Misija još traje
OMEGA SPEEDMASTER PROFESSIONAL MOONWATCH 311.30.42.30.01.006 SAPPHIRE SANDWICH
Prilog 150405
Kučište
Prečnik: 42,0 mm
Visina: 14,0 mm
L to L: 48,0 mm
L - L: 20,0 mm
WR: 5 ATM - 50 metara
Težina: 154 g
Nerđajući brušeni čelik, spoljašna površina lugova finiširana visokim poliranjem
Prilog 150406
Bezel: Aluminijum, fiksan, Tachymeter
Prilog 150407
Poklopac kućišta: Transparentan (safirno staklo), ušarafljiv, rubni deo obrađen poliranim čelikom
Prilog 150408
+
Komapkatnioi masivno kućište sa vrhunskom završnom obradom, koja je najviše uočljiva na čistim brušeno-poliranim površinama na lugovima
Safirno staklo na poleđini sata
Zobljena završnica lugova vrlo dobro pozicionira sat na ruci, koji je potpuno uravnotežen
Prilog 150409
Krunica
Pozicija 3
Nije ušarafljiva
Polirana završna obrada čelika
Prilog 150410
+
Potpisana
Primereno zaštićena hronografskim pušerima
Staklo
Safirno
Prečnik: 33,0 mm
Oblik: Kupolast (Domed)
Prilog 150411
+
Kupolast oblik, koji uspešno prati izvornu pleksi verziju, iako su zbog svojstava safrirnog stakla, manje strukturne promene doživeli nosači stakla
Unutrašnji anti-refkleksni premaz
Brojčanik
Boja: Crna
Podbrojčanik malog sekundnika na poziciji 9, podbrojčanik hronografa do 30 minuta na pozicji 3, podbrojčanik hronografa sa štoperom do 12 sati na poziciji 6
Markeri u obliku barova (luminirani)
Kazaljke: Pencil (luminirane)
Prilog 150412
+
Jednostavan, klasičan dizajn sa malo povećanim obimom podbrojčanika, poziciioniranim na takav način, da u idealnim proporcijama okupiraju površinu brojčanika
Samo pozicioniranje ne bi donelo status jednog od najupečatljivijih dizajna u istoriji horologije, da nije omogućen savršen, odnosno najviši mogući, kontrast između crne osnove i potpuno belih kazaljki, kao i satnih markera. Čitljivost brojčanika je maksimalna.
Polja podbrojčanika su spuštena ispod razine crne osnove, što daje stvaran osećaj dubine sata
Odlična luminacija
Formula uspeha ovog efektnog dizajna, koji sat postavlja u sferu vanvremenskog, se nalazi u njegovoj jednostavnosti i kontrastu, koji ne zahteva i ne dopušta nikakvu dodatnu animaciju u smislu zavisnosti od spoljašneg izvora svetlosti. Ovde nema ni traga igri senovitih uzoraka ili neprestanog koloritnog nijansiranja. Sve je podređeno principu praktične upotrebljivosti, jer već sam naziv modela, Speedmaster, diktira potrebu ostvarivanja pojma rezolucija, koji je ovde postignut na najvišem stepenu.
