Hvala Haifisch23 i Albertu ! U sustini, pratiti uputstva proizvodjaca, ma koliko ona (nama) i 'cudna' nekada bila (za neke proizvodjace) i ne bi trebalo da bude problema. Kazem cudna u smislu, sat radi kako treba, a vreme mu je za servis
Hvala Haifisch23 i Albertu ! U sustini, pratiti uputstva proizvodjaca, ma koliko ona (nama) i 'cudna' nekada bila (za neke proizvodjace) i ne bi trebalo da bude problema. Kazem cudna u smislu, sat radi kako treba, a vreme mu je za servis
Još jedna napomena - Roleks 10 godišnji servisni interval preporučuje za mehanizme odnosno satove, koji su napravljeni od 2015 godine napred. Za starije još uvek ostaje, kao po starom. Od 5 do 8 godina.
kolega Waldi - sa servisiranjem odnosno njegovim intervalima je mišljeno redovno održavanje sata. Ni automobil se ne ostavlja na servisu samo onda, kada se pokvari. Meni teme o servisiranju satova uvek predstavljaju neku vrstu fenomena. Uvek se nekako potkrade ideja, dali ili koliko je potrebno izlagati se ovom trošku, više puta se potkrade čak i sumnja, da li se radi o nekoj vrsti manipulacije proizvođača ili časovničara, koji se automatski stavljaju na suprotnu stranu "bojnog polja" i skoro obavezno se, zaboravi i vlastita odgovornost, za sudbinu svog sata - način rukovanja sa njim i slično. Molim te, nemoj pogrešno, da me shvatiš, ovde ne mislim na tebe, nego na sve nas. I moji koraci kada dođe vreme za servisiranje, postaju mrzovoljni i pomalo neodlučni.
Verovatno je bilo govora o kalibru Zenith 135.
Danas, kada se govori o Zenithu, uvek je u glavi El Primero, pošto je prvi predstavljen automatski hronograf u istoriji a na ovo revolucionarno remek delo Ephrem Jobina se, kao po pravilu, zaboravlja. Za 13 godina proizvodnje (1949 - 1962) osvojio je 235 nagrada i postavio sve rekorde preciznosti sa strane observatorija u Neuchatelu.
Proizveden je u samo 11.000 komada i mnogi analitičari, ovaj ručni navijač sa komplikacijom male sekundare, smatraju za najbolji mehanizam u istoriji horologije.
Ivke 1,
Ne, na kalibru 4130 nije došlo do nikakvih promena. Povećani serivisni interval se odnosi generalno na Roleks satove. Tokom 15 godišnjeg perioda od razvoja kalibra 4130, došlo je do spoznanja, da mehanizam omogućava duži servisni interval. Zato je 4130 još uvek isti i još uvek sadržava, slobodno mogu reći fenomenalne promene u odnosu na prošlu verziju Rolex 4030 (odnosno Zenith El Primero).
To su pre svega In House razvijen i patentiran Parachrom Hairspring (izvinjavam se zbog nedostatka prevoda u srpski jezik, pošto ne poznajem taj izraz u ovom jeziku - na slovenačkom nemam problema sa time), koji je napravljen od smese Nobiuma i Cirkonijuma i koji pruža 10 puta već antishock zaštitu od standardnog Incabloca.
4130 dolazi sa izuzetno malim brojem sastavnih delova za hronograf (201 umesto 331 na 4030), što znači manju međusobnu frikciju i povećanje rezerve snage iz 51 na 72 časova. Rolex je u 4130 stavio samo 12 različitih vrsta šrafova umesto 40 vrsta u 4030 mehanizmu. Osim toga 4130 donosi keramični takozvani Bsll Beraing i veći Balance Wheel, što je dovelo do povećanja umetnih rubina iz 31 na 44. Svet to u standardnoj frekvenciji 28.800 b/h i fenomenalnih +- 2 sekunde preciznosti na dnevnoj bazi. Ako svi znamo, kakav vrhunski mehanizam je El Primero, onda možemo samo zamisliti šta je sve Roleks uradio sa potpuno samostalnim In House 4130, kod kojeg se prilikom razvoja nisu oslanjali na Zenithovo remek delo.
Jedina veća promena na Daytoni u zadnje vreme je crni (PVD platinirani) keramički Cerachrom bezel. Sve ostalo je jednako i nakon 20 godina nije ništa izbledelo od prvinskog sjaja.
Poslednja ispravka: Haifisch23 (24.5.2020. u 16:54)
Ubijeđen sam da su ovako čest intervali pretjerani i da su plod težnje proizvođača da se osigura čestim servisem sa jedne strane, i povećanjem postprodajnih prihoda sa druge strane. Zamuslite da prodaju proizvod kome 20 god ne trebaju ni rezervni djelovi ni servisne usluge.
Sve ovo ne pričam sa strane poznavaoca horologije nego kao poznavaoc savremenog menadzmenta u drugim granama proizvosnje.
Pa zar stvarno mislite da će novi Audi da crkne ako se ne servisira na 10.000km već na recimo 11.000, ili čak 18.000, npr.
Za dajvere čak mislim da ga prvi put ne treba otvarati makar 10god, prvi put kad se otvori više nije isti sat;-pod uslovom da radi kako treba i ne pokazuje zamor materijala.
Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Moja Daytona nije servisirana 13 god tj od kad je kupljena. I dalje je ispod 2 sek dnevno i ne pokazuje nikakav zamor. Da se razumijemo nije korištena puno. Od tih 13 kad saberes vrijeme rada nije vise od 5 god.
Meni oko intervala servisiranja nije ništa sporno. Radi se o preporučenim intervalima i još nigde nisam naišao na izraze sa upotrebom glagola morati.
Cilj servisiranja je održavanje što boljeg stanja mehanizma, koje se postiže lubrikacijom i sličnim zahvatima. Naravno, ako se to radi u preporučenim intervalima mehanizam će non-stop biti u optimalnom stanju i tako dostići dugovečno trajanje.
Bookmarks sajtovi