@Koska 23
U pravu si! Upropastiše me (foto)'' idioti''
E,kad sam video šta sam napisao bilo je kasno da korigujem tekst.
A,posle niko nije reagovao pa sam i zaboravio na taj post.
Kad sam već ispao ''glup u društvu'' evo da se malo iskupim-
Otvor blende određuje količinu svetla reflektovanog sa objekta snimanja, koja će dospeti do filma. Njegovim podešavanjem nastojimo da obezbedimo da na film uvek pada približno ista količina svetlosti, bez obzira na svetlosne uslove u kojima snimamo. Uspemo li u tome, imaćemo slike sa lepim bojama i jasnim detaljima. Promašimo li, slike će biti podsvetljene (tamne) ili presvetljene (blede). Da se ne zbunite, najveći broj na prstenu kojim se podešava otvor blende predstavlja najmanji otvor blende i obruto. Da bi vam bilo razumljivije, gledajte to ovako: ako je sunčano vreme i slikate se na suncu, reflektovano svetlo biće jako. Zato se otvor blende mora smanjiti. Prsten za podešavanje blende, podesite na najveći broj (16). Ako je sumrak, prsten ćete podesiti na najmanji broj (2.8). Dakle, brojevi na prstenu odgovaraju uslovima osvetljenja, a obrnuto su srazmerni otvoru blende.
Najveci broj otvora blende f16 (blenda skoro zatvorena) i najmanji broj f2.8 (blenda potpuno otvorena)
Vreme ekspozicije određuje koliko dugo će film biti izložen svetlu reflektovanom sa objekta snimanja. I njome utičemo na to da na film uvek padne ista količina svetlosti, samo, za razliku od blende, ekspozicijom utičemo tako što određujemo vreme za koje će svetlost da pada na film. Ako ga pravilno odredimo, imaćemo slike sa jasnim detaljima i lepim bojama. Ako je vreme ekspozicije kratko, slike će biti podeksponirane (tamne) ili preeksponirane (blede). Vreme ekspozicije se meri sekundama. aparati najčešće imaju mogućnost da rade ekspozicijom od 1/250 sekunde (jedna dvestotinepedesetinka sekunde) pa do 1 sekunde. Za specijalne potrebe postoji i mogucnost da se zaslon drži otvrenim beskonačno vremena (najčešće se označava sa B), odnosno, zaslon je otvoren sve dok držimo prst na okidaču, ili da omogućava vreme ekspozicije kraće od 1/250.
P.S. Tekst preuzet od g-dina Zorana Mrđenovića
ZAJEDNO SMO SKUPA!
ne znam bre koji za jeftine parice do 100 a da u mraku hvata sve zivo sve sto bljesti na satu ..to ocu
Poslednja ispravka: sima hrabri (29.4.2011. u 20:37) Razlog: edit: preseljena poruka
next year at this time I'll be a millionaire
^ bilo koji canon koji nadjes za tu kintu.
jole777 kaže:
Canon PowerShot A800 ili A1200.
next year at this time I'll be a millionaire
Pa iskren da budem ne bih baš očekivao slike kao sa WUS-a pomoću aparata od ~100e, mislim da je za tako nešto ipak potreban digitalac više klase, mada možda i grešim.
Obrati pažnju i na to da li ti više odgovara da aparat koristi AA baterije kao ova dva koja sam naveo (što znači da bi za iole ozbiljnije i češće fotkanje trebalo da kupiš i 2 AA punjive baterije i punjač, što nije zanemarljiva stavka) ili neki aparat koji ima svoju Li-Ion bateriju na punjenje. Canon takođe ima par modela u toj klasi sa Li-Ion baterijama, a možda bi mogao da baciš pogled i na Panasonic aparate.
Megapixeli su u ovoj priči (a i u mnogim drugima) sasvim sporedni i služe da se neupućeni kupci lakše "pecaju".
Posto ovde ima prilican broj poznavaoca fotografije,i tog prelepog zanata,zanima me njihovo misljenje o Nikonu L110.
Da li je on uopste iskorak iz "idiot" klase,posto imam u planu da svoj Lumix zamenim nekim modelom izmedju idiot i dSLR klase...a nemam ideju sta bih uzeo...
Nikon Coolpix L110 (Recenzije i komentari Fotoaparata) @ Bug Online Forum
Pomoc oko izbora fotoaparata: Nikon L110 ili Fuji S2500hd? [Arhiva] - Forum Krstarice
Upute za upotrebu NIKON L110 digital camera - 184 mišljenja za NIKON L110 Otkrijte test, ispitivanje i usporedbu s Digitalne kamere NIKON L110.
Možda ti pomogne...
ZAJEDNO SMO SKUPA!
Bookmarks sajtovi