SICURA
( U šetnji među divovima )
Uvod
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat velikog ličnog interesovanja za starovremenske satove i mehaničke satove. Cilj teksta jeste da , koliko je to moguće, pruži uvid u istoriju kompanije Sicura i raznovrsnost satova koji su izlazili iz pogona ove kompanije. Biće reči i o specifičnim satnim mehanizmima koji su danas gotovo zaboravljeni a imali su svoju ulogu u istoriji časovničarstva. Takođe nameće se i razjašnjenje odnosa između kompanije Sicura i Breitling. Postoje i Sicura satovi novije proizvodnje . Čija je to kompanija , ko i od kada raspolaže imenom Sicura nije predmet razmatranja ovog teksta . Kao što je rečeno , tekst se bavi starovremenskim modelima koji su stvarali ime Sicura.
Prvo što treba reći o Sicuri jeste da postoji vrlo malo podataka o toj kompaniji . Šturi su podaci o tome ko ju je tačno osnovao , kada je osnovana i do kada je poslovala. Kao predsednik kompanije pominje se jedino Ernest Schneider ( grupa slika 1 ) tako da je vrlo verovatno on i osnivač. Prema nekim izvorima kompanija svoje početke vezuje za 30-te godine prošlog veka. Tačnost tog podatka je diskutabilna jer ako pokušate da pronađete Sicura sat iz 30-tih, 40-tih, 50-tih godina prošlog veka imaćete ozbiljan problem. Drugi izvori navode da je Sicura postojala samo tokom 60-tih i 70-tih godina prošlog veka. Bilo kako bilo svoje najsjajnije trenutke Sicura beleži upravo u tom periodu. Dakle tokom 60-tih i 70-tih godina.
Grupa slika 1
Sicura satovi su interesantni po više osnova a za firmu se vezuje i mit koji opstaje do današnjih dana. Satovi ove kompanije pravljeni su sa ciljem da se za što manje novca ponudi što je moguće lepši i interesantniji sat, zadovoljavajućeg kvaliteta . Kada je neka kompanija mala i mlada a šeta među divovima tražeći svoje parče kolača , potrebni su joj neki aduti . Aduti kompanije Sicura bili su pre svega cena, dizajn i raznovrsnost modela. Da bi se dobio jeftin sat štedelo se gde god se moglo. To znači da su kućišta izrađivana od mesinga koji je zatim hromiran i korišteni su jeftini mehanizmi koji su imali tzv. pin pallet escapement ( ovi mehanizmi mogu se naći pod imenom „pin pallet movements“ ). O ovim mehanizmima nešto kasnije. Kompanija Sicura može se naći pod sledećim imenima: Montres Sicura S.A. Grenchen; Sicura Uhren A.G. Grenchen; Sicura Watch Company Ltd. Grenchen.
Kada se govori o adutima Sicure pomenuta je raznovrsnost modela. Sicuri možete zameriti neke stvari ali ne i nedostatak raznovrsnosti. Sicura je proizvodila kvarcne satove ( LED i LCD ) , kvarcne satove sa solarnim ćelijama , tzv. jump hour satove tj. mehaničke satove sa digitalnim prikazom vremena, mehaničke hronografe , mehaničke satove sa funkcijom alarma. Mehanizme su kupovali od kompanija specijalizovanih samo za proizvodnju mehanizama.
Već je rečeno da su Sicura satovi , u ogromnoj većini slučajeva, koristili jeftine mehanizme poznate pod nazivom „pin pallet movement“ . Bitan sklop svakog sata jeste zaprečni sklop ili na eng. „ Swiss lever escapament“ , ili „lever escapement“ ili samo „escapement“ . Zaprečni sklop čine zupčanik ankera ( escape wheel ) , anker ( ancre ili pallet fork ) i balansni točak zajedno sa balansnom oprugom , osovinom itd. ( sklop balansnog točka se lepo vidi na fotografijama ) . Suština zaprečnog sklopa jeste da obezbedi ravnomerno oslobađanje energije glavne opruge ili pogonske opruge. Dakle zadatak mu je da spreči nekontrolisano okretanje zupčanika i na taj način daje ritam čitavom mehanizmu.
