3021Likes
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
SEIKO SUPERIOR SRP309DIVER ORANGE MONSTER
U 52-godišnjoj istoriji Seikovih ronilačkih satova, ne postoji model, koji je toliko razdvojio pratioce i sledbenike. Već nepunu godinu nakon dolazka na tržište (2000 godine), ovaj sat je dobio nadimak Monster. Nikada se neće tačno utvrditi, da li po onoj strani, koja ga je iz divljenja nazvala čudovište u pozitivnom smislu značenja te reči ili po onoj drugoj, koja ga je odmah odbacila i krstila ovim »pogrdnim« nadimkom. Zanimljivost u ovom drugom slučaju predstavlja činjenica, da se ponovila priča sa čuvenim modelom Doxa Sub 300T, čiji je dial takođe bio narandžaste boje ali to je i sat, koji je postavio neke od standarda za izradu ronilačkih satova. On je takođe u početku masovno dobijao epitet najružnijeg sata u istoriji.
Prvo pojavljivanje Orange monstera u pomenutoj 2000 godini je dolazilo iz čuvene serije SKX sa oznakom modela 781. Pokretao ga je mehanizam 7S26, a neposrednog prethodnika možemo potražiti v modelu SKX011 iz 1996. Najtačnije bi bilo vratiiti se za još jednu generaciju nazad, odnosno u 1988 igeneraciju Seiko Divera 7002, čije gene nosi u sebi i današnji SRP309.
Sama činjenica, da se serija i nakon 17 godina još uvek proizvodi, svedoči, da potražnja za njim ne jenjava i da pridobiva nove poklonike.Tome je sigurno, doprinela činjenica, da je model SRP309 od 2012 godine moderniziran sa novim mehanizmom 4R36, koji se za razliku od prethodnika može navijati i hackovati. Nije malo onih okorelih obožavaoca, koji imaju obe verzije ovog modela. Jedan od razloga je i oblik markera kod novijeg modela, koji su u celini u jednakom stilu i još jače utvrđuju slavan nadimak.
Kućište je napravljeno iz brušenog nerđajućeg čelika.
Dimenzije sata bez krunice su: širina 42,8 mm, visina 13,2 mm i dužina 46,6 mm.
Razdaljina od luga do luga iznosi 47,8 mm, a između lugova 20,0mm.
Krunica se nalazi na poziciji 4 i zaštićena je kućištem sa gornje i donje strane. Ušarafljiva je i napravljena od brušenog čelika. Nije potpisana, prečnik iznosi 6,7 mm. Krunica je malo spuštena između produžetaka kućišta, pa je za zavijanje i odvijanje potrebno malo više energije i pažljivosti, ali kad se obavi početni korak onda se lepo i ravnomerno vrti pod prstima.
Bezel je jednosmerno rotirajući sa 120 klikova. Napravljen je od čelika, rub je periodično nazupčen i vertikalno se spušta na rub kućišta sa vanjske strane, dok se sa unutrašnje strane koso spušta prema staklenoj površini. Sadrži minutnu skalu a širina iznosi 5,0 mm. Rotiranje je potpuno jednakomerno i bez većeg napora.
Poklopac kućišta je napravljen iz poliranog nerđajućeg čelika i ušarafljen je. Pored osnovnih podataka o satu, koji je napravljen 2015 godine, ugraviran je i cunami val, simbol Seiko diver satova.
Da se radi o punokrvnom diveru, dokazuje masivno, tvrdo, kompaktno i izuzetno stisnuto kućište. Onima kojima nije poznato odakle dolazi nadimak, obično je prvi utisak, kada se vidi uživo, pitanje zašto naziv monster ali kad ga uzmete u ruku i stavite na nju, sve je jasno. Uprkos celokupnoj robustnosti, završna obrada kućišta je fina, jednakomerna i daleko iznad nivoa cenovnog razreda ovog sata.
