Seiko – službeno izdavani vojni satovi
Uvod
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat velikog ličnog interesovanja za vojne satove, istoriju i u ovom slučaju satove proizvođača Seiko. Za pisanje teksta korišten je velik broj izvora, tekstovi su prevedeni, u izvesnoj meri izmenjeni, dopunjeni, dodatno prokomentarisani i obogaćeni velikim brojem fotografija, čineći ovaj tekst apsolutno jedinstvenom celinom. Cilj teksta jeste da prikaže Seiko satove kao i satove koji su izlazili iz Seiko korporacije a koji su bili izdavani kao službeni vojni satovi. U tekstu nisu prikazani Seiko vojni satovi iz perioda Drugog svetskog rata jer je naglasak na satovima novije proizvodnje. Takođe u tekstu će biti reči i o mehanizmima koji su ugrađivani u ove satove a koji su u svoje vreme predstavljali mala remek dela. Isto tako biće reči i o satovima čije je pretpostavljeno vojno poreklo obavijeno misterijama i glasinama.
Postoje časovničarske kompanije čija se imena više vezuju za vojne satove ( Lemania, Heuer,Tutima, Hamilton...) i kompanije čija je povezanost sa vojskom poznata malobrojnim zaljubljenicima i dobrim poznavaocima vojnih satova. Jedna od takvih kompanija je i Seiko . Seiko ( Seikosha ) je bio poznat proizvođač vojnih satova u carskom Japanu. Nakon Drugog svetskog rata ime Seikaviše se ne vezuje za vojne satove , bar koliko je meni poznato . U tim posleratnim godinama neke druge, mahom švajcarske, kompanije dolaze do izražaja. Međutim u prvoj polovini 80-tih godina prošlog veka Seiko se vraća proizvodnji vojnih satova. Naručilac satova je zemlja sa verovatno najbogatijom istorijom vojnih merača vremena. U pitanju je Britanija . Satovi koje je Seiko proizvodio za Britanske oružane snage (mahom RAF ) poznati su pod imenom „Seiko RAF issued chronographs“ . Postoji prva i druga generacija Seiko RAF hronografa.
Prva generacija Seiko RAF hronografa bila je namenjena pilotima i navigatorima RAF-a i izdavana je od oktobra 1984.do novembra 1990. godine. Postoji podatk da je za taj period izdato 11307 Seiko RAF hronografa prve generacije. Fabrička oznaka tog Seika je 7A28-7120.
Po čemu su prepoznatljivi i cenjeni pomenuti satovi ? Prvo to je mehanizam oznake 7A28 koji predstavlja pravo remekdelo , ali o njemu nešto kasnije. Drugo to je dizajn sata. Seiko RAF prve ( a i druge generacije ) je tipičnog vojnog izgleda. To znači brušeno čelično kućište, ušrafljujući poklopac, crni brojčanik sa ispisanim arapskim brojevima, svetlećom masom premazane kazaljke, markeri i brojevi na brojčaniku, sat relativno malog prečnika, bar za današnje standarde, ušice kaiša povezane sufiksnom osovinicom a ne tzv. spring bar-om. Na poklopcu se nalaze ugravirane vojne oznake.
Detaljniji prikaz prve generacije Seiko RAF hronografa.
· Materijal kućišta:nerđajući čelik
· Dimenzije kućišta: 37mm ( bez krunice ) x 43 mm x 9 mm ( š x d x v), razmak između ušica je 20 mm
· Mehanizam: 7A28
· Materijal za osvetljenje: Prometijum 147 ( Promethium )
· Staklo: mineralno
· Napomena: prikazana su dva sata
Grupa slika 1
Kao što se vidi sa fotografija,hronograf sata može da meri 29 min, 59 sek i 9 desetinki. Gornji desni taster služi za startovanje i zaustavljanje štoperice. Donji taster je za resetovanje na nulu. Gornji levi taster je interesantan . Pritiskom na gornji levi taster zaustavljaju se sve kazaljke hronografa ali nije zaustavljeno merenje tako da ponovnim pritiskom na gornji levi taster kazaljke hronografa nastavljaju da mere od tamo gde bi inače bile da nisu prethodno zaustavljene. Drugim rečima ako startujete štopericu i posle 5 sekundi pritisnete gornji levi taster i sačekate npr. 5 sekundi a onda ponovo pritisnete gornji levi taster , kazaljka će nastaviti merenje od 10-te sekunde a ne od 5-te sekunde, dakle proces merenja nije prekinut. To je tzv. „splitfunkcija“ i pomoću nje praktično možete meriti više prolaznih vremena. Sa donje leve strane nalazi se krunica.
Grupa slika 2
Što se tiče vojnih oznaka, prvo imamo NSN broj ( NSN- Nato Stock Number ). On se sastoji iz tri grupe brojeva ,ukupno 13 brojeva. Prva grupa su brojevi 6645 , to je Nato oznaka ili šifra za merače vremena i može se sresti na vojnim ručnim satovima sa i bez hronografa. Druga grupa brojeva je 99 i označava zemlju porekla tj. zemlju u okviru koje je sat izdat ( ne proizveden nego izdat ). Broj 99 je Nato broj za VelikuBritaniju ( za SAD Nato broj je 00 mada na nekim službeno izdavanim američkim vojnim satovima stoji npr. 01, za Nemačku je 12, za Francusku je 14 ...) . Značenje treće grupe brojeva mi nije poznato ali ono za kolekcionare nije toliko ni bitno. Sledeća oznaka , koja se nalazi ispod NSN broja, jeste strelica koja označava državno vlasništvo . Strelica je poznata i pod nazivom Broad arrow ili crow’s foot-svrakina noga . Ispod strelice nalazi se serijski ili redni broj sata a iza kose crte nalazi se broj koji označava godinu izdavanja sata, tj. godinu kada je sat ušao u službu. U okviru grupe slika 3 možemo videti nekoliko poklopaca sa opisanim vojnim oznakama.
