Kao neko ko je veoma dugo u ovome i ko ima tuce ovih satova mogu reći da nema nikakvog smisla porediti Omegu i Rolex.
Manufaktura koja je definisala merenje vremena, u bezbroj iteracija ga unapređivala je jedino Omega. Napomenuću njenu težnju u svega par crta, iako bi moglo barem 50 da se navedu da čoveku pruži ono što sat i treba da pruži, a to je merenje vremena:
- Beta 21, Omega je okupila švajcarske manufakture da naprave prvi kvarcni sat
- Beti je povezana sa još jednim kvarcnim mehanizmom iz Omege, Elephant Omega
- Omega Megaquartz 1510, najtačniji kvarc na svetu, odstupanje 0.003 sekunde dnevno, testiran u laboratoriji 63 dana!!!
- Omega brodski hronometar testiran i podešavan čitavih godinu dana (365 dana, nije greška)
- Omega Megasonic, najprecizniji tuning fork mehanizam izašao kada je bilo moguće da taj koncept zaživi
- Omega je napravila sat za Mesec
- Omega Memomatic, prvi i jedini sat alarm koji se u minut podešavao tačno da zvoni i bio uvek navijen jer je imao jednu oprugu i nije se alarm posebno navijao
Šta je Rolex uradio kako bi čoveku olakšao život i pružio precizniji podatak o tome koliko je sati, jedini vredan spomena mehanizam im je kvarcni, jedino njih je Rolex istinski nastojao da ljudima pruži precizan merač vremena, sva njihova istorija je istorija štitenja patenata i istorija lažnog bidovanja na berzama, marketing i afirmacija sata kao komada nakita, a ne merača vremena.
Sreo sam mnogo veoma ozbiljnih kolekcionara koji su prevazišli odavno Rolex i koji ga ne smatraju satom (meračem vremena) već isključivo i jedino nakitom. On zaista nije ništa više bio, a tek sada nije ni to, sada je sredstvo za špekulaciju.
Gerald Genta je za Omegu rekao da je najbolja, da je sve izmislila, da su je svi drugi kopirali. Taj citat stoji u Omega muzeju. U vreme kad nijedna manufaktura nije znala za dizajn satova, Omega zapošljava Gentu koji je pre toga išao od biroa do biroa i nudio svoje crteže. Svi su bili u čudu jer tako nešto do tada nije postojalo.
Uostalom Rolex počinje da bude kvalitetan sat tek devedesetih godina, pre toga je poznato da im je kvalitet bio prejadan, narukvice koje imaju neverovatno istezanje, čelik ekstremno nekvalitetan i mek, ciferi koji neverovatno lako patiniraju, pa je grupa preprodavaca smislila pojam tropical dial, mehanizmi koji su ukrašeni ali imaju veoma mnogo malih mana, kućišta koja na krunicama redovno puštaju vlagu, pa su zato i ciferi uništeni kod svih starih Rolexa.
Danas ih opoređivati je smešno, diviti se Rolex satovima jer koriste 904L čelik je smejurija da nema veće, godina je 2020., tehnokratija vlada svertom, čovek je otkrio sve što se moglo otkriti, nije vreme posle drugog svetskog rata kad nije bilo struje i vode.
Moderni satovi nemaju budućnost, kakve crne liste čekanja od 7 godina, pa na zapadu niko od mladih ne kupuje ništa sem pametnog sata ili narukvice, a kamoli da plati 10.000 evra za mehanički sat i čeka 7 godina, to je prošlo i kineze, pa i njima nije više zanimljivo, otuda te liste čekanja da se napravi hajp i podigne prodaja.
Plus politika Rolexa danas kako tretira kupce i svoje dilere je posebna tema, biti danas dielr Rolex satova je najgori poslovni rizik, svi koji su ga ardili su osetili na svojoj koži novu Rolex politiku, pa poalko prelaze na druge brendove ili dopunjuju svoje butike drugim brendovima koje zastupaju, Omega tek nešto bolja ali daleko od poštene. Sve ovo pokazuje u šta se pretvorila horologija danas i koliko nema nikakvu perspektivu više, tako da moj savet ljudima je da ne kupuju uopšte nove satove ako ne misle da bace svoj novac u vetar.
Bookmarks sajtovi