Staklo je ojačano mineralno – Seiko hardlex. Nalazi se malo ispod razine bezela i blago se spušta prema sredini, čime je odlično zaštićeno od neželjenih posledica. Prozor za dan i datum se nalazi na pozciiji 3. Prečnik staklene površine iznosi 30,5 mm.
Brojčanik je narandžaste boje. Pozadina prozora za datum i dan je bele boje.
Markeri su postavljeni na podlogu brojčanika, tako da se uzdižu iznad njene razine. Dizajnirani su na takav način, da dočaravaju oblik zuba morskog psa. U celini su premazani sredstvom za luminaciju.
Kazaljke nastavljaju dizajnerski stil i simboličnu poruku markera. Posebno se to odnosi na kazaljku za sate.
Težina sata sa originalnom narukvicom iznosi 171 g. Deklarirana vodoodpornost iznosi 20 ATM, odnosno 200 metara i podržana je ISO6425 certifikatom, pa zato i naziv Diver na brojčaniku.
Narukvica je napravljena iz brušenog čelika. Sastavljena je iz jednog reda širokih linkova i može se reći, da se radi o vrlo pristojnom kvaltitetu. Širina iznosi 23,0 mm kod lugova i suzava se do 20,0 mm kod kopče.
Kopča je napravljena iz brušenog čelika i potpisana je. Zatvara se na klik i ima sigurnosni poklopac.
Sat pokreće automatski mehanizam Seiko 4R36. Sadrži 24 rubina, frekvencija iznosi 21.600 b/h i ima rezervu snage od 41 sat. Komplikacija mehanizma je dan i datum. Ima hacking funkciju, kod koje se sekundara prilikom podešavanja vremena zaustavlja.
Ovaj kalibar se pojavio u Seikovim modelima 2011 godine i naslednik je 7S26 mehanizma. Ugrađuje se u diver satove, Seiko 5 liniju i u neke od modela iz SARB linije. Za ovo vreme se dokazao kao vrlo pouzdan i tačan. Seiko je sa njim napravio veliki korak ka unapređenju u odnosu na 7s26.
Luminacija sata je dostojna pravog ronilačkog primerka. Moćna, čista i dugotrajna.
Sat je pakiran u jednostavnoj i čvrstoj kartonskoj kutijici bele boje. Kao što sam i u prethodnim osvrtajima naveo, Seiko zadovoljava osnovne potrebe za sigurno transportiranje i čuvanje sata. Ne vidim posebno suzdržavanje za dugotrajnu, svakodenvnu upotrebu ambalaže uz pažljivo rukovanje.
Kao da je odabirom boje brojčanika, proizvođač želeo, da se pokloni Doxinim inženjerima, koji su u mutnim vodama jezera La Locle, došli do saznanja, da narandžasti dial odstupa od drugih po tome, što je najbolje vidljiv na dubini od 30 metara.
Ali nije samo brojčanik i prašina, koja se digla njegovim rođenjem ono što ovaj model postavlja u grupu Seiko legendi. Reč je o robusnom kućištu, koje je napravljeno na takav način, da izgleda kao oklop u koji je uzidan brojčanik.
Verovatno spadam među retke poklonike, kojima je u neku ruku žao, što ovaj sat više ne pokreće mehanizam 7S26, koji bi mu karakterno više ležao, nego nešto finiji i sofisticirinaji 4R36.
Seiko je ovim modelom dodatno utvrdio superiornost u razredu niskocenovnih ronilačkih satova. Cena od 370 € svakako nema značenje, da je ovaj sat samo najbolji u selu, nego je mnogo skuplju gospodu postavio pred, ako mogu tako da kažem, moralni test vlastite savesti.
Sve u svemu, Seiko na neki način vrši cenovnu revoluciju na tržištu. Ako dodamo konstantu, da je ta revolucija plod vlastite evolucije, a ne oslanjanja na tuđe ideje, onda se ja, kao običan kupac upitam: Kako mogu oni izaći sa ovakim cenama, a mnogi ne mogu? Ili neće?
