Istorija ronilačkih satova - II deo
Uvod
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat velikog ličnog interesovanja za mehaničke satove, starovremenske satove i u ovom slučaju ronilačke satove. Za pisanje teksta korišteni su brojni izvori, tekstovi su prevedeni, izmenjeni, dopunjeni, dodatno prokomentarisani, obogaćeni velikim brojem fotografija, što ovaj tekst čini jedinstvenom celinom. Cilj teksta jeste da zajedno sa tekstom Istorija ronilačkih satova pruži uvid u razvoj ronilačkih satova, prikazujući kako satove koji su većini poznati tako i one satove koji su mnogima u horološkoj zajednici manje ili potpuno nepoznati. Iz potpuno razumljivih razloga nisu obuhvaćeni svi ronilački satovi. Takođe u tekstu su opisani i načini merenja dubine starovremenskih satova.
ZRC
Kada se govori o ronilačkim satovima za očekivati je da su glavni akteri časovničarske kompanije, međutim u tu priču umešala se jedna kompanija čiji su satovi danas malo kome poznati osim ljubiteljima starovremenskih ronilačkih satova. U pitanju je kompanija ZRC (Zuccolo Rochet &Cie) čiji je jedan od osnivača Joseph Rochet.
Joseph Rochet je rođen u francuskom gradu Annecy. Kao siroče napustio je svoj rodni grad, zaputio se u Pariz gde je izučio zanat i postao juvelir. Sa svojom ženom seli se u Švajcarsku gde nalazi posao u fabrici lančića za džepne satove. Postepeno napredujući u fabrici, Joseph Rochet zajedno sa menadžerom kompanije za proizvodnju lančića za džepne satove Edmond-om Zuccolo-m 1904.god. u Ženevi osniva kompaniju Zuccolo Rochet. Kompanija je uspešno poslovala, čak je 1917.god. dobila priznanje za prvu narukvicu sa mogućnošću produžavanja (first extendable watch straps). Tokom Prvog svetskog rata Švajcarska je bila u blokadi te se deo kompanije seli u Francusku u grad Annecy koji je bio, s jedne strane blizu Ženeve a sa druge strane imao je gasnu mrežu što je bilo važno zbog varenja na gas u procesu proizvodnje. Godine 1925. kompanija se u potpunosti seli u grad Annecy. Godine 1947.ćerka jednog od osnivača Joseph-a Rochet-a udaje se za Louis Brunet-a koji se uključio u posao nakon što se Edmond Zuccolo penzionisao. Kompanija ZRC je pored narukvica počela da proizvodi i kaiševe, kućišta za satove kao i nakit. Tokom 40-tih i 50-tih kompanija vođena od strane Georgette Rochet (supruga jednog od osnivača) postaje jedan od lidera kada su u pitanju podizvođački radovi za druge časovničarske kuće a sve zbog činjenice da su bili u stanju u okviru kuće (in house) proizvoditi kućišta, kaiševe i narukvice. Tokom 70-tih usled naftne krize dolazi do pada zainteresovanosti za zlatnim nakitom (zbog rasta cene zlata) usled toga dolazi do pada prodaje i profita kompanije. Osamdesetih godina kompanija seli proizvodnju u Hong Kong a zatim otvara proizvodnju i u Indiji. Ukratko to je istorija kompanije koja i danas posluje.
Ono što je za ovaj tekst interesantno to je poduhvat iz ranih 60-tih godina prošlog veka.Tada je kompanija ZRC odlučila da napravi ronilački sat. U to vreme to je bio krupan zalogaj za mnoge časovničarske kompanije a kamoli za nekoga ko je praktično podizvođač. Gospodin Louis Brunet (zet osnivača) sa svojim timom a uz podršku ronilačkog tima iz grada Annecy i uz saradnju sa časovničarom iz Tulona (ne navodi se ime časovničara) koji je imao saradnju sa francuskom mornaricom, odlučuje da napravi ronilački sat. Praktično je stvoren tim entuzijasta sa ciljem da se proizvede kvalitetan i pouzdan ronilački sat. Ime sata je Grands Fonds 300. Ovo je verovatno prvi sat sa 300m vodootpornosti. Na zahtev francuskih vojnih ronilaca , krunica je stavljena na poziciju broja 6. Treba reći da suštinski postoje tri dizajna. Jedan podrazumeva krunicu na poziciji broja 3, drugi sa krunicom na poziciji broja 6 i treći sa krunicom na poziciji broja 4.Iz te razlike proizilaze i razlike u dizajnu ušica kaiša, krunice i oblika kućišta. Takođe jedan od zahteva francuskih ronilaca jeste upotreba čelika obogaćenog magnezijumom kako bi kućište sata bilo antimagnetno što je bitno podvodnim minerima prilikom postavljanja i demontiranja mina. Na sajtu proizvođača stoji podatak da su francuski vojni ronioci (Marina Nationale) koristili Grands Fonds 300 satove u periodu od 1963 do 1974.godine.