-
Markeri i logotip Omege su natisnuti na osnovu brojčanika. Ovde moramo uzeti u obzir proizvođačevu odluku, da očuva izvorni dizajn Speedmastera, koji seže u 1957 godinu
Prilog 150413
Mehanizam
Omega 1863
Pogon na osnovi ručnog navijanja
Baza Omega 861 - Lemania 1873
Dimenzije: 27,0 mm x 6,87 mm
Cam Switching
18 rubina / 21.600 b/h (3 Hz) / 48 sati rezerve snage
Opcija Hackinga
Antishock sistem: Incabloc
Nemirnica (Balance Wheel): Glucydor
Glavna opruga (Mainspring): Nivaflex
Spirala (Hairspring): Nivarox
Regulator: Etachron
Preciznost hronografa: 1/10 sekunde
ISO certifikovana dnevna preciznost: -1 sec /d + 11 sec /d
Predstavljen: 2003 godine
+
Radi se o mehanizmu, za kojeg možemo slobodno reći, da ima najviše pojavnih lica u istoriji horologije. Od prve verzije 27CHROC12 iz 1943 godine, kada ga je konstruisao časovničar Lemanije, Albert Piguet uz pomoč Jacquesa Raymonda, pa do najslavnijeg naziva, Omega 321, u koji je bilo prekršten 1946 godine. Mehanizam je u trenutku postao član najelitnijeg društva švajcarske produkicije, što potvrđuju imena, kao što su Patek Philippe, Audemars Piguet, Breguet, Heuer i Breitling, njegova verna klijantela. Vrhunac je postigao 20.jula, 1969 godine, kada je pokratao Speedmastere na rukama ekspedicije Apollo 11, na Mesecu.
Nakon 25 godina neprekidne eksploatacije, Albert Piguet, 1968 godine, radikalnim potezom u maniru estetskog hirurga, kalibru daje novo lice. Ovaj put ne tako prestižno, kao što je to bio Column Wheel 27CHROC12 odnosno Omega 321, nego prelazi na Cam Switch strukturu sa horizontalnim kvačilom. Kolut sa zavrtnjaima menja u običan točak, most mehanizma prelazi iz oblika luka u lik trapezoida. Osim nižih troškova proizvodnje i lakšeg servisiranja, prepravljeni Omega 861, donosi veću brzinu rada za čitav Herz, što znači napredak iz 18.000 b/h na 21.600 b/h. Zaista velik potez, koji je doneo prilične novosti, bez realnog snižavanja kvaliteta.
Sledećih 28 godina se nije ništa menjalo. 1996 godine i nova, četvrta verzija kalibra, koja se sada odaziva na ime Omega 1861. Novost je šminka, jer njegovi delovi nisu više prevučeni bakrom, nego rodijumom. Ovo je bilo veliko unapređenje kalibra, koje je takođe izraženo u povećanoj rezervi snage iz 44 na 48 sati, te jednom rubinu više. Neki su se namrštili, kada su saznali, da je nova kočnica hronografa napravljena iz plastike ali Omega ne bi štedela, na način smenjivanja kvaliteta, jer je poznato da ovaj elemenat svojim mekšim pristupom metalu, čak smanjuje njegovo habanje.
2003 godine, Omega ispunjava sve glasnije želje tržišta i lansira Moonwatch sa prednjim safirnim staklom, kojeg stavlja i na poklopac kućišta. Sa njime dolazi i nova verzija kalibra, Omega 1863. Zbog estetskih razloga, plastična kočnica hronografa je zamenjena čeličnom, mehanizam sadrži još više rodijum prevučenih delova, svaka ivica na mostu je maksimalno polirana i prusustvo načina ukrašivanja ženevskom šarom je znatno primetnije.
Ako podvučemo crtu, radi se o mehanizmu, koji je u kontinuiranoj upotrebi već 87 godina i kao pokretač sata, koji sve vreme dolazi sa istog mesta, on je najdugovečniji u istoriji horologije. Osim istinskih fizikalnih superlativa, svedoci smo i najvišoj etnološkoj osobenosti u modernom časovničarstvu.
Prilog 150414
Narukvica
Nerđajući čelik
20,0 mm
Linkovi obrađeni tehnikom finog brušenja, dok su rubni delovi unutrašnjih linkova visoko polirani
Kopča sa klik sistemom i spoljašnim pušerima
Brušena obrada čelika
Prilog 150415
+
Vrlo pokretna struktura linkova, koji se odlično prilgaođavaju površini ruke
Izuzetna završna obrada, koji narukvicu uvrštavaju u vrlo važan sastaavni deo proizvoda
Vrlo kvalitetan potpis na kopči
-
Kopča omogućuje samo dva mikropodešavanja
Prilog 150416
Embalaža
Sa 2014 godinom, sat dolazi u velikom pakiranju, koga čine dve kutije. Vanjska kutija je napravljena iz vrlo tvrdog kartona sa unutrašnjosti obloženom umetnom penom sa ciljem očuvanja glavne kutije. Karakteriše je sistem otvaranja preko Speedmaster grba na sredini kutije i kaiševa sa strane. Napravljena je iz umetnog materijala i u celini jje prevučena sa tkaninom.
