Poslednja ispravka: skydrummer (21.2.2012. u 22:11)
Prerađeni su u sadašnjosti a u 2 ratu služili su samo kao đepni.Inače svi osim iznimke ručni satovi 2 rata sekundarku su imali kod broja 6 a ne 9.
Zaključak ovo su prerade današnjih umjetnika dobre zarade na vojnim satovima,klonite se toga jer to je samo bacanje novca.Kolekcionari takve stvari uopće ne gledaju.
Nadam se da sam bio od pomoći!
Kolekcionarima će ova informacija verovatno biti od koristi. Moj cilj nije bio da napišem tekst o vojnim džepnim satovima WWII nego o vojnim satovima WWII, što obuhvata ogroman broj satova velikog br proizvođača ( a kada se piše o satovim jedne epohe propust je uvek moguć, posebno ako je izvor informacija veoma ograničen i ako čovek nije kolekcionar tih satova) . S obzirom da je bilo i džepnih satova u WWII postavio sam slike i tih satova ( doduše čine manjinu od ukupno prikazanih). Moguće je da neki od tih džepnih satova nije bio službeni vojni sat i da je naknadno prepravljan. Hoštaplera, željnih zarade ima svugde, nažalost.
Pozdrav!
Što se tiče đepnih vojnih satova budem ja uživo pokazao jedan po jedan iz svoje kolekcije tako da će bit tog za vidjet dosta,uz to budem i jedan post posvetio svojim tihim patnjama vojnim satovima koje sanjam imat u kolekciji tako da se ne brinete za prezentaciju đepnih vojnih satova.Neće to bit napravljeno u dan al bude polako tako da duže traje!
Inače mojoj kolekciji za sada fale samo JLC,Zenith i jedan prelijepi desk sat ili brodski kronometer sat.Al to su takve investicije da za sada takve satove mogu samo promatrat al jednom će doć tren kad će takvi satovi biti i dio moje kolekcije.
Kolega skydrummer još jednom čestitke na super odrađenom poslu prezentacije,nadam se i ubuduće da će bit lijepih postova za čitanje s vaše strane!
Evo sat sam nasao o satovima iz WWII, jeste da je na nemackom ali moze da buze zanimljivo zbog slika i objasnjenja ispod istih . . . Klikom na sliku sata iz tabele dobicete odgovarajuce podatke o tim satovima . . . Moze da posluzi . . . Knirim: Militaeruhren/Military Timepieces . . . POZDRAV . . ..
Skydrummer, svaka čast za iscrpne informacije!!!!
Upravo planiram da pazarim jednu Helveciju, vrlo sličnu onoj vašoj sa slike, tako da mi je ovaj text i više nego dobrodošao!
Još jednom sve pohvale i nadam se da nećete izgubiti ovaj entuzijazam!
Pozdrav!
Scipe hvala na komentaru.
Već dugo vremena sam hteo da proširim ovaj tekst ali nekako mi se izmicao. Tema je vrlo obimna i uvek se može nešto dodati ali nije to ono što me je vuklo da još nešto napišem nego greške koje sam učinio u samom tekstu. Greške je prvi primetio fotopetar ( Ubrzo sam ih i ja postao svestan posebno zato što sam napisao još nekoliko tekstova o vojnim satovima . Ne brinite ostali tekstovi su ok ). Naime satovi koji su predstavljeni u okviru grupa slika N2, N4, N5, N14, B19, B20, B21 nisu vojni satovi, nego nešto što bi trebalo da asocira na vojne satove i mahom dolaze od internet prodavaca iz Ukrajine. Pomenuti satovi ili nemaju orginalne brojčanike i kazaljke, moguće i mehanizme ili ništa na njima nije orginalno . Moguće je i da neki imaju nešto orginalno recimo kućišta ali sve je to sada diskutabilno . Koliko mogu da vidim ima još nekih satova koji su koliko mi se čini potpuno orginalni ali imaju restaurirane ili zamenske brojčanke i to sam napomenuo u tekstu. Greške koje su nastale nastale su iz više razloga a jedan od njih jeste činjenica da nisam koristio nikakvu knjigu a ima ih nekoliko koje obrađuju ove satove kao i to da nisam kolekcionar ovih satova a pritom sam hteo da dam što više informacija . Sve u svemu nikako ne mislim da je tekst loš ali definitivno sadrži i neke zalutale satove koji nekoga ko n
ije dovoljno upućen mogu da zavedu . Upravo to je razlog zbog kojeg sam hteo da ispravim učinjeno. Dakle cilj je da se pridodaju još neki službeni vojni satovi Drugog svetskog rata, da se kaže po nešto o satovim o kojima nije bilo reči , kao i o onima o kojima je bilo reči. Naravno neće biti predstavljeni svi satovi jer to i nije cilj.
