POLJOT AERONAVIGATOR MOSCOW CLASSIC 3133/01831071
17 godina nakon dobivanja Zlatne medalje u Lisabonu, za kvalitet mehanizma Poljot 3133, istoimena kompanija prestaje, da postoji. Novi vlasnik, Sergej Pugačov je, kao tipičan novodobni tranzicijski biznismen, unovčio prava na brend a fizičke ostatke (deo opreme, postrojenja) odkupljuju nekadašnji radnici i ustanavljaju firmu Volmax. Tako počinju (nastavljaju) sa proizvodnjom satova, koje trže pod brendovima Aviator, Buran i Shturmanskie. Samo sada moraju mehanizme kupovati od kompanije Mak Time. Ali i ona 3 godina kasnije doživljava bankrot. Deo se pravno seli u Švajcarsku a za preostanak se više-manje nagađa ko, gde i dali stavlja ove odlične kalibre u svoje proizvode.
Mosow Classic je jedan od tih mikro brendova, koji crpi iz bogate tradicije i pokušava, da delimično ugasi sve veću žeđ zapadnih poklonika ruskog časovničarstva, koji u svesnom stanju, da se ne radi o originalnom izvoru, ipak posežu po donekle upitnom nasleđu.
Firma je nastala 2002 godine iz kompanije Classic Russian Watch, koja se bavila distribucijom ruskih satova na zapadnim tržištima. Sedište kompanije se nalazi u Poljskoj, odakle dolazi vlasnik Darek Sawicki. Proizvodnja satova se odvija u Moskvi, u Drugoj Fabrici Satova.
2009 godine Moscow Classic se pojavljuje na Baselworldu, gde predstavlja modele Aeronavigator.
Jedan iz te serije je sleteo i kod mene.
Kućište je napravljeno iz nerđajućeg brušenog čelika.
Dimenzije sata bez krunice su: širina 47,0 mm, visina 15,0 mm i dužina 47,0 mm.
Razdaljina od luga do luga iznosi 53,0 mm, a između lugova 22,0 mm.
Krunica je ušarafljiva. Napravljena je od brušenog čelika. Nije potpisana ali je lepo ukrašena u stilu starovremenskih pilotskih satova. Prečnik iznosi 8,3 mm. Možda je malo nelogična kombinacija ručnog navijanja i ušarafljive krune ali ipak ima smisla, kada se uzme u obzir njena veličina i istupanje iz kućišta.
Staklo je okruženo obručom iz brušenog čelika, čija širina iznosi 1,5 mm, što još više uveličava ovaj, već sam po sebi, masivan model.
Poklopac kućišta je napravljen iz brušenog nerđajućeg čelika i ušarafljen je. Pored osnovnih podataka o satu i naziva modela u ruskom jeziku, sadržava gravuru vojnog aviona. U poklopac je urezan zaporedni broj proizvoda u seriji od 500 komada.
Kućište je masivno i čvrsto. Obrada je sasvim korektna. Čelik je brušen kvalitetno i jednakomerno. Gravura na poklopcu je sasvim pristojna i dobro je urađena. Daje značajan doprinos opštom povoljnom utisku proizvoda.
Staklo je mineralno. Neznatno je dignuto iznad kućišta. Datum se nalazi na pozciiji 4. Čudi vrlo mali prozor u odnosu na veliki brojčanik. Bela pozadina prozora je u istoj boji sa indeksima, pa ovaj deo nije uočljiv u tolikoj meri, kao kod većine ostalih satova. Prečnik staklene površine iznosi 42,3 mm.
Brojčanik je crne boje. Na poziciji 12 se nalazi crtež vojnog aviona a izpod njega u ćirilici natpis modela Aeronavigator. Šteta, što je naziv proizvođača i država proizvodnje ispisana u latinici odnosno engleskim jezikom ali pošto se radi o satu napravljenom pretežno za zapadno tržište, onda je ova odluka logična.
Indeksi su bele boje i natisnuti su na podlagu brojčanika. Izraženi su velikim arapskim brojevima i premazani su sredstvom za luminaciju. Za polja malog sekundnika i hronografa važi jednako.
Kazaljke su u obliku mača i bele su boje. Premazane su sredstvom za luminaciju. Sve ovo važi i za kazaljke na malom sekundniku i hronografu.
Težina sata sa originalnom narukvicom iznosi 125g. Deklarirana vodoodpornost iznosi 10 ATM odnosno 100 metara.
Narukvica je napravljena iz prave kože i spada u bolje osobine ovog sata. Već na dodir je primetan kvalitet materiala. Koža je meka i vrlo prilagodljiva, uprkos činjenici, da njena debljina iznosi velikih 5 mm. Da se radi o pilotskom satu, pokazuju zakovice na narukvici, koje se nalaze na vrhu, kod lugova. Širina kaiša iznosi 21,5 mm kod lugova i pada do 20,8 mm kod sponke.
Pošto je sat oversize model, takva je i kopča na narukvici. Izrađena je od brušenog čelika, široka je 30 mm a dugačka 25 mm. Nije potpisana.
Sat pokreće mehanički hronografski mehanizam na ručno navijanje Poljot 3133. Sadrži 23 rubina, frekvencija iznosi 21.600 b/h i ima rezervu snage od 48 sati. Komplikacije mehanizma su datum, mali sekundnik i hronograf, koji meri vreme do 30 minuta.
Ovaj kalibar se pojavio 1976 godine, kada su postrojenja u PGČZ (Prvoj Moskovskoj Fabrici Satova)zamenili sa švajcarskom opremom i u tu svrhu preuzeli legendarni mehanizam Valjoux 7734, kojeg su modificirali. Povećali su broj rubina sa 17 na 23 i frekvenciju iz 18.000 na 21.600 otkucaja na sat.
Luminacija sata je odlična i vrlo polako opada. Dovoljno je dugotrajna, da može dobiti povoljne ocene.
Sat dolazi u standardnoj Poljot kutiji. Napravljena je izuzetno tvrde lepneke, presvučene u umetnu kožu Jednostavna i obstojna, te omogućava dužu upotrebu.
Reč je o satu, koji izaziva mešane dojmove. Pozitvno je svakako, što ostavlja utisak dobro napravljenog sata. Nije ništa spekatkularno ali se vidi, da je produkt profesionalnog zanatlije. Kao što sam napomenuo, ne radi se o primarnom Poljotu ali ipak dovoljno blizu izvora, da popunjava nostalgiju. Mehanizam dolazi iz Rusije i a sat je proizveden na mestu, sa kojeg su nekad dolazili Slava satovi.
Kamen spoticanja mogu predstavljati dimenzije ali opravdanje se može naći u prirodi ovog modela. Za pilotske satove nije ništa neobičajno, da su oversized.
U svakom slučaju, za mene sat, koji opravdava svoje postojanje. 450 € za hronograf, naslednik legendarnog Valjoux 7734, u poređenju sa stanjem na tržištu, to dodatno potvrđuje.
Bookmarks sajtovi