Ali opet i to je politika, koja ima logičan odgovor. Lično, razumem poglede po kojima se Seiko na ovakav način donekle razvrednjuje ali isto tako razumem poglede u kojima Seiko na ovaj način diže ugled. Tržište to svakondnevno potvrđuje i dobro je što ima prostora za sve.
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Super opis Haifisch!
Šta drugo reći još za Monstera a da već nije nebrojeno puta apsolvirano.
Definitivno je sat koji je je obeležio jedno veliko poglavlje u istoriji ovog renomiranog proizvođača.
Njegov nesvakidašnji dizajn je nešto oko čega su se vodile razne polemike i lomila mnoga koplja na raznim forumima, ali činjenica da je jedan od najprodavanijih Seiko modela, govori samo u prilog tome da je reč o izuzetno uspelom satu, koji za sobom ima armiju obožavalaca.
Mišljenja sam, da će proći još dosta vremena, dok se ne pojavi neki model koji će zavredeti toliku pažnju ljubitelja satova.
Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
-
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Hvala kolege!
Srđane, potpuno se slažem.
-
CANDINO PLANET SOLAR C4474/4
Candino je 2017 godine obeležio 70-godišnjicu neprekidnog rada. Naglasak je na neprekidnom i upravo ta činjenica mnogima, koji prate modernu industriju satova, deluje zbunjujuće. U zenitu popularnosti tada mladog preduzeća, dešava se kvarc kriza i cela plejada manjih, sličnih i puno većih švajcarskih konkurenata, prestaje da postoji. Sve zajedno, preko 1000 proizvođača.
Bio je to veliki udarac i za Candino, koji je poslednjih godina osvajao poklonike svojim sportskim hronografima . Ali, Kurt Flury, sin ustanovitelja firme Adolfa Flurija, nije podlegao očajanju, nego je kompaniju sa 350 zaposlenih u rekordnom vremenu prilagodio novim uslovima i već 1976 izlazi prvi digitalni Candino kvarc.
Osam godina kasnije postižu veliki uspeh razvojem kvarcnog analognog sata sa prikazom mesečevih faza. Iste godine postaju jedan od najvećih proizvođača kvarc satova u švajcarskoj industriji.
1989 godina je vrlo važna u istoriji brenda. Posle dugotrajnog razvoja plasiraju prvi visoko tehnološki (high-tech), dvo-tonski keramički sat, kod kojeg su kućište i narukvica napravljeni iz ultra jakog materiala –Innoteca.
Mudro povlačenje poslovnih poteza se nastavlja i u početku zadnje decenije 20. veka. Brend se vrlo uspešno širi na istočna tržišta odnosno Poljsku i države ex Sovjetskog Saveza, gde postaje jedan od vodećih predstavnika švajcarske industrije. Istovremeno, fokus ne ostaje samo na kvarcu, pa 1996 uspevaju, da na ETA 2892 mehanizmu razviju dve nezavisne vremenske zone (GMT), koje se upravljaju preko glavne krunice.
Candino se 2002 godine pridružuje komšijama iz istog sela (Herbetswill, kanton Solothurn), kompaniji Jaguar i postaju član grupacije Festina. Tako uz pomenutog sunarodnika, predstavljaju elitni deo ovog velikog udruženja, koje čine još Festina, Lotus i Calypso i koje ima preko 3000 zaposlenih i obim godišnje proizvodnje od 4,5 miliona satova, koji se prodaju u 65 država širom sveta.
Candino je ostvario i nekoliko uspešnih marketinških poduhvata. Uspeo je, da pridobije generalno sponzorstvo jakog teniskog turnira serije ATP 500 u Baselu, postaje jedan od sponzora ekipe Red Bull Sauber u razredu Formula 1, zvanični merači vremena na Nordijskom skijaškom svetskom prvenstvu u nemačkom Oberstdorfu 2006 godine. Četiri godine kasnije prestižu mnoge konkurente i postaju glavni sponzor zelene ekspedicije Planet Solar.
