306Likes
-
Stariji član
- Reputacioni uticaj
- 16
-
-
Re: Najlepši javni satovi
Ajd' onda neka i ovih (izvinjavam se zbog moje face u prvom planu)
Midelburg-Holandija
Poslednja ispravka: VLADAN P (19.11.2013. u 20:33)
ZAJEDNO SMO SKUPA!
-
Mlađi član
- Reputacioni uticaj
- 14
Re: Najlepši javni satovi
Sjajna tema!
Dacu svoj mali doprinos fotografijom Astronomskog sata iz Praga, poznatijeg kao Praški Orloj.
Uzivo stvarno neverovatno izgleda... I izvinjavam se sto ruzim sliku, ali nazalost drugu nemam.
Malo i detalja:
Godine 1410. kraljevski časovničar Mikulas iz Kadana u saradnji sa Janom Šindlerom, profesorom matematike i astronomije sa univerziteta Charles, dizajnirao je i izradio sat koji je postavljen na tornju Starogradske većnice u Pragu. Tek 1490. g sat je dovršio časovničar Hanuš kada je dodat kružni kalendar, a fasada je dekorisana gotskim skulpturama.Ovaj sat često nije bio u funkciji do 1552. g. kada ga je izvesni J. Taborski popravio i o tome ostavio zabeleške ukazujući na Hanuša kao glavnog majstora.
U XVII veku dodate su pokretne figure, a figure Apostola su postavljene tokom velike reparacije časovnika 1865. godine.
U srednjem veku sat je prvenstveno služio poljoprivrednicima za astronomske podatke.Sastoji se od tri glavna dela. Donji deo pokazuje kretanje Sunca i Meseca, kao i planeta oko Zemlje. U krugu oko centra nalazi se 12 malih meseca koji pokazuju znake zodijaka i periode za agrokulturu.Na gornjoj strani sata, sa svake strane su po dve figure koje predstavljaju četiri slabe tačke čoveka: sujetu, škrtost, smrt i pohlepu. Na gornjem delu su plavi prozori iz kojih na svaki pun sat izlazi 12 Apostola koji se kreću po krugu. Smrt zazvoni na jedno zvono i preokrene sat od peska. Tada se pojavljuju Apostoli koji se klanjaju prema narodu.
Za vreme II Svetskog rata ovaj sat je teško oštećen, a obnovljen je i pušten u rad 1948. godine. Ovo je treći najstariji astronomski časovnik i jedini koji još uvek radi.
Opis sata preuzet sa sajta Astrobalans
-
-
Poznatii satovi po svetu
Bilo da je riječ o sunčanim, astronomskim, satovima smeštenima u visokim kulama, tornjevima ili o digitalnim - satovi su nezaobilazni aspekt gotovo svakoga grada. Tjekom vekova ljudi su ih “gradili” u svim delovima sveta. U prošlosti nisu svi imali satove na ruci, pa su vreme uglavnom pratili na tim divovskim satovima postavljenima na visokom i prometnom, no svima vidljivome mestu, primjerice na glavnom gradskom trgu ili pijaci.
Danas, kada su satovi skoro svima dostupni a i kad svi imaju mobitele i prema njima se ravnaju, satovi na trgovima više nisu toliko bitni, ali su i dalje ukras grada. Osim osnovne funkcije da građanima pokazuju koliko je sati, mnogo impresivnih satova sad lepotom privlači svetske turiste. Neki od njih postali su i zaštitni znak gradova, poput Big Bena u Londonu. Tornjevi sa satom građeni su najčešće s četiri lica, koja gledaju na razne strane sveta - često su samostojeći ili dio crkve ili neke druge visoke građevine. Tako je Big Ben, primjerice, smešten na severnoj strani Westminsterske kraljevske palate. U sebi ima i zvonik. Visok je 96 metara.
Cvetni sat u Niagara parku u Kanadi sastavljen je od oko 20.000 sadnica cveća, koje dva puta na godinu redizajniraju. Izrađen je 1950. godine.
Astronomski sat u Pragu pokazuje poziciju sunca i meseca te vladajući horoskopski znak. Valja znati i da je najstariji sat na svijetu astronomski praški sat izgrađen 1410.
Izvor- internet, casopisi
-
Re: Najlepši javni satovi
Kad smo već kod javnih satova, evo nekoliko fotki Londonskih satova. Prvi ćete svi prepoznati, dok se drugi nalazi na crkvi Westminster Abbey.
-
Stariji član
- Reputacioni uticaj
- 23
Re: Najlepši javni satovi
Podgorica je u toku rata bombardovana 70 puta, tako da praktično nema nijednu stariju zgradu. Ipak sahat kula je ostala.
Poslednja ispravka: VLADAN P (4.5.2014. u 0:00)
-
Re: Najlepši javni satovi
Kotor, MNE
-
Re: Najlepši javni satovi
evo jos jedna iz Ko
Tags for this Thread
Vaš status
- Ne možete postavljati teme
- Ne možete odgovarati na poruke
- Ne možete slati priloge uz poruke
- Ne možete prepravljati svoje poruke
-
Pravila foruma
Bookmarks sajtovi