Evo i poslednje prinove u kolekciji, pa je red da se napise koja reč o satu.
U pitanju je verujem svima dobro poznati model Orient CEM65002D poznatiji kao Mako, koji verovatno predstavlja jedan od najprodavanijih modela ovog japanskog proizvođača pa nije potrebno neko posebno predstavljanje.
Kućište sata je čelično prečnika 41mm, a visine 13mm. Poklopac je ušrafljujući sa gravurom na sebi. Sa čeličnom narukvicom koja se dobija uz njega težak je 170 grama.. Staklo je mineralno i ono je otprilike 1mm izdignuto u odnosu na bezel.
Bezel je jednosmerni sa 60 klikova i sa plavim umetkom, koji je iste boje kao i brojčanik. Sam bezel se dosta lako okreće(pošto sam imao prilike da vidim neke malo starije modele gde ovo nije slučaj, nisam siguran da li je ovo kod mene izolovan slučaj ili su to ispravili na modelima novije proizvodnje) i nema ni malo lufta. Krunica je ušrafljujuća i potpisana je, što nije baš čest slučaj sa satovima u ovom cenovnom rangu. Nije da to ima neku funkciju, ali svakako je jedan lep detalj. Dodatni pušer koji se nalazi na poziciji “2” je takođe ušrafljujuć i služi za brzo podešavanje dana u nedelji.
Brojčanik na ovom modelu je priča za sebe, i nije uopšte tako lako opisati ga onima koji nisu imali prilike da ga vide uživo. Boja se u zavisnosti od ugla gledanja i svetlosti preliva od crne do tamno plave, što pojačava sam doživljaj sata i odaje utisak da se radi o dosta skupljem satu. Na poziciji “3” se nalaze prozori za prikaz dana i datuma. Časovni markeri I brojevi “12, 6, 9” kao I kazaljke imaju na sebi iluminacioni premaz, koji nije nekog naročitog kvaliteta. U stvari ne svetli to toliko loše, koliko kratko traje.
Narukvica je takozvana oyster i izrađena od punog čelika, samo su end linkovi šuplji. Dosta je udobna za nošenje, ne čupa i posle par dana nošenja čini se da je kvalitet na zaista zadovoljavajućem nivou. Kopča je preklapajuća sa dva pušera sa strane i tri rupice za mikro podešavanje. Na njoj se nalazi ugraviran logo proizvočaća.
Mehanizam koji pokreće sat je automatski Orient cal. 46943 koji radi na 21.600 Bph i ima 21 rubin. Rezerva snage bi trebala da je oko 40 časova, ali to još nisam isprobao. Ovaj mehanizam se na tržištu nalazi veoma dugo, s obzirom da se prvi put pojavio davne 1971. godine. Kažu da se ovaj mehanizam dosta dobro pokazao i da je dosta precizan, što svakako može da objasni zašto se i proizvodi već 42 godine. Konkretno ovaj što se nalazi kod mene ima odstupanje posle 30 časova konstantnog nošenja -6 sekundi. Odstupanje kojim se ne bi postideli ni neki dosta skuplji satovi.
Sat ima deklarisanu vodootpornost od 200m, ali ne može se baš svrstati u profesionalne ronilačke satove, zbog dva relativno velika nedostatka. Prvi je iluminacija, koja je jedna od važnijih stavki kod ove vrste satova, a druga je što sat nije ISO sertifikovan. Pored toga kad se u obzir uzme cena koja se kreće u rasponu od 100-130 € sat predstavlja odličnu kupovinu za sve one koji ne nameravaju da se ozbiljnije bave ronjenjem i one kojima ovaj sat služi kao desk diver, kao što će i meni nadam se uspešno služiti.
Bookmarks sajtovi