Turanor Planet Solar je prvi katamaran isključivo na solarnom pogonu, koji je bio napravljen za plovidbu oko sveta uz pomoć sunčeve energije, koja je pokretala ovu 85 tonsku neman. Projekat je bio medijski izuzetno dobro pokriven. Na predstavljanju plovila u Hamburgu, prisustvovalo je više od 100.000 ljudi.
Za tu priliku Candino je lansirao liniju satova Planet Solar, a jedan od automatskih modela je C4474/4.
Prilog 137087
Kućište je napravljeno iz nerđajućeg brušenog čelika. Sa strane i na lugovima je prevučeno PVD premazom. Mada nisam petereani pristalica ove metode obrade, moram priznati, da u ovom slučaju ona predstavlja odlično dizajnersko rešenje. Utisak je, da se radi o kvalitetno urađenom nanosu, koji je srednjeg sjaja, a vreme će pokazati njegovu izdržljivost.
Dimenzije sata bez krunice su: širina 43,7 mm, visina 13,0 mm i dužina 43,7 mm.
Razdaljina od luga do luga iznosi 47,0 mm, a između lugova 23,0 mm.
Krunica se nalazi na poziciji 3 i dobro je zaštićena kućištem sa gornje i donje strane. Ušarafljiva je. Napravljena je od čelika i na vrhu prevučena pvd premazom. Potpisana je, prečnik iznosi 6,8 mm. Upravljanje ovim elementom teče jednakomerno, uvijanje u ležište je kratko i prilično lako.
Prilog 137088
Bezel je napravljen iz brušenog čelika i matiran je. Širina iznosi 4,3 mm. Nije rotirajući, jer se ne radi o satu ronilačke prirode.Napravljen je za aktivnosti na katamaranu odnosno na uzburkanoj površini mora. Sadrži minutnu skalu i dodatno je ukrašen sa 6 pvd premazanih imbus šrafova. Konveksno se spušta prema rubu kućišta.
Prilog 137089
Poklopac kućišta je napravljen iz brušenog nerđajućeg čelika i ušarafljen je. Središnji deo sačinjava gravura katamarana Turanor Planet Solar.
Prilog 137090
Kućište ostavlja vrlo povoljan utisak. Kompaktno je i masivno baš onoliko, koliko dolikuje ovom sportskom satu. Pošto nije ronilačkog tipa, njegov oblik nije stisnut i može se reći, da ima prostora za disanje. Rubovi su lepo obrađeni, neme oštrih ivica i na svakom detalju je primetno, da se radi o vrlo važnom projektu proizvođača. Lugovi se blagim naklonom potpuno sjedinjuju sa površinom ruke i sat bez ikakvih poteškoća održavaju u odgovorajućoj poziciji.
Staklo je safirno, sa antirefleksnim slojem. Postavljeno je 0,5 mm nad rubom kućišta i blago se spušta prema sredini. Prečnik staklene površine iznosi 32,4 mm.
Brojčanik je tamno plave boje, koja se u zavisnosti od položaja refleksira u crnu. Ono što krajnje definiše izgled ovog sata je 3D podloga sa uzorkom paukove mreže. Jedinstveno dizajnersko rešenje, koje sportskom satu dodaje pitku dozu elegancije. Datum se nalazi na poziciji 3. Ako bih nešto promenio, onda bih pozadinu datuma obojio bojom brojčanika, a display bi bio bele boje.
Indeksi i markeri su postavljeni na podlagu brojčanika. Indeksi su izraženi velikim arapaskim brojevima 12, 6 i 9 i nisu luminirani. Visoko su polirani i menjaju boju u zavisnosti od položaja ruke. Od visokog sjaja do tamne nijanse. Markeri su postavljeni na podlogu brojčanika, imaju oblik bisera i uovičeni su poliranim srebnim rubom. U celini su premazani sredstvom za luminaicju.
Kazaljke su streličaste, srednje široke i luminirane. Donji deo minutne kazaljke je skeletoniran.