U okviru grupe slika 1 prikazan je model ,u dve varijacije, sa krunicom na poziciji broja 3. Ovaj sat pojavio se na samom početku 60-tih (pominje se 1961. i 1963. godina). Ovaj model poznavaoci zovu prva serija što navodi na zaključak da se prvi pojavio od svih Grands Fonds 300 modela. Prvi model ili serija ima dve varijacije koje se razlikuju po veličini satnih markera i krunici. Takođe na ovom modelu postoje dve vrste poklopca. Tačnije za otvaranje jednog poklopca potreban je specijalni alat dok je za otvaranje drugog potreban klasičan časovničarski alat (pogledati fotografije). Mehanizam koji pokreće ove satove nosi oznaku Felsa 4000.
Grupa slika 1
U grupi slika 2 prikazan je model iz druge serije, verzija sa i bez datuma.
Grupa slika 2
U okviru grupe slika 3 možemo videti model sličan prethodnom . Razlika je u kazaljkama, rotirajućem prstenu i satnim markerima. Poznavaoci ovaj model nazivaju treća serija.
Grupa slika 3
Ovaj model je praktično identičan kao prethodni a razlika je u rotirajućem prstenu. Ovaj model je, prema prikupljenim podacima, izdavan francuskoj mornarici (Marina Nationale). U satu se nalazi Eta 2472.
Grupa slika 4
Jedna interesatna napomena u vezi krunice. Francuski vojni ronioci nisu tražili krunicu na poziciji broja 6 samo zato što je krunica tako zaštićenija nego i iz jednog drugog razloga. Da bi ste odvrnuli krunicu morate skinuti sat sa ruke, saviti na dole prvi nastavak (link) narukvice jer samo tako je moguće izvući krunicu, podesite vreme, zavrnete krunicu i onda podići prvi nastavak (link) na gore. Ukoliko krunica ostane odvrnuta nije moguće podići prvi nastavak narukvice i staviti sat na ruku. Iz toga proizilazi da je nemoguće zaroniti sa odvrnutom krunicom. Dakle jednostavna ali i efikasna bezbednosna mera.
Ovde možemo videti model sa prikazom dana na poziciji broja 9 i datumom na poziciji broja 4 kao i model bez prikaza dana. Takođe narukvica je vrlo specifična. Izrađena je od parčeta čelične trake (čak nije ni presavijeni čelični lim) a kopče praktično nema. Kopča je zamenjena vijkom. Za današnje vreme neprihvatljivo a za ono vreme domišljato. Sat sa prikazom dana i datumom pokreće mehanizam PUW 1463.
Grupa slika 5
Kompanija ZRC nije proizvodila satne mehanizme tako da se oslanjala na tuđe ili eboš (ébauche) mehanizme. Ugrađivani su sledeći mehanizmi :Eta 2472, Puw 1463, Felsa 4000. Moguće je da su u modelima Grands Fonds 300 korišteni još neki mehanizmi.
Možemo videti još jedan primerak rastavljenog sata ZRC Grands Fonds 300.
Grupa slika 6
Satove ove kompanije koristila je i posada Žaka Kustoa.
Grupa slika 7
ZRC satovi su većini nepoznati i lepo je videti jedan primerak a videti, makar i na fotografiji , kolekciju e to je privilegija.
Grupa slika 8
Ovde možemo videti reklame za satove ali i za narukvice čija je proizvodnja bila primarna delatnost kompanije.
Grupa slika 9
Bookmarks sajtovi