Eto resena misterija, znaci nema, izvinjavam se svajcarcima
Mea culpa
Eto resena misterija, znaci nema, izvinjavam se svajcarcima
Mea culpa
Sat sa Swissmatic mehanizmom obično kupuju horološki avanturisti. Oni koji imaju već nekoliko sigurnih satova u kolekciji, pa sa ovim mehanizmom traže nešto sasvim drugačije. To je mehanizam, koji je nastao tačno 30 godina nakon Swatch-ovog Sistema 51, koji je bio kvarčni mehanizam i sadržavao je samo 51 deo. Swissmatic odnosno ETA C15.111 takođe sadržava jednaki broj delova. Svi su međusobno povezani samo sa jednim šrafom i nekoliko varova. Ceo mehanizam je napravljen mašinski, spirala je naprimer lasersko rezana, regulacija je takođe mašinski postavljena i ne može se ručno podešavati. Rotor se takođe ne može pojedinačno menjati. Skoro jedini metalni deo je takozvani Balance Spring. Sve ovo dovodi do toga, da se sam mehanizam ne popravlja nego se kompletno menja novim.
Najveća zanimljivost sata je transparenti poklopac, kroz koji se vidi ovaj veoma zanimljiv sklop, napravljen ekslzivno za Tissot.
Ako dodamo integrisani kaiš, posedovanje ovog sata i njegovo svakodnevno nošenje nosi sa sobom određene posledice nakon nekoliko godina, koje će se odraziti v relativno visokim troškovima održavanja.
Zbog svega ovoga kvalitet ovog mehanizma je sporadičan u komparaciji sa klasičnom ETA 2824-2. Ako mogu, da se izrazim Swissmatic je jedna zanimljiva igračka, dok je ETA 2824-2 zaista traktor, koji će samo jedan pojedini nadživeti skoro kompletnu količinu napravljenih C15.111.
H10 je moderna verzija ETA 2824-2, kompletno napravljen iz metalnih delova. Superiorniji od 2824-2 je zbog rezerve snage rada, koji iznosi 80 sati, dok je kod 2824-2 ona oko 40 časova (zvanično 38. Usput, Swissmatic ima rezervu snage od 72 sata).
Inferiorniji (uslovno rečeno) je zbog niže frekvencije, koja iznosi 21.600 poluoscilacija u jednom satu, dok je kot 2824-2 frekvencija od 4Hz (28.800 b/h).
Ukratko, nećeš pogrešiti ni sa H10, kao i sa ETA 2824-2. Isto tako nećeš pogrešiti ni sa nekim drugim Powermaticom od Tissota ili Certine, koji sadržavaju plastični anker. Taj se prilikom servisa menja, dok se ostali delovi normalno servisiraju. Više je stvar lične percepcije na prisustvo plastike u mehaničnom (automatskom) satu.
Formula za utvrđivvanje, da li Powematic mehanizam u sebi sadržva plastični anker je jednostavna:
23 rubina (jewels) donosi plastični anker, dok navedba 25 rubina znači kompletan metalni mehanizam.
Pošto Powermatic upotrebljava Swatch Grupa onda je slika sledeća: Certina (plastični anker), Tissot (preko 80 % plastični anker, ostalo metalni anker - posebno Chronometer mehanizmi), Mido,Hamilton i Rado (kompletne linije sa metalnim kalibrima).
Npr. Swissmatic sadržava 19 rubina. Još uvek mi je misterija, gde su ih sve zalepili.
Kolega Haifisch23 je sve lepo objasnio. Al ima jedna stvar a to je cena. Dati za ovaj sat sa ovim mehanizmom 70000 je po meni cista ludost. Da je 250e pa da razumem..jos malo amaterizma u vezi powermatica: verzija sa 25j se bas dobro pokazala, bar sto se tacnosti tice, a verzija sa 23j zna da poludi, radi neko vreme +-2sek pa odjednom ode na +-20sek.
Bookmarks sajtovi