Cene u servisa Srbiji su jos i korektne, napolju je sve daleko skuplje. Redovan servis za Svajcarce je oko 300e napolju, govorim o klasicnim modelima sa ETA mehanizmima i njihovim modifikacijama. U Srbiji je oko 100e kod boljih casovnicara.
Cene u servisa Srbiji su jos i korektne, napolju je sve daleko skuplje. Redovan servis za Svajcarce je oko 300e napolju, govorim o klasicnim modelima sa ETA mehanizmima i njihovim modifikacijama. U Srbiji je oko 100e kod boljih casovnicara.
sad je 150 eura za 7750 na breitlingu kod ovlascenog servisera
Znam časovničara kod kojeg servis Valjoux-a 7750 košta 120 evra, Lemania 5100 je nešto jeftinija. Znam dvojicu kod kojih servis pomenutih ( Valjouxa i Lemanie) košta oko 7000 din ( oko 60 evra ) a Poljot 3133 oko 5000din ( oko 42 e). Servis mehanizma kao što je u Seiko 5 , nebitno da li je 7005,7006, 7019,7025,7002,7009, 7s26 itd je od 1800din ( oko 16 e) i to je obično za stalne mušterije pa do najviše 2500 din ( oko 21 e ). Servis Vostoka 2209, 2414, 2409, je oko 1000din ( oko 8,5 e ). Za mehanizam 2234 gotovo sam siguran da je ista cena ( ima opciju hakovanja ). Servis Vostoka 2416, automatik je oko 2000 din ( oko 17 e ). Jedan časovničar mi je tražio za servis Vostok Amfibije meh 2409, ručni navijač, 4000din oko 34 evra (i to pre više od godinu dan, možda je sada i skuplje ). Što je mnogo, mnogo je.
Jedan časovničar kada sam ga pitao za servis 5100, 7750, on me pogleda, pa jedno 10tak sekundi, i pita me :" To su hronografi? - Jeste, mehanički hronografi. Pa moram pogledati kako mehanizam izgleda pa ću ti reći. Neka okvirna cena? Pa oko 3000din, ali kada ga vidim mogu ti reći u 500 din.". Dakle čovek ne zna koji su mehanizmi u pitanju ( a u pitanju su dva verovatno najugrađivanija štopera ili su bar tu negde ). Da zna šta se krije ispod poklopca, sumnjam da bi rekao "..oko 3000din. " I šta je sada zaključak? Pa ne treba se samo rukovoditi cenom jer je ovaj ubedljivo najjeftiniji ali verovatno najmanje stručan. Odneti sat kod takvog časovničara, uštedeti nekoliko crvenih i strepeti nekoliko dana je suviše velik rizik. Naravno uvek treba uporediti cenovnike ali pre svega reputaciju časovničara.
Da dodam, bilo je i servisa gde majstor nije bio tu a oni koji su bili u servisu ( obično članovi porodice ) nisu znali cenu, niti okvirnu. Dakle cenovnik ne postoji. Nimalo profesionalno.
slazem se sa sky najvaznija je reputacija casovnicara.kod nas jos uvek nisu tako visoke cene i nije vredno igrati se zbog sitne ustede.svasta se radi.
Apsolutno se slazem sa tobom @sky, ja sam bas upravo i napisao cene koje su kod proverenih majstora koji te mehanizme rade svakodnevno. Nikada ne treba stedeti na dobrog majstora!
Nisam radio servis, ali sam se raspitivao za cene...
U Novom Sadu, kod jednog dobrog časovničara, servis za Valjoux 7751 je - 140 evra.
Kod drugog, takođe dobrog, servis za ETA 2836-2 je - 80 evra.
Vrlo interesantno kako je servis sata skup...To izgleda dođe isto ko regristracija auta, mada ja se ne žalim na cijene servisa jer je moj časovničar vrlo fer prema meni i mojim satovima što se tiče cijena servisa, nikada mu za čišćenje mehanizma nisam dao preko 20-25 eur, a u većini slučajeva ( kad odnesem obični mehanizam, neki navijač tipa omikron, darwil ili seiko 5) mi i ne naplati uopšte čišćenje...On mi dosta objasni, primjera radi, nedavno sam mu odnio na čiščenje stari sat sa COSC potvrdom i veli da mu kolege obično više naplaćuju svojim mušterijama zato što je to chronometar a zapravo nema i neke bitnije razlike od drugog mehanizma sličnog tipa...ja se baš naježim kad naplate ćišćenje 150-250 eur, znam ja da je to komplikovano i da ima iljadu djelića sat i da to treba fino rastaviti i ovo ono ali smatram da je to, posebno za naš standard preskupo...Šta znam...
Eh, cene su takve kakve jesu, i moraju se platiti. Tačno je da se i hronometar i običan navijač ne razlikuju mnogo po koncepciji, ali ovaj prvi jeste komplikovaniji i zahteva vremena i truda. S druge strane, običan časovničar, tj. onaj kome u radnji nisu samo skupi satovi, mora da balansira između mogućnosti kupca da plati i zarade koju ostvari. Tu treba uračunati svakojake takse i poreze, račune i ostale troškove, ali ne znam kakva je računica na kraju meseca. Naravno da ćemo mi koji imamo više satova češće davati novac, ali prosečan čovek, koji ima jedan ili dva sata, lakše će podneti trošak.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
pozdrav!
preporucujem svima da procitaju prilozeni tekst...nema mnogo veze sa temom ali ima sa servisiranjem..
How often does a watch need a service? | Watch Guy
postovanje,
z
Bookmarks sajtovi