Težina sata sa originalnom narukvicom iznosi 127 g. Deklarirana vodoodpornost je opredeljena sa 20 ATM, odnosno 200 metara. Očekivano, uzevši u obzir namenu upotrebe sata, koji mora izdržati silu i zapljuskivanje talasa prilikom maksimalne brzine plovila.
Narukvica je napravljena iz gume. Radi se o prilično elastičnom i dobro prilagodljivom materijalu. Širina kod lugova iznosi 22,5 mm, a kod kopče 20,0 mm. Debljina narukvice je 2,8 mm. Vanjski uzorak na obe strane upotpunjava natpis Planet Solar.
Kopča je napravljena od brušenog čelika i potpisana je. Zatvara se na klik i ima sigurnosni poklopac.
Sat pokreće automatski mehanizam sa opcijom ručnog navijanja ETA 2824-2. Sadrži 25 rubina, frekvencija iznosi 28.800 b/h i ima rezervu snage od 38 sati. Komplikacija mehanizma je datum. Sadržava hacking funkciju, kod koje se sekundara prilikom podešavanja vremena zaustavlja. U ovom slučaju radi se o elabore verziji mehanizma, koja je podešena na 3 pozicije i ima deklarisano odstupanjeje +- 7 do 20 sekundi dnevno, ali u praksi dostiže veću preciznost.
Kalibar je nastao 1961 godine, neposredno iz ETA 1427 kalibra. Serijski se proizvodi od 1982 godine, bez ikakvih promena. Važi za takozvani workhorse mehanizam i svakako spada u temeljne stubove proizvođača, sa kojim je stekao večnu popularnost i važi za jedan od najboljih i najpouzdanijih tipsko proizvedenih kalibara u istoriji horologije.
Luminacija sata je nešto ispod proseka i Candino bi morao ovom sadržaju posvetiti više pažnje. Ono što je dobro, da traje čitavu noć ali intenzitet je već od početka slabašan.
Sat dolazi u crnoj drvenoj kutiji, privlačnog izgleda. Na poklopcu je utisnut logotip Candino. Jastučić na kome je postavljen sat je iz umetne kože. Oba unutrašnja dela su prevučena filcom, što satu pruža dobru zaštitu. Proizvođač zaslužuje potpunu pohvalu za ovaj prateći deo proizvoda.
Candino Planet Solar mi je vrlo drag sat, koji ima nekoliko prijatnih suprotnosti.
Obično naziv Solar povezujemo sa kvarc satovima na solarno punjenje, a ovde se ipak radi o automatskom satu.
Kada vidimo gumu, široki bezel i 20 ATM vodoodpornosti, predpostavka je, da se radi o ronilačkom satu ali ovde to nije slučaj,jer je reč o idealnom satu za aktivnosti na površini vode.
Izgled sata, Swiss Made, automatika, safir, Candino – nije moćno, ali ipak, ime sa određenom reputacijom, na neki način limitiriana serija - očekujemo višu cenu nego 450 €, koliko je potrebno izdvojiti za ovaj odličan proizvod.
Candino je ovaj sat posvetio plementioj misiji u funkciji prirode. Mogu reći, da je pokazao isti odnos do svojih kupaca, jer nema puno ovako prijatnih i dobro napravljenih Swiss Made automatik satova, koji se mogu dobiti po zaista pristupačnoj ceni.
Opet problemi sa postavljenjem slika sa slike, koje nedostaju postavljam ovde u jednakom redosledu
Poslednja ispravka: VLADAN P (9.5.2018. u 21:55)
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
POLJOT BLUE ANGELS CHRONOGRAPH
Sa novim političkim sistemom, odnosno raspadom Sovjetskog Saveza, 1991 godine, dolazi do promena i u Prvom Moskovskom Časovnom Zavodu. Već naredne godine postaje akcionarsko društvo. Mada je iste godine Poljot na međunarodnoj egzbiciji u Lisabonu, dobio glavno priznanje za kvalitet kalibra 3133, nova struktura nije uspela, da zaustavi smer stagnacije u kojem se kompanija našla i koji je polako vodio ka neminovnom kraju, deceniju i po kasnije.
