Molnija 3602
Kada se govori o sovjetskim-ruskim džepnim satovima jedno ime se izdvaja. U pitanju je Molnija koje je proizvođena toliko dugo i u takvom obimu da je praktično sinonim za sovjetsko-ruski džepni sat. Ovi satovi proizvod su Čeljabinskog časovničarskog zavoda - Челябинский Часовой Завод. O samom proizvođaču nema mnogo podataka. Ono što se može pronaći kao podatak jeste da je fabrika osnovana 17. novembra 1941. godine a zvanično je počela sa radom 1947. godine. Fabrika je obustavila proizvodnju 2007.godine , mada i danas postoji sajt ovog proizvođača ali pitanje je da li postoji proizvodnja ili se samo rasprodaju zalihe. Sa druge strane ono što se sa sigurnošću može reći jeste da je Čeljabinski časovničarski zavod bio deo vojnog industrijskog sektora i da je značajan deo merača vremena ovog proizvođača ugrađivan u vojnu tehniku. Otuda su satovi ovog proizvođača interesantni kolekcionarima kokpit satova, militarija i sl. Verovatno najbolji kokpit sat koji je izašao iz pogona Čeljabinskog časovničarskog zavoda nosi oznaku AЧС-1 a između ostalog ugrađivan je u avione MIG 21, 23, 25, 29, SU27, TU160, helikopter K50 itd.
Kada su u pitanju Molnija džepni satovi treba naglasiti da iako su svi slični postoje određene razlike u dizajnu brojčanika, kazaljki, tipu kućišta pa i samog mehanizma.Molnija džepni satovi dolazili su u dva tipa kućišta , otvorenom kućištu (tzv.open face) i kućištu sa poklopcem (tzv. hunter case). Kućišta su najčešće rađena od mesinga pa zatim hromirana. Model koji je ovde predstavljen ima kućište sa poklopcem koje je izrađeno od mesinga a zatim hromirano.Prečnik kućišta iznosi 50mm a visina sa zatvorenim poklopcem iznosi 13mm. Poklopac i donja strana kućišta ukrašeni su sa, reklo bi se, cvetnim dezenom. Krunica je 7mm i zahvaljujući dimenziji i šrafuri laka je za upotrebu. U nultom položaju vrši se navijanje glavne opruge a izvlačenjem krunice podešava se vreme.
Mehanizam koji pokreće ovaj sat nosi oznaku 3602, radi na 18000 vns i ima 41 sat rezervu snage. Ovaj mehanizam zasniva se na Cortebert mehanizmu oznake 624 koji je ugrađivan i u Rolex satove. Pošteno je reći da ima kolekcionara koji mehanizam 3602 dovode u vezu sa LIP mehanizmom oznake R36, što ne mora biti bez osnove jer je poznata uloga LIP-a u ranom razvoju sovjetskog časovničarstva. Mehanizam 3602 postoji u verziji sa 15,17 i 18 rubina. Međutim br. rubina nije jedina razlika jer se mehanizmi u zavisnosti od toga kada su proizvedeni razlikuju i po završnoj obradi i različitim regulatorima na balansnom točku. Takođe oznake koje se mogu sresti na mehanizmu 3602 zavise od perioda proizvodnje. U pitanju su sledeće oznake: Ч2З (Второй Московский часовой завод a to je Druga moskovska fabrika satova-Slava), ЧЧЗ (Челябинский Часовой Завод) i ЧК-6 (Часы Карманные – 6 što znači džepni sat -6).Od oznaka na mehanizmu mogu se još naći natpisi SU ili RU (Sovjetski savez ili Rusija) a do otprilike 80-tih godina mehanizmi su na sebi imali i obeleženu godinu i kvartal proizvodnje.Brojčanik ovog sata je bele boje sa satnom skalom koju čine odštampani stilizovani arapski brojevi. Satna i minutna kazaljka su tanke, crne boje i pri vrhovima izdužene i dodatno stanjene. Sekundara se nalazi u podbročaniku na poziciji broja devet. Sve u svemu vrlo čitak sat. Jedini natpisi na brojaniku su Молния i u dnu brojčanika сделано в CCCP što znači napravljeno u SSSR-u. Staklo je izrađeno od pleksiglasa.
U ovom konkretnom satu nalazi se mehanizam na koji su utisnute samo osnovne informacije a to su oznaka mehanizma 3602, SU, serijski br.mehanizma i simbol Molnije u vidu malog sata koji se nalazi ispod balansnog točka. Na osnovu svega viđenog može se zaključiti da je sat iz 80-tih godina . Interesantno je reći da pored mehanizma 3602 koji nema šok zaštitu postoji i mehanizam 3603 sa šok zaštitom koje je ređe ugrađivan u džepne satove i mehanizam 3608 sa centralnom sekundarom i šok zaštitom koji je ugrađivan u ručne satove-poprilično redak mehanizam.
Kada su u pitanju natpisi na brojčaniku treba reći da su Molnija džepni satovi relativno često prodavani pod drugim imenom (rebrendirani). Među takvim satovima najčešći su oni sa natpisom Sekonda, Slava, Serkisof. Serkisof je bio istambulski juvelir koji je tokom 70-tih i 80-tih uvozio Molnije a zatim ih prodavao turskoj železnici. Među rebrendiranim Molnijama sreću se još i nazivi Marathon, Ingersoll itd.Napomena
Zaključak
Ako želite parče sovjetsko-ruske horologije, ako želite jeftin i dugovečan sat koji je proizvođen u ogromnom broju različitih primeraka, toliko velikom broju da možete napraviti poveću kolekciju ili jednostavno želite sat koji odiše nekim prošlim vremenima i koji se decenijama suštinski nije promenio onda ne tražite dalje. Obradujte se Molnijom.
Ovaj tekst čiji sam autor prvobitno je objavljen na horološkom sajtu koji nije više u funkciji. S obzirom da na Svetu satova nema puno tekstova o Molnijama i s obzirom da sam i ranije planirao da postavim tekst na matični forum ovom prilikom to i činim.
Bookmarks sajtovi