Osnovni časovnicarski pojmovi i objasnjenja
Kućište:
Case - kuciste,celik,zlato,platina
Narukca - rubber (guma,silikon), leather (koza), steel bracelet (metalna narukica)
Kopča - klasicna sa iglom, na preklop ili Butterfly (dupli preklop, sa skidanjem sata ali sirenjem bez otkopcavanja sigurnija)
Lugovi - uske ili drzaci za kais/narukvice. Sirina narukvice se meri po odstojanju izmedju uski/lug-ova. Dimenzija narukvice ili kaisa se predstavlja sirinama na lugovima i na kopci (npr 20/18 - misli se na mm)
Krunica - koristi za navijanje kod mehanickih satova, kod automatskih - najcesce prvi stepen sluzi za navijanje (ako mehanizam poseduje opciju rucnog navijanja), drugi stepen najcesce sluzi za podesavanje datuma, treci stepen doterivanje vremena. Slicno je i za kvarcne casovnike
Drukeri - dodatna dugmad (pusheri). Najcesce sluze za start/stop stopreice (hronografa, kako se to jos kaze) ili za brzo setovanje datuma (quick-set date) ili, u zavisnosti da li Vas sat ima neku drugu funkciju.
Staklo:
Plexy, Akrilno - ojacana plastika, laka za grebanje, ali i za poliranje
Mineralno - najcesce koriscena vrsta stakla na satovima. Napravljeno koriscenjem toplote i hemije, grebe se, moze da se menja ili polira. Postoje patentirane vrste mineralnog stakla, kao sto je Seikov Hardlex.
Safirno - sinteticki safir, ima osobine kao prirodni dragulj na skali tvrdoce od 0 do 10, poseduje tvrdocu 9 (samo je dijamant 10). Ali ipak je moguce ogrebati ga. Skoro je nemoguce ispoliraiti ga
Unutar kucista:
Cifer - plocica koja nosi markere. "Lice" sata
Luminacija - osvetljenost kazaljki, moze bit ostvarenfosforescentnim premazom, sto bledi vremenom ili trajnije reseno - cevcicama punjenim
tricijumom (vrsta gasa). Kada se kazaljke osvetle to se zove "punjenje" luminacije. Zatim u mraku kazaljke (a moguce i druge obelezene komponente) mogu duze ili krace (zavisno od kolicine i vrste premaza) odredjeno vreme sijati u mraku
Markeri na ciferu - Koriste se tri veste markera - indeksi (plocice), arapski brojevi (1, 2, 3...), rimski brojevi (I, II, III...)
Vrste mehanizma:
Kvarcni - sat na baterije, traje koliko i sama baterija. Potrebna zamena baterije kada se istroši
Mehanicki - rucno navijanje sata, zavisi od mehanizma koliko ce da radi (rezerva snage) nekad 2 nekad 8 dana (kod skupljih). Ovakvi satovi se jos zovu i navijaci
Automatik - takodje mehanicki satovi ali sa "samonavijanjem". Najcesce koriscen u savremenim mehanickim satovima. Pomeranjem ruke i samim nosenjem, teg u satu ce navijati oprugu sata. Zavisno od mehanizma sata, postoji opcija da se mehanizam navija i rucno, navijanjem krunicom (engl. hand wound) a takodje na nekim satovima moze da se zaustavi sekundara, kako bi se precizno podesilo vreme (hacking).
Eco drive - kvarcni mehanizam koji koristi punjivu bateriju, koja se puni preko ugradjene solarne celije. Radi se o izumu kompanije Citizen, mada se sa drugim nazivima (Solar, Tough Solar) moze sresti i kod drugih proizvodjaca - Casio, Seiko itd. Ovakvi mehanizmi obicno imaju duzi vek baterije (od 5 do 15 godina) ali su same punjive baterije dosta skuplje od klaiscnih ugradjivanih u satove sa kvarcnim mehanizmima.
Kinetik - Kinetic ima klasičan kvarcni mehanizam, ali sa punjivom baterijom. Na teg je montiran jak magnet i namotaji, te se njegovim okretanjem indukuje el. energija potrebna za punjenje baterije.
Mehanizmi satova:
Uglavnom se sve svodi na ETA (proizvodjac sa dugogodisnjom tradicijom) pa ce biti akcenat kod nje:
ETA 28** - trenutno aktuelna serija mehanizma. U zavisnosti od nacina implementacije, broja komplikacija (datuma, dan u nedelji, druge vrmeneske zone t.j. GMT), polozaja sekundare - razlikujemo dve generacije mehanizma:
- 2824 i 2836 koji spadaju u jeftinije ali izuzetno izdrzljive i kvalitetne. Aktuelna verizja 2824-2 poseduje datum i centralnu sekundaru (datum je najcesce na pozociji 3h) dok 2836 poseduje uz centralnu sekundaru, datum i dan u nedelji (postoje dorade da se umesto dana/datuma prikazuje GMT).
- 289x spada u finije i skuplje mehanizme. Postoji mnogo varijacija i modela, 2892-a2 (ili krace samo 2892) ima klasicnu centralnu sekundaru i datum, 2893 ima i dodatnu GMT t.j. drugu vremensku zonu, 2894 poseduje stopericu t.j. hronograf modul, 2895 poseduje "malu" sekundaru u podbrojcaniku, 2897 pokazivac rezerve snage (power reserve) itd.
Eta 77** mehanizam koji ima u sebi komlikacije opet u zavisnosto gde mu stoji datum i hronografi. Trenutno aktuelne verzije su 775x (7750, 7751, 7754...) sa automatskim navijanjem i 776x sa rucnim navijanjem
Rubini
Citiram sam forum:
Odnosno sintetički safir predstavlja veštačko drago kamenje koje se koristi u izradi satova, isključivo u ležajevima rotirajućih elemenata kako bi se habanje istih svelo na minimum. Broj ugrađenih rubina ne utiče direktno na vrednost sata. Optimalan broj rubina u mehanizmu najčešće je oko 18 dok se veći broj preostalih uglavnom koristi za ukrašavanje mehanizma.
Chronometer, Chronograph, Turbilion i sve sto Vas zanima imate na linku ispod, ali ovaj deo je samo za one koje bas nisu duze vremena na forumu ili ne znaju da mogu da nadju...
Elem na linku je i sve bolje objasnjeno nego sto sam ja pokusao, ali ja sam isao po recima ljudi koji nisu bas toliko zacopani u sve ovo...
Pride se izvinjavam ako sam nesto lose objasnio ili intrepretirao, jel i nisam bas neki poznavalac recimo mehanizama.... ali evo linka za sve ovo sto je i gore napisano:
Satovi - Svet Satova - Terminologija o satovima
Bookmarks sajtovi