Hamilton Khaki Navy UTC GMT
Sat koji vam danas predstavljam je jedan interesantan sat iz casovnicarske kuce Hamilton. Kolege koje me poznaju znaju da sam do sada imao vise satove marke Hamilton i da sam ih uvek i na svakom mestu hvalio. Upravo moje dobro iskustvo sa satovima marke Hamilton me „nateralo“ da kupim jos jedan.
Prvo cu malo o istoriji ove casovnicarske manufakture, koja iza sebe ima dugu tradiciju i veliki broj izradjenih satova. I zbilja zasluzuje nasu paznju!
Sama kuca je nastala osnutkom davne 1892.godine u gradu Lancasteru u drzavi Pennsilvaniji,SAD. Kao i vecina tadasnjih satova bili su djepni. Prvu primenu su doziveli sa razvojem zeljeznice. Tada se i krece u vecu proizvodnju a paralelno rade satove i za civlne potrebe.
Nakon pocetnog uspeha i razvijanja novih alata i usavrsavanja na kvalitetu izrade te na tacnosti i preciznosti iduce sto je doprinelo daljnjem razvoju ove kuce je bilo sklapanje ugovora sa americkom vojskom. S tim oni i sluzbeno postaju jedni od vojnih opskrbljivaca. Sve to se desavalo 1914.godine.
S ulaskom u armiju nije prestalo njihovo sirenje na sluzbene i drzavne delove SAD-a.
1919., godine ulaze kao sluzbeni merioci vremena i u Zracnu postu SAD-a.
Od 1939., i na pocetku II. Svetskog rata sve zalihe im preuzima vojska SAD-a. Nakon rata nastavljaju proizvodnju i rade na istrazivanju te na izradi novih, razlicitih modela satova. Tada se usmeravaju na civilne satove i na satove siroke primene.
Do 1971., godine Hamilton opstaje na trzistu sa vecim i manjim rezultatima. Te 1971., Hamilton izbacuje jedan od prvih automatskih chronografa pod nazivom Hamilton Pan Europe a indikativno je da ih upravo tada kupuje Omega and Tissot Holding Company pod udruzenim nazivom SSIH.
Proizvodnja se seli u Evropu, u Svajcarsku.
1974., godine Hamilton je usao u Swatch grupu. Pod Swach grupom nastavljaju kontrolisano da se razvijaju.
A sada malo o samom modelu sata koji je od nedavno u mom posedu.
Hamilton Khaki Navy UTC GMT
ref.br. H77505535
Sat kada se uzme u ruku i lagano okrece i zagleda sa svake strane izaziva postovanje u ocima promatraca. Pitate se zasto?....Vrlo jednostavan odgovor. Hamilton je napravio sat koji svojom geometrijom kucista se primice savrsenstvu oblika.
Kuciste izradjeno u celiku, svejednako polirano, promera 42mm (bez) visine 12.85mm, okruglog oblika. Sa boka gledano kuciste se blago povija prema dolje na lugovima te sa prekrasno izduzenim lugovima koji su 22mm za prihvat iglica odnosno kaisa. Bocno gledajuci zavrsetak lugova je upravo u visini poklopca kucista. S tom geometrijom su dobili jako lep balans samog sata te lepo lezanje na ruci. Upravo radi toga nema tendenciju bezanja u stranu.
Odozgora kuciste pokriva saphirno staklo, blago konveksno, sa dvosrtukim AR premazom sa donje strane stakla. Vrlo je interesantna boja premaza, od klasicne plavicaste pa sve do ljubicaste boje. Zavisno od ugla gledanja. Staklo je upresano u „prsten“ na vrhu kucista. Baza kucista je izuzetno elegantna koja na svojim bokovima ima rasmestene 3 krunice. Dve sa desne strane i jedna sa leve. Sklad kucistu pridonose lepo oblikovani lugovi sa svojim blagim izduzenjem.
Duzina kucista je 52mm.
Mehanizam koji pokrece ovog lepotana je Eta 2893/2. Sam mehanizam je dobro poznat po svojim odlicnim karakteristikama. Poznato je da ga ubacuju skoro sve vaznije i ozbiljnije casovnicarske kuce.
Kratak tehnicki info o mehanizmu:
-21 rubin
-automatski mehanizam sa mogucnoscu rucnog navijanja
-hack sekundare, brzi datum
-28800 bph (4 otkucaja/sec)
-rezerva snage 42 sata
-druga vremenska zona GMT
-WR 300m
Na mehanizam je stavljen brojcanik (cifer) izradjen u crnoj matiranoj boji sa mnostvom preglednih oznaka. Krenuvsi od vanjskog ruba kucista prvo nam je pokretna luneta koju pokrecemo sa krunicom koja je postavljena na satnom markeru 4.
Na nju se nastavlja centralna ploca brojcanika na kojoj su satni i minutni markeri. Satni markeri su numericki i kompletno premazani sa iluminacijskom masom.
U samom centru nalazi se 24-satna skala, odnosno GMT funkcija. Interesantno je da je ona oznacena druge boje, tj., bez boje i nije toliko upadljiva kao osnovni satni i minutni markeri.
Kazaljke su lepog oblika, ispunjeni iluminacijom a takodjer i vrh sekundne kazaljke, sto je bas lep detalj i u mraku izgleda super.
Cetvrta kazaljka je dosta manja i ona nam pokazuje drugu vremensku zonu.(GMT komplikacija)
Sve kazaljke se pokrecu sa krunicom koja je smestena na satnom markeru 2.
Sa leve strane brojcanika je smesten uzduzni prozor u kojem pokrecemo jos jednu lunetu te s njom odredjujemo aerodromske codove. Pokrecemo je sa krunicom sa leve strane kucista.
Sve krunice su potpisane i usrafljujuce.
Sa donje strane kucista nalazi se poklopac, caseback, koji je izradjen u celiku i koji je montiran na kuciste sa 6 sarafa. Na njemu je jako lepo ugraviran stari Hamiltonov znak (meni licno jako lep detalj) i upisane bazne tekstualne oznake.
Sat je 300 metara vodonepropustan.
Na kuciste se stavljen tamno braon, odnosno, cokolada boje kroko kais. Kopca se sa izvanrednom kopcom koja ima natpis Hamiltonu. Udoban i kvalitetan kais. A sama kopca je prica za sebe!
Zakljucak je vrlo jednostavno dati. Ja licno sam i vise nego zadovoljan. Sat je poseban, neobican a opet tako jednostavan. Citljivost je izuzetna. Funkcije sata se jako dobro odabiru, tj., krunice upravljaju jako precizno. Ergonomski sat je odlican, lepo lezi, skoro idealne velicine. Pouzdan i precizan mehanizam. Na prvi pogled malo vuce na vintage stil, ali sa boljim promatranjem otkriva se njegova tehnoloska naprednost. Citak i po noci, zahvaljujuci razvijenoj iluminacijskoj masi u Hamiltonu a vrlo bliska C3 luminaciji.
Na prvu mi je malo zasmetalo sto je prozor za datum bele osnove ali nakon pomnijeg gledanja jednostavno se naviknete jer upravo taj beli prozor nadomjescuje satni marker 3.
Jednom recju....lep, dopadljiv, interesantan i kvalitetno uradjen sat. Kako i dolikuje jednoj takvoj casovnicarskoj kuci duge i plodne istorije.
Evo par fotki sata
Bookmarks sajtovi