Vostok Europe K3
Mehanizam: 2432 automatik na 19800bph, 32 rubina, datum, dan/noć indikator, centralna sekundara, 24mm prečnik mehanizma, 6.3mm debljina, 31h rezerva snage, deklarisana preciznost -10/+30
Cifer i kazaljke: svetlosivi reljefni cifer sa brojevima i indikatorima prekrivenim superluminova premazom, jedino sekundara nije prekrivena superluminova premazom.
Kućište: prečnik 43mm, materijal S316 nerđajući čelik (koristi se za izradu hirurške opreme i pomagala), krunica ušrafljujuća, vodootpornost 10ATM, mehanizam vidljiv kroz zadnji poklopac
Narukvica/kaiš: čelik S316, pun materijal, sa sigurnosnim preklopom
Moje iskustvo sa ruskim satovima datira još sa kraja osamdesetih godina prošlog veka(ovo već liči na citat Broja 1 iz Alana Forda) preko babinih i dedinih satova marke Čaika, Slava, Vostok, Poljot... Meni je s' vremena na vreme bilo dopušteno da se "igram" tim satovima, navijam ih, briskam i glancam. Kako nam je porodična kuća obijena neposredno posle dedine smrti početkom devedesetih, većina satova(odnosno SVI koji su se u tom trenutku nalazili u kući) su prohujali sa vihorom. Kako otac nije bio ljubitelj "rusa" u kući se više nije mogao naći sat sa ruskog tržišta sve dok nisam počeo da ponovo pronalazim i otkupljujem stare satove. U kolekciju su brzo ušlo nekoliko primeraka čijim sam kvalitetom(a pogotovo odnosom cena/kvalitet) bio veoma zadovoljan. Junak naše današnje priče je plod slučajnog susreta i ljubavi na prvi pogled.
Inspiracija za sat je prva sovijetksa nuklearna podmornica K3, projekat 627 Kit. Podmornica je bila sagrađena 1957. a porinuta sredinom 1958. 1962. godine je osvojila severni pol, podvig koji je pre nje napravila USS Nautilus četiri godine ranije. U svojoj karijeri je poznata i po tome što je 39 mornara stradalo od požara i trovanja ugljen dioksidom koji je bio oslobođen prilikom aktivacije sistema za gašenje požara davne 1967. godine. Deo posade je predložen za odlikovanja zbog izvanrednog požrtvovanja tokom spašavanja podmornice od požara. Komisija zadužena za pregledanje podmornice je pronašla upaljač u jednoj od torpednih cevi, kao i telo mornara u čudnom položaju u blizini. Poste takvog saznanja je zabranjeno odlikovanje članova posade podmornice. Na svu sreću, do kraja karijere 1988. godine nije bilo sličnih pehova. Danas je K3 podmornica pretvorena u muzejski eksponat.
Što se samog sata stiče se utisak da je veoma robustan i kvalitetne izrade. Narukvica je od punog čelika, precizno urađena i sastavljena. Odaje utisak da bi pre otpala ruka nego narukvica(pravi ruski stil). Kućište i krunica su dobre izrade, kao na dosta skupljim satovima. Pozitivno je to što je krunica zaštićena sa obe strane produžetkom kućišta. Mana ovoga je što se vreme jako teško podešava kada je sat na ruci. Druga mana je ta što ne postoji komplikacija brzog podešavanja datuma. Automatski mehanizam dobro odrađuje svoj posao, dovoljno je nositi sat 4-5 sati dnevno da bi mehanizam ostao operativan. Mehanizam je ukrašen i može se videti kroz staklo na poklopcu. Dnevno žuri u proseku 10 sekundi, što meni lično nije problem. Luminacija je i više nego odlična i dugo drži. Sve u svemu, nova generacija Vostok satova je, barem kod mene, prošla na prijemnom ispitu i više nego opravdala svoju višedecenijsku reputaciju.
Toliko od mene prvi put...
P.S. Slike su pravljene telefonom, izvinjavam se na nešto slabijem kvalitetu.
Bookmarks sajtovi