Bez obzira na to, u tom periodu, napravljeno je nekoliko odličnih modela, koji su i danas rado viđeni u kolekcijama ljubitelja, ne samo ruske časovničarske delatnosti.
1994 godine plasirana je linija Albatros, koja je pokušala, da bude dosledan naslednik legendarnih Poljotivih hronografa, kao što su Kirovskie, Sturmanskie, Okean i Strela. Najpoznatiji model iz serije je bio Poljot Blue Angels, posvećen legendarnoj eskadrili ruskih akrobatskih avijatičara. Sat, koji ne sakriva, da je ideju za izgled našao u Breitling Navitimer-u. Čak su i prvi modeli (plasirani 1997 godine) nosili zvanični naziv Poljot Blue Angels Navitimer, a naziv Navitimer se nalazio na brojčaniku između hronografskih polja.
Zanimljivo je, da se Breitling u početku nije protivio upotrebi naziva vlastitog modela. Prema nekim svedočenjima blizu Poljota, to su uslovljavali time, da sat ne sme, da sadrži unutrašnji rotirajući bezel, koji je jedan od glavnih karakteristika švajcarskog izvornika. Tako je ostala fiksna unutrašnja okrugla skala, kojoj je funkcija u najvećoj meri bila sužena na tahimetersku upotrebu i možda još važniji, veoma moćan, estetski faktor.
Početkom nove decenije taj natipis izostaje sa brojčanika, dok fiksni bezel ostaje. Model je bio proizvođen u tri boje: beloj, crnoj iplavoj. Pred sam kraj postojanja Poljota izlazi i sat, koji je danas jedan od dražih članova moje kolekcije.
Kućište je napravljeno od nerđajučeg čelika i u celini je visoko polirano.
Dimenzije sata bez krunice su: širina 40,0 mm, visina 15,6mm i dužina 40,0 mm.
Razdaljina od luga do luga iznosi 45,8 mm, a između lugova 20,0 mm.
Krunica se nalazi na poziciji 3 i nije zaštićena kućištem, ali položaj hronografskih pushera ipak daje određenu zaštitu od neželjenog kontakta sa raznim predmetima. Nije ušarafljiva. Napravljena je od poliranog čelika. Potpisana je, a njen prečnik iznosi 7,0 mm. Pohvalio bih ovako veliki prečnik krunice u odnosu na kućište, jer omogućava lak prihvataj i tečno navijanje sata.
Hronografski pušeri su vrlo manipulativni. Pokreatnje, zaustavljanje i resetiranje štoperice je lako, ne prozrukuje nikakve probleme i kazaljka štopera se lepo vraća u početnu poziciju.
Zanimljiv je način postavljanja datuma, kod kojeg se sa svakim vraćanjem kazaljke za sat, iz pozicije 1 na poziiju 11, datum pomiče za 1 dan.
Bezel nije rotirajući, napravljen je od poliranog čelika i koso se spušta prema rubu kućišta. Njegova vanjska strana je jednakomerno nazupčena. Širina iznosi samo 2,0 mm, što vizualno povećava obim sata.
Poklopac kućišta je napravljen iz brušenog nerđajućeg čelikai ušarafljen je. Karakteriše ga kvalitetno urađena gravura logotipa proizvođača.
Završna obrada kućišta je vrlo korektna i možemo je ubrojiti u pozitivne karakteristike proizvoda. Elementi su kvalitetno polirani, rubovi lepo finiširani, bez nepotrebnih oštrina, a središnji deo poklopca je takođe kvalitetno matiran i gravura odlično urezana u čelik. Primetno je, da sat dolazi iz kuće sa dugogodišnjom tradicijom i iz ruku vrsnih majstora.
Staklo je mineralno. Visoko je uzdignuto nad razinom kućišta i time dosta izloženo mogućim ogrebotinama i većim oštećenjima. Prečnik staklene površine iznosi 35,5 mm.
