mislim da zena a i mi da te banujemo...za ovaj malo OFF
mislim da zena a i mi da te banujemo...za ovaj malo OFF
next year at this time I'll be a millionaire
Fala jope. Sve ja ovo moram kriomice, šta ću, u papučama sam do ušiju. A za satnicu ništa ne garantujem, ovo je ispalo ovako zbog pritiska što vrši ovaj "stariji krilati cenjeni" član. Backarelli, taj sat sa rupicama na teget kaišu samo preko mene olađenog. Znači, za jedno dvaespet godina a nadam se i kasnije!
Vozdra, odoh da se spremam za na slavu.
PS Nemojte više o ženama, molim vas. Banovaće mi celu temu.
Idemo dalje, da se saberu "tri samuraja".
Obična Petica, "devojka za sve", čelična Pepeljuga. Postoji u bezbroj varijanti, možda su malo i preterali s tim ali definitivno je "sat za narod", VW buba među satovima. To kad kupiš nisi pogrešio, jedino ako si muško a nenamerno uzmeš sat za dame, a i to izgleda više nije greška. Unisex, metrosex... glavobolja. Elem, od viška Seika ne boli glava tako da i stara dobra Petica treba da ima svoje mesto u jednoj zbirci. Tu je nekako u sredini između prethodne dvojice: ima eleganciju a nije klasičan dress komad, naginje sportskom izgledu a nije neki atleta. Muva se i kupi od svakog po nešto. Ima ravno staklo, mineralno, modernije i bolje nego ovi pratioci. Nešto je mlađa od njih, serial kaže Jul 1976. što je svrstava među prve Petice sa 6309 kalibrom (6309-8840) i evo šta o mašini kaže dokumentacija, malo sam prevodio.
1976. Seiko lansira 63xx liniju mehanizama. Takođe ih projektuje Suwa Seikosha kao vid modernizacije 61xx linije zadržavajući njen pouzdan modul za automatsko navijanje kao i stabilni, veliki točak balansa. Kuriozitet 63xx linije je "registar mesečevih faza" u 6347 verziji. Najveća razlika između 61 i 63 linija je kalendar koji se kod 63 podešava okretanjem a ne pritiskanjem krunice. Nova linija se nije mnogo razvijala a nije preterano ni rasprostranjena, najduže se taj mehanizam zadržao u Seiko Diver 150m modelu, sve do 1988.
Mere: 36 x 41 x 11 mm. Mali sat? Paaa, jeste. Luminacija: tja, nema toga više.
Toliko, sad mi treba jedna pauza, duža.
Zanimljivo i dobro.
Zanimljiv tekst za dobar sat.
ZAJEDNO SMO SKUPA!
-pa ko, posle ovakvog izlaganja, nebi priuštio "peticu" u svoju kolekciju !
Vukas, tvoj txt za 5cu je otišao na moj PC (copy-paste) ...
Vukas, em Seiko satovi, em lepi ( a koji Seiko nije ) , em starovremenski da ne kažem "vintage" , pa još propraćeni zanimljivim tekstovima. Čestitam. U zdravlju ih nosio !
Ima satova na koje samo bacite pogled, pokupite tačno vreme i gotovo, nema emocije, nema misterije. Ništa.
Ima i drugačijih, na sreću. I to, opet, ima veze sa svim drugim samo ne sa tačnim vremenom. U mom slučaju, ima dosta veze sa nostalgijom. Ova tri Seika najviše me podsećaju na nekadašnji dnevni list "Sport".
"Ćale, šta radiš?"
"Čitam Sport"
???... "Kevo, matori je flipno, vidi ga - čita Seiko!"
Izgledaš kao ludak, ali dobar je osećaj. Čovek malo živne, motiviše se, podmladi... Ne baš za 200 sa preponama ali taman za jednu reli vožnju po Avali.
Električno plavi 6139 - 6012, sa tachy skalom, septembar 75. U sasvim pristojnom stanju, servisiran, iako mu nije otklonjena najčešća boljka: ne resetuje minute baš na nulu. Nekako serviseri "beže" od ovog mehanizma, težak je za saradnju. Ne mogu mnogo ni da naplate, bar kod nas, pošto nije skupocen sat. Hrono platforma je integrisana u onu donju, osnovnu, pa je mehanizam kompaktan i "tanak" za hronograf ali do besvesti nezgodan za servis. Pravi Japanac.
