijama kućišta
Staklo
Safirno
Prečnik: 35,0 mm
Oblik: Ravan (Flat)
+
Unutrašnji AR premaz
Brojčanik
Reverse Panda
Datum na poziciji 6
Podrbrojčanik malog sekundnika na poziciji 9, podbrojčanik štopera do 30 minuta na poziciji 3
Markeri u obliku barova (luminirani)
Kazaljke: Baton (luminirane)
+
Pozicioniranje podbrojčanika duboko u osnovnu površinu, što dočarava izuzetnu dubinu sata
Aplicirani markeri na površinu podloge
Pozicioniranje markera na način izlaska iz sekundno / minutne kružne skale. Kao bolidi pred startom trke.
Tachymetarska skala, koja se pod uglom 45 stepeni uzdiže prema staklu. Kao takva, predstavlja upečatljiv zaključak sportskog koncepta brojčanika
-
Manja prmedba se odnosi na veličinu minutne i sekundne kazaljke. Iako su odlično razlikuju od osnove, one se svojom uzinom pomalo gube u moćnom konceptu svih elemenata brojčanika. Svaki elemenat na nejmu je izuzetno istaknut, zato je i snaga njegovog efekta potpuna. Sa ovom debljinom su idelane za izvorno stanje Pan Europa iz 1971 godine, koji je imao prečnik 40,0 mm. Imam utisak, da 5,0 mm veći prečnik sata iziskuje nešto šire dimenzije kazaljki
Mehanizam
Hamilton H31
Automatik sa mogućnosti ručnog navijanja
Baza: ETA Valjoux 7753
Cam Switching
Dimenzije: 30,0 mm x 7,9 mm
27 rubina / 28.800 b/h / 60 sati rezerve snage
Smer samonavijanja: jednosmerna - u smeru kretanja satnih kazaljka
Opcija Hackinga
Antishock sistem: Incabloc
Nemirnica (Balance Wheel): Glucydor
Glavna opruga (Mainspring): Nivaflex
Spirala (Hairspring): Nivarox 2
Regulator: Etachron
Preciznost hronografa: 1/10 sekunde
ISO certifikovana dnevna preciznost: +- 5 sec / d, maksimalno odstpuanje +- 20 sec / d
Komplikacije: Mali sekundnik, Datum, hronograf sa štoperom do 30 minuta
Kaiš
Koža
22,0 mm
Kopča: klacična (Pin Buckle)
Brušeno-polirana obrada čelika
+
Ručno urađen kaiš
Potpisana kopča
-
Modelu bi mnogo više priličio Rally perforisan kaiš
Pakovanje
Dve kutije sa različitim stepenom tvrdoće. Sadržaju sve ono, što bi moralo, da bude sastavni deo šireg sastava proizvoda. Sat je sigurno smešten u uzak prostor na dnu donjeg dela unutrašnje kutije. Kvalitetna embalaža sa korektinim dizajnom, koja ni po čemu posebno ne istupa od proseka za ovaj cenovni razred sata.
Dano / Dobijeno
1.850,00 €
Hamilton Pan Europ Auto Chrono H35756735 je reizdanje čuvenog istoimenskog modela iz Aprila, 1971 godine. Nakon prve, limitiranje serije sa plavim brojčanikom u 1971 primeraka, plasirane u čast 40-godišnjice prvog pojavljivanja na tržištu, u periodu od 2012 do 2016 godine, model je pravljen u crnoj i srebrnoj boji brojčanika.
Pored izgleda, oba sata dele i poseban značaj, koji se odnosi na njegovu unutrašnjost. Kao, što je 1971 godine, prvi Pan Europ u sebi nosio legendarni automatski pokretač Calibre 12, tako i novodobna verzija sadrži jako bitan novitet u porodici Swatch Group - mehanizam H 31.
Calibre 12 je bio dete projekta 99, sa kojim je društvo sačinjeno iz trustova mozgova Heuer, Breitling, Buren, Hamilton i Dubois Depraz vodilo nemilosrdnu bitku sa Zenithom i (na daljinu) sa Seikom, ko će, što pre očarati javnost sa prvim hronografom u istoriji, koji se pokreće na automatski pogon. Tako su krajem 1969 godine, svetlost dana ugledali Heuer Monaco i Heuer Autavia, te Breitlingov Chrono-Matic, noseći u sebi prvu verziju ovog pokretača, kalibar sa oznakom 11.
On je u ekspresnom roku nadgrađen još jačom glavnom oprugom u vidiu kalibra 12, pa je tako i Hamilton svoj deo pogače stavio na sto, pod nazivom Pan Europ i Chrono-Matic.
