(bas mi je drago sto je diskusija dobila jos jednog ucesnika. )
ne mogu bas da se slozim s ovim jer u pocetku je i zadatak slikarstva bio da prikazuje i belezi "stvarnost", pa su se i slikari cenili prema tome koji je bolje podrazavao ono sto vidi. postoji i latinska izreka u vezi s tim (mada se znacenje ocitava u vise nivoa): pictura est laicorum literatura, odnosno 'slikarstvo je knjizevnost laika', drugim recima i pomalo banalizovano - sliku razumeju i oni nepismeni jer je na njoj sve jasno i poznato, jer ona prikazuje ono sto svako moze da vidi ili zamisli. jasno, vremenom su se ti stavovi i pogledi promenili.
s fotografijom je slicno. kao sto si rekao, fotografija je stvorena s ciljem da prikazuje stvarnost, ali ako tako posmatramo stvari, onda oduzimamo fotografiji pravo na umetnicki zivot. i drugo, to je danas samo jedan njen deo. to je dokumentarna fotografija, reporterska fotografija i sl., ali tu se prica niposto ne zavrsava. danas postoje razne druge kategorije (apstraktna, konceptualna, ulicna, portereti itd.) kojoj nije iskljucivi cilj da predstavlja stvarnost, vec fotograf ima punu slobodu da da svoj, krajnje licni pecat onome sto vidi kroz objektiv! tek tada fotografija dobija mogucnost da prevazidje tu primarnu, podrazavacku ravan.
ako bih sveo umetnicku fotografiju samo na to da li je neko na privlacan nacin fotografisao npr. galeba u letu, onda se to vise tice fotografske tehnike ili upornosti da se galeb uhvati u odredjenom trenutku, a to nije umetnost, bar ne kako je ja shvatam. to je umesnost. ako moja trogodisnja cerka uzme aparat i slucajno okine i uhvati galeba u savrsenom trenutku, ni to ne mogu da nazovem umetnickom fotografijom, niti nju vrhunskim fotografom. dakle, potrebano je znanje, iskustvo, namera, ali i talenat i vizija. nema nikakvog razloga da se taj kreativni proces, u koji je sve ovo navedeno ukljuceno, zavrsi okidanjem prekidaca na fotoaparatu!
da, potpuno se slazem da je prava je umetnost uhvatiti savrsen trenutak na savrsen nacin, ali opet, ne mislim da obrada od prosecne slike moze da napravi savrsenu! ali recimo i da moze - zar i to nije umetnost? ako neko vidi potencijal "prosecne" fotke i ako vidi nacin i zna kako da od nje napravi nesto posebno? za mene jeste. uostalom, vratimo se paraleli sa slikarstvom - velike slikare od "slikara malog formata" i razlikuje to sto vide kako da od istog motiva naprave dobru sliku! danas je nivo akumuliranog znanja i tehnicke uvezbanosti takav da svi mogu da, ukoliko zele, steknu tehniku i znanje - svako bi mogao da komponuje kao mocart ili slika kao dali. ali to se ipak ne desava. slicno je i sa fotkama - svako bi mogao da pravi dobre obrade i dobre fotke jer se foto oprema moze danas nabaviti po pristupacnim cenama, a uputstva i tutorijali za obradu su svuda po fotografskim forumima. ali, to ipak nije slucaj, i zato mislim da fotografija podleze istim kriterijumima kao slikarstvo (dobro, ne bas istim, jer slikarstvo zahteva poznavanje slikarskih tehnika, anatomije i sl., ali vrlo slicnim kad su u pitanju kreativnost, odnosi masa, boja, kadar, perspektiva i druge stvari koje cine likovnost dela).
kreativnost u fotografiji se najbolje vidi na tematskim takmicenjima na posebnim okupljanjima slicnim slikarskim kolonijama, kada se postave motivi, pa ih svako fotka na svoj nacin. interesantno je bilo takmicenje organizovano prosle godine u novom sadu, na kom je ucestvovalo nekoliko desetina fotografa. onda se videlo koliko razlicitih pristupa moze biti istom motivu, i kroz kadar i kroz obradu.
recju, smatram da je obrada sastavni deo fotografije, gde je samo fotkanje prvi deo procesa, a kreativna obrada drugi deo. ja se nisam usudio da budem odmah toliko decidiran, ali dzoni je to lepo i jasno rekao - nije pitanje da li hoces da obradjujes ili neces, moras! nema dobre fotografije bez dobre obrade.
naravno, to je moje misljenje i, da ponovim, ne postoji tacan odgovor na ovo pitanje, tako da svako mora definisati svoj stav.
Bookmarks sajtovi