Nekoliko reči o nemačkim B-Uhr satovima. B-Uhr je skraćenica od Beobachtungsuhr što znači osmatrački sat ili sat onoga ko osmatra ili na eng. „observer's watch“ ili „observation watch“ . Takođe ove satove možete pronaći pod pojmovima “ pilot’s watch “, “navigator’s watch” ili “Flieger” . U toku Drugog svetskog rata nekoliko proizvođača satova proizvodilo je B-Uhr satove za potrebe nemačkog ratnog vazduhoplovstva. U pitanju su sledeći proizvođači:
· A. Lange & Söhne , mehanizam oznake 48/1
· Laco (Lacher & Co) , mehanizam oznake Durowe D5
· Stowa (Walter Storz) , mehanizam oznake Unitas 2812
· Wempe (Chronometerwerke Hamburg), mehanizam oznake Thommen 31
· IWC , mehanizam IWC 52 sa centralnom sekundarom
Postojala su dva tipa brojčanika. Prvi je Tip A, koji je , navodno proizvođen do 1941. godine a od 1941. godine pa nadalje proizvođeni su satovi sa je brojčanikom Tip B.
Tip A
Tip B
Prečnik satova iznosio je 55mm, svi satovi imali su : oznaku FL 23883 gde je FL skraćeno od nemačke reči „flug“ što znači let ,a broj 23 je oznaka za navigaciju, hakovanje ( zaustavljanje sekundare izvlačenjem krunice ), zatim imali su veliku krunicu kako bi pilot noseći rukavice lako rukovao krunicom , Breguet balansnu oprugu dugačak kožni kaiš kako bi se sat mogao nositi preko rukava, centralnu sekundaru.
Sve karakteristike pilotskih satova bile su definisane od strane Reichsluftfahrtministerium ( RLM ) tj. Ministarstva vazduhoplovstva.
Nekoliko fotografija pomenutih modela.
IWC B-Uhr
Laco B-Uhr
A.Lange & Söhne B-Uhr
Stowa B-Uhr
Wempe B-Uhr
Interesantno je videti i B-Uhr satove sa oznakom RLM na poklopcu sata. Nisam siguran ko je proizvođač ali satovi su pravljeni za potrebe Reichsluftfahrtministerium ( RLM ) tj. Ministarstvao vazduhoplovstva .
Jedna fotografija gde se vide satovi svih proizvođača koji su pravili B-Uhr satove ( gore levo-L&S ; gore desno- Laco ; sredina- IWC ; dole levo – Wempe ; dole desno- Stowa ) .
Još jedna nesvakidašnja fotografija, čak je i torba pripadala Luftwaffe.
Ovde možemo videti jedan Hanhart hronograf . Ovakve satove su , koliko je meni poznato ,koristili nemačka mornarica i vazduhoplovstvo.
Interesantno je videti i protutipove pilotskih satova iz 1935. godine. Da li su i u koji meri korišteni u toku rata, nije mi poznato ali to su danas vrlo retki satovi. Na fotografiji su prikazani modeli proizvođača A.Lange & Söhne .
Ovde će biti prikazani još neki satovi korišteni u Drugom svetskom ratu od strane različitih rodova nemačke vojske.
Ručni sat Alpina korišten u mornarici ( Kriegsmarine )
Zentra – Kriegsmarine
Džepni sat Cortébert ( Kriegsmarine ) , mehanizam nosi oznaku 554, 17 rubina, prečnik sata je 40 mm. Može se videti sastrugana vojna oznaka sa poklopca sata. To nije tako retka pojava , mnogi su skidali oznake sa svojih službenih satova kako bi prikrili učešće u ratu .
Ovde su prikazane tri verzije Cortébert džepnih satova pravljanih za potrebe nemačke mornarice. Mehanizmi nose oznake 554, 534 i 526.
Zatim sledi jedan džepni sat Minerva sa hronografom . Prema prikupljenim podacima sat je koristila artiljerijska jedinica.
sledi nastavak
Kada su u pitanju satovi koje su koristile britanske oružane snage sledi prikaz nekoliko G.S.T.P. ( General Service Trade Pattern ) satova.
Cyma G.S.T.P.
