Seiko chronographi calibar 6138, je kalibar koji je nastao pocetkom 1970 godine, nesto vise o tome u tekstu u kojem sam delove preuzeo iz teksta Sime Hrabrog koji je napisao izvanredni tekst o Seikovom kalibru 7016 5000 ko nije procitao da obavezno procita !
Sredinom šezdesetih godina – najverovatnije 1967 – nekoliko prozvođača otpočelo je rad je na razvoju potpuno novog mehanizma, automatskog hronografa. Direktna konkurencija bili su Zenith i grupa udruženih prozvođača: Breitling, Hamilton-Buren, Heuer i Dubois-Depraz (tzv. Chronomat grupa; njihov projekat izrade automatskog hronografa dobio je šifrovani naziv Project 99), koji su se takmičili za prestiž na evropskom tržištu.Seiko, japanski proizvođač koji u Evropi još nije bio poznat, ali se u stručnim krugovima već uveliko pričalo o kvalitetu njegovih satova. To je samo intenziviralo borbu i želju svake od ovih manufaktura da postane prvi proizvođač automatskog hronografa.
Kao pobednik iz ovog nezvaničnog takmičenja izašao je Zenith: 10. januara 1969. štampi je predstavljen legendarni El Primero, cal. 3019 PHC. Nešto kasnije, tačnije 3. marta, svoj mehanizam, tzv. Chronomatic Caliber 11, predstavili su i udruženi proizvođači, a Seiko, udaljen od epicentra borbe, predstavio je svoj kalibar 6139 najverovatnije takođe u martu ili, najkasnije, u maju. Iako bi bilo neozbiljno poricati superiornost Zenithovog El Primera, ipak treba napomenuti da je to bila, praktično, samo marketinška pobeda jer je proizvodnja El Primera počela tek u oktobru 1969, dok je serijska proizvodnja Chronomatica počela krajem leta 1969. Po svemu sudeći, Seikov mehanizam je bio prvi automatski hronograf koji se našao u serijskoj proizvodnji i slobodnoj prodaji (istina, samo na japanskom tržištu).
Iste te 1969. godine na osnovi calibra 6139 napravljen je calibar 6138 o kome je ovde rec ovo je kalibar koji po mnogima koji se razumeju u chrono mehanizme je BAREM tehnicki i kvalitetno jednak sa svajcarskom konkurencijom iz tog vremena za pouzdanost i izdrzljivost calibra 6138 izlisno je i polemizirati zato su Seikovi satovi sa ovim mehanizmom i danas vrlo popularni megu kolekcionerima vintage satova Seiko calinar 6138 prizvodio se u dve verzije prva verzija je 6138A nastala je pocetkom 1970 i imao je 21 rubina dok krajem 1970 godine nastao je kalibar 6138B koji se razlikuje po tome sto ima 23 rubina. Dijametar mehanizma je 27,4 mm a debeljina je 7,9 mm i radi na 21,600 bph. Calibar 6138 ima dva subregistra brojcanika jedan meri minute i pravi jedan krug svakih 30 minuta dok drugi meri sat i pravi krug svakih 12 casova.Dole ce te videti semu mehanizma kao i slike koje sam preuzeo sa drugih sajtova. Calibar 6138 ugradjivao se u vise modela seikovih chronographa medju kojima kultni modeli postali su Seiko "Bullhead" u dve varijante braon i crni onda "UFO" model "Panda" model "Tokai Zara" kao i "Slide Rule" model kao i drugi koji su jako zanimljivih boja i kombinacija dole su i fotografije kataloga napravljene za GE general eksport odnosno izvoz kao i modeli za JP japansko trziste.
Ovo su bili modeli sa oznakom GE za izvoz
Ovo su bili modeli namenjeni japanskom trzistu JP
Bookmarks sajtovi