Prosečan švajcarski sat košta 515 eura. Kineski košta oko 2 eura i pokazuje vreme jednako precizno kao i švajcarski. Moglo bi se postaviti pitanje - kako švajcarska časovničarska industrija opstaje? Ne samo da opstaje, već je doživela rast od 32% u poslednje dve godine. Iako je u poslednje vreme tražnja na najvećim tržištima za nijansu opala (Kina, Amerika i Singapur), dolazi do ekspanzije na novim (Arabija i Evropa).
Niko ne kupuje švajcarski sat samo da bi saznao koliko je sati. Privlačnost dolazi od nečeg drugog - preciznog inženjeringa, izgleda i tradicije. Natpis "Swiss-made" postaje jedan od najcenjenijih svetskih brendova.
Neko možda još uvek misli da se švajcarski satovi prave od strane časovničara u malim manufakturama poređanih širom Alpa. U stvarnosti situacija je drugačija. Industrijom dominira jedna kompanija. Swatch grupacija koja u svom vlasništvu ima veliki broj kompanija, generisala je prodaju satova i nakita u iznosu od 7,3 milijardi švajcarskih franaka, tokom 2012. godine. Ovo je povećanje od 15,6% u odnosu na prethodnu godinu i predstavlja trećinu od ukupne prodaje švajcarskih satova.
Dominacija Swatch grupacije seže još dublje od ovoga. ETA koja je u vlasništvu Swatch grupacije, obezbeđuje čak 70% mehanizama koje koriste drugi nezavisni švajcarski proizvođači. Još jedna kompanija u vlasništvu iste grupacije, Nivarox-FAR, snabdeva čak 90% švajcarskih proizvođača sa balansnim oprugama.
Swatch grupacija sada shvata da im ovaj aranžman ne ide na ruku. Snabdevanje rivala sa delovima možda i nije tako pametan potez. Tako je odlučeno da se prodaja mehanizama i ostalih delova svede na 30% do 2018. godine. 2012. godine smanjenje nije bilo jako veliko. Zahvaljujući lobiranju 2013. godine verovatno uopšte neće doći do samnjenja isporuke, međutim očekuje se da će se to dogoditi naredne godine.
Swatch možda i čini uslugu industriji. Potezi ove grupacije dovode do toga da ostali proizvođači ulažu u sopstvenu proizvodnju. Tako Richemond i LVMH grupacije kupuju manje proizvođače komponenti. Manji proizvođači satova ipak nemaju dovoljnu snagu za takve poduhvate. Trenutno ne mogu bez Swatch grupacije i jedino rešenje im je da traže alternativne proizvođače mehanizama.
U međuvremenu, švajcarska vlada pooštrava kriterijume za "Swiss-made" obeležje. Trenutno važi propis da bar 50% komponenata sata, posmatrano po vrednosti, mora biti napravljeno u Švajcarskoj. Cilj je da se to poveća na 60%. To će naravno dovesti i do daljeg rasta cena.
Izvor: Economist
Bookmarks sajtovi