Cyma G.S.T.P.
Helvetia G.S.T.P.
Jaeger LeCoultre, G.S.T.P. , meh.467
Leonidas G.S.T.P.
Omega G.S.T.P.
Zatim tu su A.T.P. ( Army Trade Pattern ) satovi.
Kolekcije za divljenje.
Ovde su dati svi bitni tehnički podaci A.T.P. satova ( mehanizmi, veličina sata, raspon serijskih brojeva …) .
A.T.P. satovi su već prikazani u okviru teksta ali pošto imam još fotografija , postaviću ih. Može nekome koristiti . Nisu prikazani svi A.T.P. modeli ( npr. fali Omega, Eterna...) . Treba imati u vidu da je prečnik ovih satova između 29mm i 33 mm.
Buren A.T.P. , meh. 410
Cortebert A.T.P. ,meh.665
Ebel A.T.P. , meh. 99
Enicar A.T.P. , meh. AS984
Grana A.T.P. , meh. KF320
Moeris A.T.P. , meh. 10 ½
Reconvieler A.T.P , meh. 120
Record A.T.P. , meh.106
Revue A.T.P. , meh. 59
Rotary A.T.P. , meh. AS984
Unitas A.T.P. , meh. 173
Kao što je u tekstu već rečeno posle A.T.P. satova u službu su uvedeni W.W.W. satovi. W.W.W. je akronim od Watches Wristlet Waterproof mada može se naići i na ovakav prevod- waterproof wrist watch . Proizvođači ovih satova su : Buren, Cyma, Eterna, Grana, Jaeger LeCoultre, IWC, Lemania, Longines, Omega, Record, Timor, Vertex.
Ovde je prikazano nekoliko kolekcija W.W.W. satova . Kolekcije ovih satova poznate su po imenu “Dirty dozen “ i one obuhvataju satove svih dvanaest proizvođača. Sakupiti ove satove na jedno mesto a da su pritom i očuvani primerci je pažnje vredan podvig. Nekolicini je uspelo.
U ovom delu teksta biće prikazani interesantni merači vremena i ne samo merači vremena.
Ovde možemo videti tzv. Bomb Timers, koji su korišteni u avionima bombarderima. Nisam upoznat sa time kako su korišteni ali su u pitanju interesatni merači vremena a proizvodili su ih između ostalih : Zenith, Minerva, Leonidas, Universal Geneve …
Fotografija na kojoj se vidi nekoliko merača vremena kao i fotografija člana avionske posade koji meri vreme na pomenutom meraču.
Universal Geneve “Bomb timer”.
Prikaz Zenith-ovog merača .
Ono što će ovde ukratko biti predstavljeno ne podpada pod satove niti bilo kakve merače vremena ali bez njih orjentacija nije bila moguća. U pitanju su kompasi. Samo nekoliko će biti prikazano.
Panerai kompasi.
Britanski kompasi ( prikazana su dva primerka )
Postoje i kompasi koji su korišteni u hitnim slučajevima tj. kada vojnik kod sebe nije imao “pravi“ kompas . Takvi kompasi poznati su pod nazivom “escape compass” , u bukvalnom prevodu kompasi za bekstvo. Ovi kompasi pravljeni su sa ciljem da orjentišu zarobljene vojnike prilikom njihovg bekstva iz zarobljeništva . Mada verovatno su ih koristili i oboreni piloti koji su recimo izgubili deo opreme i slično. Kompasi za bekstvo morali su biti sakriveni jer svaki zarobljeni vojnik, pilot, mornar, agent ( špijun ) prvo biva pretrešen. Kompasi su sakrivani na različita mesta. Recimo u dugmad kaputa, pantalona u kopče kaiša itd . Što čudnije mesto to je verovatnoća pronalaženja manja a uspeh bekstva veći.
Na ovim fotografijama možemo videti kompas skriven u dugmetu kaputa pilotske uniforme. Piloti su pripadnici Kanadskog kraljevskog ratnog vazduhoplovstva ( RCAF - Royal Canadian Air Force ) .
Ovde možemo videti još nekoliko kompas-dugmadi , koje su koristili Amerikanci i Britanci.
Na fotografijama je prikazan žilet ali to je ujedno i kompas. Žilet je namagnetisan i kada se položi na površinu vode , strelice ( koje inače označavaju državno vlasništvo – tipična britanska vojna oznaka ) pokazuju sever.
Prikaz kolekcije kompasa za bekstvo.
Bookmarks sajtovi