Ponukan raznim dvobojima ova dva sata koja sam citao na stranim forumima uvijek sam mislio da i ja napisem svoje misljenja o ta dva sata.....
Pa tako sam sasvim slucajno i zapoceo prvo beleziti pojedinacne stavke a kasnije i uoblicio ceo tekst. Na pocetku odmah moram naglasiti da cu pokusati biti sto neutralniji u opisivanju.
E pa krenimo.....
.....prvo cisto par tehnickih detalja ova dva sata,
Seiko SKX007..............vs.....................Citizen Navy0040
Celik 316L..............materijal....................Cel ik 316L
42mm.....................kuciste.................. ....42mm
46,50mm................lug to lug....................48mm
13.25mm...................visina.................. ....12mm
22mm.................izmedju lugova................20mm
Hardlex....................staklo................. ......Mineralno
Seiko 7S26, aut......mehanizam..................Citizen 8203,aut.
LumiBrite................luminacija............... ....C3
200m.........................WR................... .....200m
Iz gore navedenog moze se videti slicnost u obliku kucista. Oba sata dolaze iz zemlje izlazeceg sunca. Oba sata su u potpunosti izradjeni u njihovim fabrikama. Oba su vec dugo u proizvodnji, tacnije Skx je prvi put predstavljen 1996., a Citizen je svog Navy-a pokazao samo godinu dana kasnije.
Toliko slicni a opet toliko razliciti. U ovom opisu drzati cu se samo njihovih razlicitosti pod pretpostavkom da su vam obadva primerka poznata.
Na prvi pogled Seiko deluje veci, siri, robusniji....ali brojke kaze drugacije.
Tom vizuelnom efektu Seiko moze zahvaliti tomu sto mu se bezel nastavlja na kuciste u okomitom obliku. Tj., pogled iz pravca lugova jasno potvrdjuje ne mjenjanje geometrije sata na koje se nastavlja bezel. Dok je to kod Citizen umanjeno i u precniku bezela i u blagoj obloj gradji prema “unutra“ .
Oba su pokriveni mineralnim staklom na koje se rubno nastavlja bezel sa aluminijumskim insertom. Oba bezela su krupno nazubljena. Nazubljenost bezela kod Seika je po celom obimu a kod Citizena nazubljenost je sa ravnim prekidima. Seiko sa 120 a Citizen sa 60 klikova. Puno je lepsi i bolje se rukuje sa Citizenovim bezelom.
Lugovi kod Citizena su kraci i deblji. Seikovi su mrvicu elegantniji i sa 2mm sirim razmakom za prihvat iglica.
Brojcanici ili ciferi su oba crne boje, mada je Seikova crna nesto „meksa“. Ovde bi se zadrzao malo vise, jer realno tu najvise i gledamo. Prvo pogledajmo staklo. Seikovov Hardlex mi se cini puno jasniji, cisci. I pridonosi citljivosti prilicno.
Sami brojcanici su pomalo slicni ali.....dobro pogledajte fotku! Seikov brojcanik je mat dok je Citizenov cifer lakiran. Oblik im je slican. Obadva na rubu brojcanika imaku ukoso uzdignut rubnik na kojem se nalaze minutni markeri. Satni markeri su prilicno krupni kod oba sata. Ispod satnog markera 12 nalazi se natpis proizvodjaca te automatik. Oba imaju umesto satnog markera 3 prozor sa danom i datumom.
S donje strane imaju upisane WR vrednosti.
Kazaljke krupne i kod jednog i kod drugog. Slicne centralne sekundare. Seikove kazaljke umerenijenog oblika. Seikova sekundara puno lepsa.
Luminacija Seikova je prilicno bolja. Ocekivano!
Ali po meni je brojcanik od Citizena bolji, tehnicki doradjeniji. Svi satni markeri imaju obrub, deluju krupnije, jasnije, bogatije, ozbiljnije. I kazaljke su mi za mrvicu interesentnije Citizenove. Seikov cifer deluje „tanko“, jeftino....Takodjer je Citizen puno bolje uradio prozor za datum/dan. Manje je uocljiv tj., crne je podloge i takodjer ima okvir koji se lepo uklapa u filozofiju satnih markera.
Seiko ima krunicu na polozaju 4, a Citizen sa leve strane kucista na polozaju markera 8. Obje si nazubljene, krupne. Seikova podatnija za rukovanje. Oba kucista imaju bocne zastite za krunice. Kod Seika je to naglasenije, krupnije.
Seiko ugradjuje u SKX-a 7S26, solidan i izdrzljiv mehanizam, a Citizen ima cal.8203, koji ima i mogucnost rucnog navijanja. Oba mehanizma su solidna, izdrzljiva.
Oba imaju celicne poklopce, Seikov ukrasen sa poznatim Seikovim tzunamijem a Citizen sa svojim Promaster znakom.
Oba dolaze u osnovnom paketu sa gumenim kaisevima. Citizenov malo bolji.
Sta napisati u zakljucku....Obadva sata su klasicni ronioci. Razlikuje se u detaljima. Odluka o kupnji bi zavisila iskljucivo o tome koji je kome vise svidja. Cenovno su izuzetni, vrlo povoljni. Za male novce dobijete siguran i dobar sat koji god da obaberete. I Seiko i Citizen lepo leze na ruci, vrlo su nosivi. Odgovaraju im i razni kaisevi..od koze, natoa...
Za mene je Seiko u prednosti sto se tice citljivisti,luminacije, ostalo ipak ide na stranu Citizena. Medjutim, ovo je subjektivno i zbilja ovisi o kriterijima kupaca, odnosno sta je kome presudno kod sata....da li zeli vise „smirenog klasicnog“ Seika ili malo „mastovitijeg i interesantnijeg“ Citizena. Citizen takodjer malo ima i tog vintage stila, zelenkasta luminacija a i sam oblik kucista. I jos samo ovo na kraju.....oba sata su prisutna vec 20 godina. Izradjuju se i danas i prodaju sirom sveta. To dovoljno govori o kvalitetu oba sata jer prava je retkost, u vremenu velike konkurencije, kada se novi modeli plasiraju skoro svake godine, zadrzati jedan model tako dugo.
Zahvaljujem kolegi Larosi koji mi je svesrdno pomagao pri pisanju ovog duela.
fotke ...
Larosa & MMario
Bookmarks sajtovi