Mali prikaz velike a zaboravljene i zapostavljene marke.
Neke činjenice:
Cortébert = najviše Grand prix nagrada Astronomske observatorije u Ženevi. Još od 1790. proizvođači se takmiče na polju preciznosti, dekoracije, hrono-ovoga, hrono-onoga... sve do pojave kvarcnog sata, 1967. Umesto observatorije, sad je tu COSC.
Neki trofeji sa svetskih i drugih izložbi:
1878. srebrna medalja na Pariskoj svetskoj izložbi
1880. zlatna medalja u Melburnu na međunarodnoj izložbi
1896. srebrna u Ženevi
1906. srebrna medalja u Milanu
1913. zlatna medalja u Stokholmu
1926. zlatna u Barseloni
Od kraja 19. pa do sredine 20. veka najveći snabdevač železnica, avio-kompanija i prekookeanskih firmi. Preciznim satovima, naravno.
Visoko kvalitetne mehanizme, po porudžbini, izrađivali su za sijaset vrhunskih marki (Rolex, Panerai, Omega...).
Dvadesetih uvode safety mainspring, "bezbednu" navijačku oprugu.
Među prvima su, kasnih tridesetih, serijski uveli Incabloc.
Krajem XIX veka, prvi džepni jump-hour (mehanički digitalac, autor Joseph Pallweber) izašao je iz te kuće. Ranih dvadesetih prošlog veka, takođe i prvi ručni jump.
Cortebert, oblast Jura, Swiss. Nekad i sad.
Zatim Logo i žig.
Novinski oglasi, reklame...
Primetićete da je watch mannequin, "Džordž Kluni" onog doba, bio vremešniji ali vrlo čio i raspoložen.
Malo istorije:
Osnivači - francuska plemićka familija Juillard, poznata po trgovini krznom. U početku: Manufaktur Raiguel Juillard et Cie. Abraham-Louis 1790. otvara časovničarsku radionicu u mestu Cortébert, pored Ženeve. Prva zvanična registracija firme 1855. Logo - malteški krst. Stotinak godina kasnije simbol menjaju u petokraki malteški krst, zbog Bliskoistočnog tržišta.
Četrdesetih godina XX veka je kompanija plasirala preko 20 različitih kalibara na tržište uključujući lepezu džepnih, železničkih satova koji postaju sinonim za marku. Poljska, Srpska, Turska i Egipatska železnica biraju Cortébert kao oficijelnu marku sata.
Firma ostaje pod okriljem porodice sve dok ih 1962. ne preuzme Omega, jedan od najstarijih komitenata. Omega ubrzo prestaje da plasira Cortéberte (verovatno su ispraznili magacin) i brand preuzima talijanski Perseo, marka koja je inače za vreme WW2, a i pre, bila član Cortébert divizije. Ranih osamdesetih proizvodnja se obustavlja a proizvodni prostor pretvara u stanove. Šest generacija Juillarda smenjivalo se na čelu kompanije. Perseo bi trebalo da je vlasnik brenda ali kuriozitet predstavlja pojava "Corteberta" u Ukrajini (na moju veliku žalost), tako da je pitanje šta se uopšte događa sa licencom...
Bookmarks sajtovi