Raznovrsna oprema se sastoji iz odličnog bookleta, u kojima je opisan istorijat čovečjih misija Nase, koje su povezane sa Omegom. Dodan je Nato kaiš proizvođača, kakvog upotrebljavaju astronauti, pribor za zamenu narukvice, čelična Speedmaster medalja i časovničarsko povećalo.
Prilog 150417
+
Obiman i sa ukusom urađen komplet, koja je postao veoma zapažen deo proizvoda
-
Veličina i težina sprečavaju široku praktičku primenu
Prilog 150418
Dano / Dobijeno
5.400,00 €
Za strastvenog ljubitelja horologije je svaka suma navedena pored Moonwatcha, sekundarnog značaja, odnosno samo prikaz simbolične prirode. Njegova horološka vrednost, uticaj u čitavoj delatnosti, prijem kod stručne i opšte javnosti, najpopularniji hrongrafu u istoriji časovničarstva, te renome Omege, ovaj sat ustoličuju na presto žive ikone. Ne postoji model, kojeg bi toliko horloških sledbenika označilo sa stepenom važnosti: Must Have.
Jednostavan, nezahtevan, arhaičan ali ipak vanvremenski dizajn sa potpunom pričom u pozadini, koja budi maštu, prisutnu u prosečnom čoveku od rane mladosti, stvaraju magnetičku privlačnost i želju ostvarivanja bar dostižnog dela tih snova.
Potpuno razumem, da će se uvek naći oni trezveni, koji će me podučiti, da je reč o klasičnom i najočiglednijem primeru u kome priča prodaje proizvod i da smo horološki fanatici, samo obične žrtve ovog poluvekovnog perpetualnog marketinškog blitzkriega. Ne sporim. Samo dopunjuvam Gospodo, ovaj sat je zaradio ovu priču. Nije bio srećan dobitnik Nasine tombule. Izdržao je sve torture tamošnjih laboratorija i sve one rentgenske, sumnjičave, radoznale i nikad dosta poglede buljavih očiju, iza naočara Nasihih naučnika. Dok su ostali mučenici postupili po principu pametniji popušta, Speedmaster je ostao jak i nesalomiv, pa zato ima svako pravo, da nas sve ove decenije obasipa sa svojom zvezdanom prašinom i da iznova i iznova razmažava čitave generacije poštovaoca.
Prilog 150419
20. jula,1969 godine su Michael, Buzz i Neil sa Meseca udružili čitav svet. Bar za tren nije bilo važno, da li si amerikanac, rus, belac, crnac, aborigin ili indijanac. Ponos i osećaj natprirodnosti je izbrisao sve granice. Moonwatch, kao tadašnji aktivan saučesnik, još uvek donosi one najlepše osećaje. Ne postoji luksuzan sat u horologiji, koji je deo kolekcija onih najbogatijih, kao i onih, koji su za njega morali uzeti kredit.
Znam, da zvuči ideološko i utopično kada kažem, da je to model, koji je najmanje statusno definisan, ako horologiju sagledamo sa perspektive nužnog zla, koliko neko ima u novčaniku. Pošto sam po prirodi optimista, napisaću, da je Moonwatch Swiss Made sat, koji najviše udružuje. Ali, pošto sam sa druge strane realista, napisaću, da je Moonwatch Swiss Made sat, koji najmanje statusno razdvaja.
Prilog 150420
Bookmarks sajtovi