Da li da ponavljam sve ono poznato o 6139: dan (arapsko - engleski, sigurno ima živopisnu biografiju), datum, 30-minutni hrono registar, nema sekundaru dok ne aktiviraš štopericu a opet, lepo je što podnosi štopovanje na duže, pa ko voli sekundaru - eto rešenja. Čelik, mineralno staklo, 39 x 43 x 14 mm, i dalje se pati sa narukvicom sa "Petice", nikako da to zamenim, vidi se da ovi "uskočnici nisu njegovi. Mane... ne znam, možda krunica. Sitna, upuštena, načisto nezgodna za podešavanje vremena, a opet, to se i ne radi nešto mnogo često. I markeri, malo su krezavi, to bi trebalo srediti... Zato je cifer lep, mislim na boju, vibrantni ultramarin, šerpa plavo - po naški.
Ovaj drugi, malo ozbiljniji, polu-helmet verzija, 40 x 44 x 14 mm. Teget cifer, teget sportski kaiš "Piero Magli, Racer", Španija. 6139 7060. Sa tehničke strane sve je isto kao i kod prethodnog, osim: januar 76., hrono-reset brljavi na sekundari i ne radi rotiranje countdown prstena oko cifera. To bi trebalo da obavlja krunica (koja, uzgred, nije originalna) kada je u normalnom položaju, ali neće. Ne otvara mi se sat, tako da... Da ne zvučim kao kupac koji pokušava da obori cenu, reći ću da ovaj sat najbolje izgleda na ruci. Malo zbog kaiša, malo zbog sata, a nije ni ruka za bacanje... još.
Uopšte, 6139 postoji u xxx verzija, najpopularnija je "Pepsi" sa spoljašnjom plavo-crvenom tachy skalom a da li je neki "čudan" komad fabrički ili je modifikacija... to niko više ne zna pa ni Japanci. Ne pomaže ni originalni katalog sa "Speed-Timerima", kako su ih popularno nazivali.
Godina 1969. najpoznatija je po misiji Apollo 11 a malo manje po tome što se pojavljuje prvi automatik hronograf na svetu. Zenith El Primero. Posle Zenith/Movado dostignuća, iste godine stiže i Caliber 11, zajednički poduhvat firmi Heuer, Breitling, Buren i Dubois-Depraz. Negde između, osim što lansira Seiko Astron, prvi ručni quartz na svetu, Seiko diskretno proviruje sa 6139 mehanizmom, bez neke pompe, skromno, tipično za Japance. A trebalo je, tehnički gledano taj 6139 nije ništa skromnije dostignuće od navedenih iako ga sada trpaju u kategoriju tzv "polu-štopera". Možda je i to bio jedan od motiva da Seiko krene na stepenicu više sa 6138 linijom. Tu je to, kao i 6139 ali ozbiljnije, sa raznim legendama i retkostima njihove produkcije: UFO, Panda, Bull-head... Oba mehanizma spadaju u tadašnju "high-end" kategoriju sa patentiranim sistemom "vertikalnog kvačila" i "column wheel" rešenjem. Itd.
Malo detalja o Zmajevom (bivši vlasnik, hvala mu) satu: dva hrono registra, donji za 30 minuta, gornji za 12 sati, Tachymeter skala ispod mineralnog stakla, treba je namestiti, da oznaka 60 potrefi 12, rubini 21 ili 23, ne znam, postoje obe verzije, dan i datum, šteluju se okretanjem krunice na II položaju, 21.600 oscilacija na sat. Uh, da uhvatim vazduha.
40 x 42,5 x 15 mm, nabildovan, mini-helmet karoserija. Krštenica: jul 1976. Boje cifera podsećaju na nekadašnji F1 Lotus JPS, crna i staro zlato. "Nobles" sportista. Beli markeri i bele skazaljke, a crne na hrono registrima, ko bi rekao da takva kombinacija "pije vodu". Luminacija solidna, neko je to osvežavao. Samo ima vidljivu brljotinu nekakvog lepka oko devetke, nečija nepažnja. Oprašta mu se, meni je sat i tako sjajan!
Za neki dan prelazim na ronioce a ovo danas častim za punih 51.
Poslednja ispravka: Vukas (25.1.2012. u 18:15)
Ponestaje mi lepih reči...Bravo.
P.S.-Jel' ti to rođendan?
ZAJEDNO SMO SKUPA!
Hvala.
Jeste.
Bookmarks sajtovi