Grupa slika 2
Napraviti zaprečni sklop nije ni jednostavno ni jeftino , zato čak i neke kompanije koje prave sopstvene mehanizme ( tzv. „ in-house“ ) kupuju zaprečni sklop, rubine, glavnu oprugu itd. od specijalizovanih kompanija. Napraviti pouzdan satni mehanizam je zahtevan posao kako po pitanju znanja tako i po pitanju finansija i vremena. Postavlja se pitanje kakve veze ima sve prethodno napisano sa tzv. „pin pallet“ mehanizmima . „Pin pallet“ mehanizmi napravljeni su iz želje da se satovi učine široko dostupnim i u početku su ugrađivani u džepne satove, stone i zidne satove a kasnije i u ručne satove. Ne znam tačnu godinu kada su ovi mehanizmi počeli da se ugrađuju u ručne satove mada to i nije toliko bitno za ovaj tekst. Dakle , suština je u tome da se za što manje novca napravi mehanički satni mehanizam . Svugde se štedelo. Korišteni su jeftini materijali, malo rubina ( često samo jedan rubin ) , nije bilo dekoracije , mostovi su nekada rađeni od lima ( recimo kod hronografa ) i zaprečni sklop je dizajniran tako da bude jeftin i u datim okolnostima što je moguće efikasniji. Upravo po zaprečnom sklopu tj. „pin pallet escapement-u“ ovi mehanizmi i nose naziv „pin pallet movements“. Dizajn „pin pallet escapement-a“ je specifičan . I tu se štedelo. Ovu vrstu zaprečnog sklopa lako je prepoznati po viljušci tj. ankeru koji nema rubine nego dve male šipkice ( pin- igla,čioda ) pa je i sam zupčanik ankera ( escape wheel ) jednostavnijeg dizajna. Zbog ovako dizajniranog zaprečnog sklopa i odstupanja mehanizma su nešto veća nego kod mehanizama sa uobičajnim zaprečnim sklopom. „Pin pallet“ mehanizmi ugrađivani su u satove koji su zbog niske cene često nazivani dolar satovi tj. satovi za dolar. Međutim i pored svih mana ove mehanizme ne treba podcenjivati jer i među njima ima razlike po pitanju kvaliteta izrade, broja rubina itd. Recimo neki mehanizmi imaju 21 ili 25 rubina što je pomalo čudno za mehanizme na kojima se štedi. U svakom slučaju mogu se naći satovi stari nekoliko decenija koji su očuvani i nakon servisa rade sasvim normalno. Uslovno rečeno problem sa ovim mehanizmima je to što su bili suviše jeftini tako da je servis mehanizama bio skuplji od samog sata. Drugim rečima bilo je jeftinije baciti sat i kupiti nov nego postojeći nositi na servis.
Kako izgleda jedan „ pin pallet escapement “ može se videti na sledećim fotografijama. Na prvih pet fotografija je zaprečni sklop mehanizma iz stonog sata ( veći su delovi pa se lepše vide detalji).
Grupa slika 3
U ovom delu teksta biće predstavljeni neki od modela Sicura satova.
„Jump hour“ satovi
Tzv. jump hour satovi tj. mehanički satovi sa digitalnim prikazom vremena spadaju među najprepoznatljivije Sicura satove. Ako volite ovu vrstu satova ime Sicura nije vam promaklo. U ove satove Sicura je ugrađivala nekoliko mehanizama. U pitanju su sledeći mehanizmi: BF 582 - digital CLD ( sreće se i oznaka BFG 582, odnosno Baumgartner 582 ) , zatim BF 866- digital CLD , EB 8461 , a od automatika tu je BF 158 31/7 ( Baumgartner 158 31/7 ) . Moguće je da su ugrađivani još neki mehanizmi .
Ovde je prikazan jedan Sicura „jump hour“ sat sa mehanizmom BF 582 ( digital CLD ). Mehanizam je ručni navijač, ima 17 rubina ( inače ovaj mehanizam postoji u izvedbama sa 1,5 i 25 rubina ), 21600 vns, rezerva snage iznosi 44 sata, „pin pallet escapement“ .
Grupa slika 4
Tu je i Sicura “jump hour“ sa mehanizmom Baumgartner 866 ( digital CLD ), ručni navijač, 17 rubina ( ovaj mehanizam postoji i u varijanti sa 1 rubinom ) , 18000 vns, 32 sata rezerva snage, „pin pallet escapement“ .
Grupa slika 5
Sledi Sicura „jump hour“ sa mehanizmom EB 8461 . Ime ovog modela je Sicura Volta III a ljubitelji ovih satova ga znaju i pod imenom Instalite što je u stvari Sicurin naziv za vrstu osvetljenja. Prema prikupljenim podacima ovaj sat je predstavljen 1969. godine ali se na tržištu pojavio u prvoj polovini 70-tih ( pominje se 1973. godina ) .Takođe pominje se da je ovo prvi masovno proizvođen „jump hour“ sat sa veštačkim svetlom . Sat je mehanički ali za osvetljenje koristi dve baterije ( 2 x 1,5 V ) . Mehanizam je EB 8461, ručni navijač, 17 rubina ( ovaj mehanizam postoji i u verziji sa jednim rubinom ), 18000 vns, rezerva snage iznosi 39 sati, „pin pallet escapement“ .
Grupa slika 6
Sicura „jump hour“ sa automatskim mehanizmom oznake Baumgartner 158 31/7 – digital CLD, 18000 vns, 17 rubina ( ovaj mehanizam postoji i u verziji sa 1 i 25 rubina ) , rezerva snage 36 sati , „pin pallet escapement“ .
Grupa slika 7
Bookmarks sajtovi