Brojčanik je plave boje, koja se preliva u nijansama u zavisnosti od položaja sata. Spektar je od svetlo, preko metalno plave, do teget plave. Datum se nalazi na poziciji 6. Pozadina prozora je bela i odlično se uklapa sa hronografskim poljima, koje su takođe iste boje. Na poziciji 12 se nalazi silueta aviona eskadrile Blue Angels, a ispod njega i naziv te vojne jedinice.
Markeri su u obliku izoštrenih barova i postavljeni su na podlagu brojčanika. Visoko su polirani. Nisu uovičeni, srebne su boje i sa obzirom na brojčanik, koji je obilat podatcima, dobro su čitljivi.
Plava podlaga brojčanika sadrži još tri okrugle skale, koje sadržavaju podatke, koji su pilotima potrebni za avijatičarske kalkulacije. Nama, običnim samrtnicima, su dobrodošle jer ulepšavaju izgled sata i povećavaju dinamiku dizajna.
Mesto unutrašnjeg bezela zauzima belo polje tachymetra, kojeje široko i koso se uzdiže prema rubu staklene površine. Svojom bojom i pojedinim crvenim indeksima se odlično uklapa sa ostalim elementima brojčanika.
Kazaljke su u obliku mača. Uske su i premazane sredstvom za luminaciju. Kazaljka hronografa je zlatne boje a obeležava je jarko crvena oštrica na vrhu. Kazaljke malog sekundnika i hronografa su crne.
Dodao bih, da je prava šteta, što brojčanik ili bar poklopac nije označen poreklom države proizvodnje sata. Deluje, kao da Poljot nije želeo posebno isticati, da sat dolazi iz Rusije. Razlog treba tražiti u činjenici, da je u vreme tranzcije gubio popularnost na domaćem tržištu, jer je sva pažnja domačih kupaca bila usmerena na proizvode sa zapada, a ni u bivšim državama Sovjetskog Saveza, reč Rusija u to vreme nije bila preterano dobrodošla. Što se tiče zapadnih tržišta, gde je firma u svojim najboljim danima izvozila i do 70 % proizvodnje, preterano isticanje ruske vojne jedinice opet nije prestavljalo pametan komercijalni potez. Podatak o poreklu sata odnosno zemlji proizvodnje nije prisutan ni u prvoj seriji naziva Blue Angels Navitimer.
Originalna narukvica je napravljena iz nerđajučeg čelika.Sastavljena je iz redova sa 5 linkova, koji su visoko polirani. Prijatnog je izgleda. Ne može se tvrditi, da se radi o visoko kvalitetnom činiocu proizvoda ali je ipak dovoljno dobar, da ispred njega možemo postaviti pozitivan predznak. Širina kod lugova iznosi 20 mm i spušta se na 17,6 mm kod kopče.
Kopča je takođe napravljena iz poliranog čelika, potpisana je i sadržava sigurnostni poklopac. Zatvara se na klik.
Sat pokreće mehanički hronografski mehanizam na ručno navijanje Poljot 3133. Sadrži 23 rubina, frekvencija iznosi 21.600 b/h i ima rezervu snage od 48 sati. Komplikacije mehanizma su datum, mali sekundnik i hronograf, koji meri vreme do 30 minuta.
Ovaj kalibar se pojavio 1976 godine, kada su postrojenja u PGČZ zamenili sa švajcarskom opremom i u tu svrhu preuzeli legendarni mehanizam Valjoux 7734, kojeg su modificirali. Povećali su broj rubina sa 17 na 23 ifrekvenciju iz 18.000 na 21.600 poluosiclacija na sat.
Ako tražimo slabije osobine ovog sata, onda treba sačekati mrak. Luminacija je potpuno anemična i mutna. Dosta brzo i ona tone u san.
Sat dolazi u vrlo prijatnom i kvalitetnom kožnom kompletu, koji je vrlo pogodan prilikom transportiranja proizvoda. Otvara se po celoj širini na sredini a unutrašnjost sadrži mesto za dva sata, jedan iznad drugoga, koji su pregrađeni zaštitnim crvenim tekstilom.