40 godina kasnije, Hamilton na sto Baselskog sajma, postavlja reizdanje Pan Europa. Ovaj put je sat pokretao usvojeni (In House) kalibar H31, odnosno ETA Valjoux 7753. H31 je doneo veliku novost - uvećanu rezerva snage rada iz 44 na 60 sati. Na prvi pogled je izgledalo, da je to vrlo prijatna i osvežavajuća novost ali zvezdanu prašinu je podignula činjenica, da za taj podvig nije bila potrebna žrtva u vidu snižavanja frekvencije kalibra. On je još uvek udarao sa 28.800 poluoscilacija i nosio epitet visokobrzinskog subjekta.
Suština koncentracije Hamiltonovih i ETA inžinjera se usmerila u poboljšanje osobina glavne opruge, koja je u H31 (usput i u H21 - verzija ETA Valjoux 7750) duža i elastičnija nego klasična. Glavna osovina Berella je sada tanja, dok je sa promenom zupčanika i novim prenosnim sistemom unapređen i ceo kinemitčki sistem kalibra.
60-časovni kapacitet nije veliki korak samo za Hamilton, nego i za ETU, pa time i za Swatch grupaciju. Njime su i u segmentu hronografa dobili sposobnost ažurnog odgovora na sve jači trend u modernom časovničarstvu., koji se svodi na uvećavanje neprekdinog rada potpuno navijenog mehanizma. Ako zatreba.
ETA je još uvke kralj dostižnog, srednjeg i višeg razreda i jedinu,, koliko-toliko približnu konkurenciju predstavljaju klonovi, koji dolaze iz Sellite i Seikov 8R48, odnosno njegov komercijalni nazivi NE88, za kupce izvan korporacije.
Pored kavlitetnog mehanizma i atraktivnog brojčanika, treći stub magnetičnosti Pan Europ-a se ogledava u Cushion kućištu.
Otkako je Girard Perregaux 1880 godine, za potrebe nemačke mornarice, kao prvi u istoriji napravo muški ručni sat, oblika kućišta je vremenom dobijala sve veću ulogu u konačnom izgledu sata. Navedeni satovi GP, su imali okruglo kućište, sve dok Louis Cartier 1904 godine, priču okreće naglavačke. Model Cartier Santos dolazi u obliku kvadrata sa zaokruženim uglovima i naglašenim šrafovima. Baš onakav, kakav je danas.
Samo dve godine kasnije, svet dobija prvi muški sat sa bačvastim kućištem (Tonneau). Ko će drugi, nega Louis Cartier. Ipak, ovaj oblik kućišta doživljajva istorijsku slavu, od kada ga je 1912 godie, prsvojio Vacheron Contstantin.
1916 godine Louis Cartier, inspirisan snagom i pokretljivosti prvih tenkova u ratu, Renault F17, osećaje prenosi u pravougaono kućište sa potpuno ravnim lugovima, koji su predstavljali ultimativnu smesu kompaknosti kućišta i funkcionalnosti sata. Legendarni model Tank je i posle 100 godina skoro nepromenjen.
1931 godine dolazi prvi sportski sat u istoriji. Jaeger-LeCoultre na presto Art Deco časovničarskog stila postavlja model Riverso. Prvi ručni sat, čije se kućište otvara i zatvara.
1968 godine Patek Phillipe, prvi predstavlja još jednu važniju obliku kućišta - elipsu. Pedesete godine prošlog veka donose i takozvani Asimetrični oblik kućišta. Prvi je bio Hamilton sa modelom Ventura.
Gde je ovde posle okruglog, u horologiji, drugo najčešće oblikovano kućište - Cushion?
To kućište u obliku jastučića je prvi lansirao Rolex, 1928 godine sa modelom Oyster Case. Drugi vrhunac ovog stila Rolex dostiže 1940 godine, kada suradnju sa brendom Panerai kruniše sa kućištem, kojeg je dizajnirao za model Radiomir. Njegov dizajn je bio toliko upečatljiv, da je dobio zvaničan naziv Radiomir Case, što je i danas, jedna od većih odlika Panerai satova.
Ovaj stil kućišta je najveću slavu doživeo u '60 i '70 godinama, kada je pokreato bezbroj divera i hronografa, pa je zato postao simbol za oblik sportskog sata. U današnjoj horologiji ima status egzotike ali zato nije ništa manje upečatljiv.
Zar Hamilton Pan Europ nije najbolji dokaz za navedeno?
Poslednja ispravka: Haifisch23 (12.10.2020. u 22:14)
Nikad me Hamilton satovi nisu privlačili ali ovo je već klasa. Bas fin sat kolega. O tvojim recenzijama je sve rečeno, moje mišljenje je da razmišljaš o kanalu ili knjizi. Imam par knjiga o satovima, tvoje recenzije su bolje.
Hvala Ivke! Kada pišeš sa srcem, sve je lakše.
Izvini, nisam primetio ranije.
Ne treba ništa uplatiti unapred. Samo se upišeš na listu čekanja.
Ok A jel znaš možda koliko se čeka na submariner sa datumom???
woodforest national
Omega rules !!!
Bookmarks sajtovi