Grupa slika 3
Početkom 90-tih , prvu generaciju SeikoRAF hronografa menja druga generacija. Postoji podatak da je izdavanje druge generacije počelo januara 1993. godine.Fabrička oznaka tog modela je 7T27-7A20 . Drugu generaciju Seiko RAF hronografa pokreće mehanizam 7T27 koji je jeftniji i jednostavniji od mehanizma iz prve generacije .
Detaljniji prikaz druge generacije SeikoRAF hronografa.
· Marijal kućišta:nerđajući čelik
· Dimenzije kućišta: 37,7mm ( širina bez krunice i tastera) x 43 mm x 9 mm ( š x d x v ), razmak između ušica je 20 mm
· Mehanizam : 7T27
· Staklo: mineralno
· Materijal za osvetljenje: Prometijum 147 ( Promethium )
· Napomena: prikazana su dva sata
Grupa slika 4
Merni opseg hronografa ovih satova tj.mehanizma 7T27 jeste 29 minuta i 59 sekundi. Centralna sekundara je sekundara hronografa, gornji podbrojčanik je 30-minutni registar hronografa. Podbrojčanik na poziciji broja 9 služi za 24-časovni prikaz vremena tj. AM-PM funkcija ili kako još vole da kažu to je vojni prikaz vremena tzv. military time. Gornji desni taster služi za startovanje i zaustavljanje hronografa dok levi gornji taster služi za tzv. split funkciju ( zaustavljanje kazaljke hronografa bezprekida merenja ) i za resetovanje na nulu. Takođe treba primetiti da postoji prikaz datuma.
Grupa slika 5
Ono što je interesantno jeste da postoji druga generacija Seiko hronografa koji nemaju svetleći materijal na kazaljkama,markerima i brojevima na brojčaniku i to su podmornički satovi. Naime poznato je da su podmornički satovi bez osvetljenja decenijma unazad. Zašto? Zato što su se za osvetljenje vojnih satova koristili radioaktivni materijali kao što su radijum, tritijum, prometijum a nuklearne podmornice su opremljene osetljivim senzorima koji treba da upozore na prisustvo radijacije ukoliko dođe do otkazivanja ili nekog kvara na reaktoru. Ti senzori možda ne mogu da registruju radijaciju sa brojčanika i kazaljki vojnih satova kada je staklo celo tj.neoštećeno ( možda i mogu ne mogu da tvrdim ) ali ukoliko staklo pukne sigurno mogu . Da bi se sprečilo bespotrebno paljenje alarma , podmornički satovi su bez radioaktivnih premaza, bar oni korišteni na nuklearnim podmornicama. Današnji satovi koji se koriste na podmornicama mogli bi imati kvalitetno osvetljenje jer se već neko vreme koriste kvalitetni neradioaktivni premazi ali to je već neka druga tema.
Dakle oznaka P na brojčaniku označava Prometijum 147 ako te oznake nema u pitanju je sat bez osvetljenja tj. sat korišten u podmornicama. Ono što treba naglasiti jeste da su ti satovi poprilično retki.
Grupa slika 6
Na sledećoj fotografiji možemo videti prvu generaciju i drugu generaciju sa i bez osvetljenja.
Grupa slika 7
Za kolekcionare je bitan podatak da su satovi prve generacije izdavani na tzv. bund kaišu dok je druga generacija bila na sivom Nato kaišu. Nisam siguran dali su kaiševi bili identični kao u grupi slika 8, posebno kaiš sa leve strane, ali ako i nisu poprilično su slični.
Grupa slika 8
U ovom delu teksta biće reči o kontraverznom tzv. Seiko Vulkan (eng. Vulcan ) modelu.
Navodno su ove satove nosile posade aviona Vulkan. Vulkan je strateški bombarder dizajniran 50-tih sa cljem da uslučaju rata sa SSSR-om bombarduje ciljeve u toj zemlji nuklearnim projektilima. Dugi niz godina činio je okosnicu strateške avijacije Velike Britanije. Seiko Vulkan pokreće mehanizam Seiko 7A38 što je ustvari isti mehanizam kao i 7A28 samo sa prikazom dana i datuma. Seiko Vulkan prepoznatljiv je po žutom brojčaniku. Zašto je ovaj sat kontraverzan? Zato što ne postoji nijedan dokaz da su ti satovi korišteni od strane vojske tj. RAF-a. Ne postoji nijedan Seiko Vulkan sa vojni oznakama na poklopcu, nema ni jedne fotografije pilota sa tim satom na ruci, ne postoje vojni papiri koji bi išli uz sat... Nema apsolutno ničega , sve se svodi na glasine, pretpostavke, nagađanja. Zato ovaj sat verovatno i ne pripada ovom tekstu ali opet zbog glasina je ubačen. Moglo bi se reći da je to najpoznatiji ne vojni vojni sat , bar dok se ne pojavi neki opipljiv dokaz.
Grupa slika 9
Bookmarks sajtovi