Poklopac je ukrašen logotipom Polet.
Odlična ambalaža, za koju ne verujem, da dolazi iz istog vremena, kada i sat. Deluje kao produkt odluke distributera, kod kojih se ovaj model tu i tamo još uvek može naći.
Poljot Blue Angels je sat, koji ima određne slabosti ali i mnoštvo prednosti.
Neke slabije strane sam naveo a jedna od onih, koja se ne sme mimoići je određena doza disfunkcionalnosti. Fiksni unutrašnji bezel je elemenat, koji je podelio sledbenike. Moj utisak je, da se radi o nepotrebnom kompromisu. Bez prvobitnog natpisa Navitimer, mogli bi dobiti pristojan homage Breitlinga.
Ipak, lepota sata je ono što ostaje i ovaj sat je prepun te osobine. Ono što je mene najviše privuklo je činjenica, da se radi o proizvodu,koji dolazi iz zadnjih izdisaja ove legendarne Sovjetske i Ruske firme i što sam ga uspeo dobiti kao NOS (New Old Stock). To je nešto, što za kolekcionara ima posebno značenje. Ako dodam, da je za to bilo potrebno 450 € i ako tu sumu uporedim sa aktualnom ponudom na tržištu, onda dani ponosa i slave, nemaju kraja.
Poslednja ispravka: Haifisch23 (9.5.2018. u 21:42)
-
Član
- Reputacioni uticaj
- 17
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Ne poznajem istoriju ruskog časovničarstva toliko, ali Blue Angels su američka akro grupa koja leti na F-18, čija je silueta na ciferu.
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Da, ovo je podatak,koji je i mene zbunjavao. Kada sam istraživao povezanost sa Ruskim letačkim jedinicama, nisam našao ništa pametno. Od toga, da postoji neka povezanost, kada je američka grupa došla u poset sovjetskim akrobatima, do toga, da je bila ustanovljena neka verzija sa ruske strane. Sve to se događalo u sredini '90. Na kraju sam više puta naleteo na podatak, da postoji ruska verzija ove akrobatske grupe, pa sam tako ostavio u ovom osvrtu. To je na kraju logično, jer ne verujem, da bi Poljot izdao zvaničan sat posvećen isključivo američkoj akrobatskoj grupi.
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Interesantan Poljot. Ne svidja mi se natpis Blue Angels na brojcaniku. U principu kupovinom ovog sata za ne tako mnogo novca dolazi se do legendarnog 3133 mehanizma.
Inace, ne postoji ruska verzija akro grupe Blue Angels. Blue Angels su americka mornaricka akro grupa. Prvi put su bili u Moskvi 1992.godine.
Ruske akro grupe su Ruski vitezovi, Strizi, Berkut.
Na zalost natpisom Blue Angels nije prvi put da neki ruski proizvodjac satova posvecuje svoje satove i/ili velica , uslovno receno, americka vojna dostignuca.
Hvala na izdvojenom vremenu i doprinosu forumu.
Poslednja ispravka: skydrummer (10.5.2018. u 14:10)
-
Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija
Hvala Sky!
Nisam se precizno izrazio. Blue Angels su zajedno sa Ruskim vitezovima u septembru 1992 u Moskvi imali zajedničku egzibiciju. To je bilo prvi put u istoriji i to je bio povod, da je Poljot ovom dogodku posvetio ovaj model. Verovatno je to bio zadnji pokušaj jačeg proboja na zapadno tržište.
Ono što je mene zbunilo, je da sam negde pročitao, da je nakon toga bio osnovan neki ogranak Blue Angelsa u Rusiji. Ali i ako je to istina, to verovatno nema nikakve veze sa zvaničnom ruskom vojskom.
U svakom slučaju, slažem se, da je natpis Blue Angels, kao i Navitimer suvišan.
Vaš status
- Ne možete postavljati teme
- Ne možete odgovarati na poruke
- Ne možete slati priloge uz poruke
- Ne možete prepravljati svoje poruke
-
Pravila foruma
Bookmarks sajtovi