Haifisch23 kaže:
Gorane,
Za Vacheronom ne stoji nikakva viteška organizacija, kao što ni za Rolexom ne stoji Mercedes - ili suprotno.
Stvari su prilično jednostavnije.
Vacheron Constantin je simbol maleteškog krsta izabrao na osnovi komponente, koja je pričvršćena na berrel mehanizma i koja smanjuje napon glavne opruge. Ta komponenta ima oblik malteškog krsta.Pošto je to predstavljao najveći patent dotadašnjeg Vacherona, odlučili su, da od te 1880 godine, stave simbol u svoj logotip.
Rolex se nikada nije javno izjasnio zbog oblika Mercedes kazaljki, pa je time stovrio puno prostora za različite hipoteze a najpoznatije su bile dve:
1. pošto simbol Mercedesa predstavlja tri osnovne dimenzije: zemlja, voda, vazduh, time je i Rolex potencirao karakter svojih satova, kada su u '50 godinama prošlog veka izašli sa Submarinerom, Explorerom i Pepsijem
2. Pred kraj života Hans Wilsdorf je želeo, da ukaže na svoje nemačko poreklo i da smanji negativnu konotaciju kod vlastitog naroda, kada je za vreme Drugog svetskog rata javno stajao na suprotnoj strani - engleskim pilotima je besplatno vraćao satove, koje su im za vreme zarobljeništva uzimao Wehrmacht
Onima, koji su dobro upoznati sa istorijom i filozofijom Rolexa, stvari su potpuno jednostavnije. Mercedes kazaljke su se prvi put pojavile na modelu Submariner. Jedna od najbitnijh komponenti ovog modela je predstavljao kriterijum čitljvosti brojčanika u tami - pomoću luminacije. Kada se kazaljke međusobno prekriju, to je bilo onemogućeno. Jedine kazaljke, koje su omogućile raspoznavanje vremena u slučaju međusobne pokrivenosti su bile takozvane Catedhral. One su vrlo slične obliku Mercedesa, jedino sa razlikom što su vrhovi unutrašnjih linija ukrivljeni. Dizajnerskom timu Rolexa se to nije svidelo, jer se takav oblik kazaljki pojavio već 120 godina pre toga i nisu bile skladne sa filozofijom modernog ronilačkog & svakodnevnog sata, što je bila osnovna poanta Submarinera. Ne da ronioci kupe ronilački sat, nego da običan kupac kupi ronilački sat i da ga svakodnevno nosi. Zato su unutrašnji oblik Catedhral kazaljki korigovali pravim linijama i dobili smo ovo, što imamo danas. Da ne pominjem, da se sve zajedno vrhunsko uklopilo u činjenicu, koja je Rolex izbacila na vrh horološke scene tri decenije pre toga. 1926 godine, Rolex je prvi u istoriji predstavio vodoodporno kućište za ručne satove, koje je nazvao Oyster. Pošto je Hans Wilsdorf želeo veliki odjek u javnosti, kojim bi što širem krugu kupaca predstavio ovo dostignuće, godinu dana kasnije, Rolexov sat sa tim kućištem je jedan od glavnih aktera u podvigu u kojem je prva žene u isotirji preplivala La Manche. Na lančiću ispod plivačkog odela, ona je tokom podviga nosila Rolex Oyster. Ta dama se zvala Mercedes Glitze. Već nekoliko dana nakon ovog istorijskog podviga, Rolex satovi su u izlozima prodavnica nalazilii potopljeni u vodi u staklenim posudama.
Tako je Rolex povezao Submariner sa svojim prvim vodootpornim satovima. To je sva pozadina ovih kazaljki. Naravno, mitovi koji su se kasnije razvili u javnosti, nisu štetili pa ih tako ni Vacheron ni Rolex nikada nisu negirali.
Bookmarks sajtovi